Аррениус және Бренстед-Лоури теориясы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін» | ӘБ меңгерушісі | |
Мектеп: | Оқытушы: | |
Уақыты: | Сынып 11 | |
Бөлім: | 11.D: Қышқылдар мен негіздердің сулы ерітінділері | |
Сабақтың тақырыбы | Аррениус және Бренстед-Лоури теориясы | |
Оқу мақсаты | 11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну | |
Бағалау критерийлері |
| |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Терминология:
Диалог және жазу үшін пайдалы тіркестер: Зат қышқыл/негіз болапы табылады, себебі ... Протон донорлары, электрон акцепторлары ...
| |
Алдыңғы білім және дағды | Байланыс Энергетика Тепе-теңдік |
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
5 минут 8 мин |
АКТУАЛИЗАЦИЯ 1: ТЕҢДЕУЛЕР ЖӘНЕ АНЫҚТАМАЛАР
H3PO4+LiOH Cu(OH)2+HCl HNO3+Al(OH)3 H2S+KOH
АКТУАЛИЗАЦИЯ 2: АНЫҚТАМА: АРРЕНИУС ТЕОРИЯСЫ ДЕГЕН НЕ?
Қышқылдар бұл ... Негіздер бұл ... Сілтілер бұл ...
| Презентация
| ||||||||||||||||||||||||
5 мин 5 мин 5 мин 5 min 5 min | 1-жаттығу: АРРЕНИУС ТЕОРИЯСЫ БОЙЫНША TRUE/FALSE
Жауаптары: 1.3.5.7 False 2.4.6 True 2-жаттығу: БРЕНСТЕД-ЛОУРИ ТЕОРИЯСЫ
3-жаттығу: ДОНОР ЖӘНЕ АКЦЕПТОР
Тапсырма: Бренстед-Лоури теориясы бойынша келесі қышқылдармен түйіскен негіздерді анықтаңыз. HBr HNO3 H2SO4 HSO4- HS- Бренстед-Лоури теориясы бойынша келесі негіздермен түйіскен қышқылдарды анықтаңыз. F- HS- CO32- HSO4- H2O NH3
4-жаттығу: ҚЫШҚЫЛ ЖӘНЕ НЕГІЗ
5-жаттығу: Реакция теңдеулерін құру
Ұсынылған реакция теңдеулерінің әрқайсысы үшін асты сызылған заттың (қышқыл немесе негіз) қалай әрекет ететінін анықтаңыз Br-+HSO4- →HBr +SO42- H2SO4+HNO3→HSO4-+H2NO3+ NH3+H2O→NH4++OH- Үй тапсырмасы
| Қосымша 1 https://www.gceguide.xyz/files/e-books/a-level/Cambridge%20International%20AS%20and%20A%20Level%20Chemistry.pdf 124-125-б. (133-134) Презентация Қосымша 4 Презентация Үлестірмелі материалдар | ||||||||||||||||||||||||
2 мин | Рефлексия Сабақтың мақсаты орындалған тапсырмалармен салыстырылады. Кейбір оқушыларға өз ойларын айтуға мүмкіндік беріледі. Сабақты қорытындылау. | |||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?