Заттарды тануға арналған эксперименттік есептерді шешу. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Келісемін | Пәні: Химия | ||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | Ақтау НЗМ ХББ | |||||||||||||||||||
Сынып:11 | Күні: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Тақырыбы | Заттарды тануға арналған эксперименттік есептерді шешу | ||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 1.4.2.44 заттарды физикалық және химиялық қасиеттері бойынша танудың тәжірибелік есептерін шешеді | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | заттарды физикалық және химиялық қасиеттері бойынша тани алады | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -заттардың белгілі бір классқа жататындығын анықтау үшін функционалды топтың маңыздылығын түсінеді. - заттарды физикалық және химиялық қасиеттері бойынша тани алады | ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Дерекпен жұмыста оқылым, айтылым, жазылым дағдысын жетілдіреді. Істелген жұмысты дәптерге көрсетеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология Қажетті терминдер мен сөз тіркестері: Спирт, реагент, топ, альдегид, кетон, карбонил, карбоксил Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер ...... функционалды топты құрайтын молекула пайдалы болып табылады , себебі ... Менің жұмысымда функционалдық топ ... бар, ол ...................................... Мына қосылыс х,у затын қосқанда ....................... өзгерді , Себебі ................................. | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды ы дарыту | НЗМ құндылықтарынан сабақ барысында «Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік», «құрмет», «ынтымақтастық», «ашықтық», «академиялық шыншылдық» жүзеге асады; | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология мен кейбір функционалдық топтардың анықтау әдісі ұқсас келеді. | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ұсынылған сайттар бойынша Ғаламтор арқылы сабаққа қажетті материалдарды қарастыру. | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 11.3B Спирттер 11.3C Галогеналкандар 12.1D Органикалық қосылыстардың номенклатурасы және изомерия 12.2A Карбонильді қосылыстар 12.2C Ароматты қосылыстар 12.2D Аминдер және амин қышқылдары | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
жоспарланған уақыт | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 | Ұйымдастыру сәті.Оқушылармен амандасу Оқу ортасын құру Өткен жаттығулар туралы сұрақтар қойыңыз: Тақырыпты енгізіп, сабақ мақсаттарын көрсетіңіз | ||||||||||||||||||||
6-37 мин . | Оқушылар тәжірибелік есепті шешеді (жұппен жұмыс) Тапсырма: Сипаттамалық реакцияларды пайдаланып, пробиркалардың қайсысында сулы ерітінділер бар екенін анықтаңыз: а) этанол; б) сірке қышқылы; в) глюкоза; г) глицерин. Кесте түрінде есеп жасаңыз:
Мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды. Мұғалім мақсатқа жете алмаған студенттерді студенттер үшін әрі қарай жеке траектория құру үшін анықтайды Дескрипторлар: - студент сапалы талдау жүргізу үшін реагенттерді дұрыс таңдайды - туберкулездің ережелерін сақтай отырып, эксперимент жүргізеді - кестеде есеп дайындайды және қорытынды жасайды | ||||||||||||||||||||
Рефлексия 38-40 | «Бәрі менің қолымда»
Үй тапсырмасы: оқулық және берілген вебсайттар бойынша органикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланысты жазып келу.. | ||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Тілдік қабілеті жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылар арасында отырғызылады. Барлығы: саралаудың күрделендіру қағидасы арқылы ой бөліседі. Көпшілігі: саралаудың тереңдету қағидасы арқылы белгілі функционалдық топ бойынша тиісті реакцияларды біледі. ортақ ой-тұжырым шығаруына жағдай жасалынады. Кейбірі: Оқушылардың жауаптарын нақтылап, саралаудың тереңдету қағидасы арқылы зерттеу дағдыларын жетілдіру. Қабілеті жоғары оқушылар қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша нақты түсінік пен реакция жазады. | Оқушылар өзін-өзі дескриптор бойынша бағалайды және сынап олардың ізденісін бағалайды. Жұмыс соңында тапсырмаларды орындап, қорытындылау мұғаліммен бағаланады. | Топта және жұпта жұмыс жасау барысында өзара әрекеттесу жүзеге асады. | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Оқушы аты-жөні : ................................................................................................................................
Сабақтың тақырыбы: №16 Практикалық жұмыс «Сапалы реакциялар негізінде органикалық заттарды анықтау»
Сбақтың мақсаты: кейбір реакциялардың органикалық қосылыстардың сипаттамасы ретінде пайдалы екендігін түсіну
Қажетті реактивтер мен құралдар: сынауықтар мен тиісті реактивтер .
Жұмыс барысы: оқушылар мына қосылыстарды анықтауға арналған жұмысты жасайды.
Этаналь, сірке қышқылы, ацетон, глицирин , спирт.
Белгісіз зат | Реак тив | Байқалғаны | Реакция теңдеуі | Қорытындылау | Функционалдық топ |
1 | |||||
2 | |||||
3 | |||||
4 | |||||
5 |
Оқушылар жұмысты орындап, реакция теңдеуін теңестіріп, һзгерістер себебін түсіндіреді.
- әрбір реактивтегі функционалдық топты нақтылау,
- тиісті реагентті табу,
- реакция теңдеуді жазу, теңестіру
- дәлел мен қорытындылау.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?