Спирттер. Спирттердің химиялық қасиеттерін қайталау. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.3 D Спирттер

Сыныбы: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Спирттер. Спирттердің химиялық қасиеттерін қайталау

Оқу мақсаты:

10.4.2.25 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу

10.4.2.26 молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- Спирттерді дұрыс жіктейді, изомерлерін құрастырады, жүйелеу номенклатурасы бойынша атайды және химиялық қасиеттерін бөлшектер негізінде түсінеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

- спирттердің химиялық қасиеттерін негізге ала отырып, реакция теңдеулерін дұрыс құрастырады

Пәнге қатысты лексика мен терминология: сапалық реакция, нуклеофиль, электрофиль, тотығу реакциясы, галогенсутек, функционалдық топ, гидроксил тобы, біріншілік спирт, молекулааралық, молекулаішілік дегидратациялану, эфирлену, тотығу мен дегидрленуі;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Біратомды және көпатомды спирт... ; қаныққан ..., қанықпаған ..., ароматты...;

... гидроксил тобымен байланысқан көмірсутек радикалына сәйкес ...;

Бағалау критерийі

Білу және түсіну, қолдану:

- спирттердің химиялық қасиеттерін дұрыс қолданып, реакция теңдеулерін құрастырады, заттарды жүйелеу номенклатурасымен дұрыс атайды.

Дескрипторлар

  • Заттарды жүйелеу номенклатурасы бойынша атайды(1-10 )
  • Әр спиртті изомерімен сәйкестендіреді (1-5)
  • Біріншілік, екіншілік, үшіншілік спирттерді көрсетеді (1-10)
  • Өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін дұрыс құрастырады, теңестіреді
  • Әр реакцияның жүру жағдайларын көрсетеді
  • Су мен спирттердің молекулаларындағы химиялық байланыстарды салыстырады
  • Екі молекула арасында ұқсастықты анықтайды
  • Молекулалардағы байланыс түрлерін көрсетеді, атайды
  • Байланыстардың бағытын көрсетеді(электртерістілікті еске түсір)
  • Спирт молекуласындағы әлсіз байланысты анықтайды

Құндылықтармен байланыс

Сабақта жұптық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Басы

1-5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Тапсырма №1 (W, I) Берілген кестегі реакция типін анықтаңдар, дұрыс жауабын тапсаңдар бүгінгі химия әлеміндегі жаңа бір білім есігінің кілтін аша аласың

Жауабы: СПИРТ

Сабақтың мақсаты мен тақырыбы нақтыланады.

Слайд 1-2

Ортасы

06-15 мин

16-20 мин

21-28 мин

29-36

Тапсырма № 2

Дескрипторлар:

•Заттарға жүйелеу номенклатурасы бойынша атайды (1-10 )

•Әр спиртті изомерімен сәйкестендіреді (1-5)

•Біріншілік, екіншілік, үшіншілік спирттерді көрсетеді (1-10)

Өзін-өзі бағалау

Дескрипторды ескере отырып, дұрыс берілген жауап жанына

« » белгісін қой.

1-17-ге дейін болса, қайталауды қажет етеді

18-22-ге дейін болса, жақсы жауап

23-25 болса, өте жақсы жауап

Тапсырма № 3 (топтық жұмыс)

Су мен спирттердің молекулаларындағы химиялық байланыстарды салыстыр:

Екі молекула арасында қандай ұқсастық бар?

Молекулалардағы байланыс түрлерін көрсет, ата

Байланыстардың бағытын көрсет (электртерістілікті еске түсір)

Спирт молекуласында қай байланыс әлсіз болады?

Дескрипторлар:

  • Су мен спирттердің молекулаларындағы химиялық байланыстарды салыстырады
  • Екі молекула арасында ұқсастықты анықтайды
  • Молекулалардағы байланыс түрлерін көрсетеді, атайды
  • Байланыстардың бағытын көрсетеді(электртерістілікті еске түсір)
  • Спирт молекуласындағы әлсіз байланысты анықтайды

Тапсырма № 4

Дескрипторлар:

  • Өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін дұрыс құрастырады, теңестіреді
  • Әр реакцияның жүру жағдайларын көрсетеді

Жұптық жұмыс

Өзара бағалау

Тапсырма № 5

Спирттің қасиетін көрсететін реакция теңдеулерін құрып, теңестір.

Дескриптор:

Өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін дұрыс құрастырады, теңестіреді

Таратпа материал

Слайд 3-8

Соңы

37-40 мин

Рефлексия

Слайд 9

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

Жұптағы және топтағы жұмысты дұрыс ұйымдастырады

- бағалау критерийіне, дескрипторға сай

- топтағы бағалау

топтағы жұмыс барысында бір-бірін құрметтеу, адалдық, жауапкершілік

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?