Электрофильді қосылу механизмі. Химия, 10 сынып, дидактикалық материал.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Химия» ӘБ жетекшісі Галюстян А.А. ________ |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3А | Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Шадкам Т. | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Электрофильді қосылу механизмі | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | «электрофил» және «нуклеофил» терминдерін түсіну және реагенттерді оларға сәйкес жіктей білу электрофильді қосылу механизмін түсіну. | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар электрофил және нуклеофил терминдерін түсініп реагенттерді оларға сәйкес жіктей біледі, алкендерге электрофильді қосылу механизмін түсіндіреді. | |||||
Бағалау критерийлері | Электрофилды орынбасу механизмін түсіну Берілген төрт реакцияларының механизмдерін түсінеді | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті Пәнге қатысты лексика және терминология: Алкен Carbocations primary carbocations Secondary carbocations Stability Addition Symmetrical alkenes Диалог пен хатқа арналған пайдалы сөйлемшелер жиынтығы: Карбкатион заряды …....... құрайды Карбкатион тұрақтылығы .......… жақсарады | |||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||
АКТ қолдану | Презентаци және сайттар бойынша тапсырм орындайды. | |||||
Бастапқы білім | және 11.2A | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Оқушылар мен амандасу, өткен сабақта өтілген тақырыпты сұрақтар арқылы қайталау. -қанықпаған көмірсутектер деген не? -алкендерде қандай изомерлену түрі кездеседі? -алкендердегі байланыс түрі қандай? -алкенде қандай реакцияға түседі? -қандай қосылыстар алкендерге қосылады? Оқушылардан осы сұрақтардың жауабын алғаннан кейін сабақ тақырыбы ашылады. | Периодтық жүйе | ||||
Сабақтың ортасы 6-15 мин 16-25 мин 26-40 мин 41-51 мин 51-62 63-77 | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты беріледі. Жетістік критерийлер қойылады. Оқушыларға бірнеше мысал көрсетіп ойын сұрау: бұл бөлшектер қандай қасиет көрсетеді? Қай зат электрофил қай зат нуклеофил бола алады? ‘электрофилдік’ және ‘нуклеофилдік реагент’ терминдерін түсіндіру керек және жіктеу үшін мысалдар келтіру . Төмендегі қосылыстардан қай зат электрофил және нуклеофил бөлшектерді жіктеңіз.
Олар байланыс айналасында электрондар тығыздығын қарастыру жолымен қандай қосылыстардың алкендермен реакцияға түсетінін болжайды. Оқушылар алкендердің электрофилдермен реакцияға түсетінін белгілегеннен кейін жай теңдеуді жазу үшін реакция механизмі түсінігін енгізу. Қосылу реакциясын талқылаймыз және электрофилдік қосылу реакциясын түсіндіреміз. Этилен не басқа алкендерге хлор және бром , бромсутек молекулаларын қосу. Ол үшін этилендегі π бұлтының электрондарының жағдайын түсіндіреміз. этиленге Х-У молекласының қосылу механизмін талдау. Оқушылар осы механизмге қарап, этиленге хлор мен су және хлорсутек реакциялар үшін механизмдерді жазады. Оқушылар формативті жұмыс орындау арқылы бағаланады. | PowerPoint-та таныстыру: http://www.chem.memphis.edu/parrill/chem3311/2003/NucElec.pdf Ерекше реакция механизмдері туралы толық ақпарат: | ||||
Сабақтың соңы 78-80 | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Үй тапсырма : 2-бутенге хлорсутектің қосылу реакциясын жазып келіңіз. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Барлық оқушылар электрофильді реакция механизмін түсіндіреді. Оқушылардың көпшілігі : галогенсутектердің алкендерге қосылу реакция механизмін біледі. Кейбір оқушылар: циклоалкендерге электрофильді қосылу реакциясын біледі. | Оқушылар мақсатқа сай берілген тапсырмаларды орындайды, тапсырма орындау барысында. Дұрыс орындап түсіндірген оқушылар мақсатқа жетеді. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге жаңажылдық шығуларына қанша жұмсайды
» Лионель Месси сегізінші мәрте «Алтын доп» иегері атанды
» Адам ағзасымен алып сатумен айналысқан қылмыстық топ ұсталды