![]() |
|
![]() |
Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен жүретін тотығу-тотықсыздану реакциялары. Химя, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
«Келісілді» | ӘБ жетекшісі_________________ | |||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: | Мұғалім: Муханбетиярова К.К. | |||||||||||||||||||||||||||
КДМ | ||||||||||||||||||||||||||||
Химия пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Сынып: 10 Сабақтың реті:1 | |||||||||||||||||||||||||||
Бөлім 10.2A Химиялық реакциялардың заңдылықтары (9 с) | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен жүретін тотығу-тотықсыздану реакциялары. | |||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 10.2.3.1 заттардың формулалары арқылы элементтердің тотығу дәрежесін анықтау; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Мектеп құндылықтары | Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіліп барылады. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы:
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Тотығады/тотығу, тотықсыздану, тотықсызданады, процесс, жоғалту, арттыру, кері, орын алатын Арасындағы айырмашылық неде...? Тотығу бұл ..., мұнда тотықсыздану бұл... Тотығу\тотықсыздану орын алады, егер ...? Тотығу\ тотықсыздануүрдісінде ...? X/Y бірігеді (қосылады) \ азаяды (жоғалады),егер… | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология-антиоксиданттар, адам ағзасын ауруға ұшыраудан қорғайтын заттар. | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Алдыңғы бөлімдердің барлығы дерлік бір-бірімен байланысты. Ауадағы жану-тотығу (7.4 А) Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (8.1 А) Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (8.1B) Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2 А) Сутегі және оттегі (8.2 В) Химиялық реакциялардың мысалдары (9.1 С) | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар: | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 1-2 минут | Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. | |||||||||||||||||||||||||||
Мақсат қою 3-6 минут | Үйге берілген тапсырмалар сұралып, өткен сабақты қайталау мақсатында сұрақ-жауап қойылады.
| |||||||||||||||||||||||||||
Білімнің өзектілігі 7-12 минут | А.С. Пушкин жазғандай: «Өмірде Ия және Жоқ. Қасқағым сәт және мәңгілік, жастық және кәрілік, даналық және ақымақтық» мұның бәрі біздің өмірдегі қарама-қайшылықтар. Математикада екі бір-біріне қарама-қарсы сандар бар (мысал үшін:10 және -10). Оқушыларға төмендегідей проблемалық сұрақтар қойылады: Өмірде қандай қарама- қарсылықтармен кездесеміз? Оқушылар: ақ және қара, жақсылық пен жамандық, оң және теріс, тақ және жұп, тартылу және тебілу. Ал химияда қандай қарама – қарсылықтарды кездестіреміз? Оқушылар: катион және анион, қышқыл және негіз, металл және бейметалл Біз бүгін сіздермен өмірдегі қарама-қарсы химиялық үдерістерге тотығу және тотықсыздану үдерісіне тоқталамыз, бірігіп тотығу-тотықсыздану реакциялары деп аталады. Сабақтың мақсатымен таныстырылып өтіледі. | Презентация | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 13-20 минут
21-26 минут 27-35 минут | «Bilimland» сайтынан төмендегідей видеоларды көру ұсынылады:
Видео көрсетілмес бұрын оқушыларға алдын ала төмендегідей сұрақтар таратылады:
Есте сақта!!! Тотығу процесі кезінде тотығу дәрежесі артады, ал тотықсыздану процесі кезінде тотығу дәрежесі төмендейді. Тотықтырғыштар алатын электрондар саны, тотықсыздандырғыщтар беретін электрондар санына тең болады. Жеке жұмыс. Тапсырма
Н2, О2, СО2, Na2O, KMnO4, K2SO4, Al(NO3)2, K2Cr2O7, BaО, P2O5, HNO3 HNO2, H3PO4, NH4OH Жұптық жұмыс
Тапсырмаларын қатесіз орындаған оқушыларға қосымша мысалдар беріледі.
| Презентация https://twig-bilim.kz/kz/film/redox-reactions №1 қосымша №2 қосымша https://www.youtube.com/watch?v=vAtlBZPk-5E | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды бекіту 36-38 минут | Сұрақтар оқылады, оқушылар «Иә», «Жоқ» карточкаларын көтеру арқылы жауап береді. Сұраққа дұрыс жауап бере алмаған оқушылар болса, сыныппен талқыланады. Әрбір сұраққа мұғалім кері байланыс беріп отырады. Сабақты қорытындылау. Мақсатқа оралу. | |||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 39 минут | Сабақтың соңында оқушыларға белсенді қатысқаны үшін рақмет айтылып, олардан кері байланыс қағаздарын толтырып берулері сұралады. Оның алдағы сабақтарда ескерілетіні айтылады. - Маған ой салды........ - Сабақта сіз қандай жаңалықпен таныстыңыз? - Сіз сабақта нені есте сақтау қажет деп ойлайсыз? - Немен жұмысты жалғастыру қажет... | |||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 40 минут | Тотығу тотықсыздану реакцияларын қайталау. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 керемет тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, бата қайыру