Энтропия. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.2B Введение в термодинамику (9 ч) | Школа: НЗМ ХББ Өскемен қ. | ||||||||
Күні: | ФИО учителя: | ||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу; | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| - энтальпия, энтропия, бос Гиббс энергиясы, Гесс заңы, жылу эффектісі | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тыңдау, есту және орындау қабілеттерін жұпта және жеке жұмыс кезінде қалыптастыру | ||||||||
Пән аралық байланыстар | Физика, статикалық термодинамика | ||||||||
Бастапқы білім | 8.3.В Химиялық реакциялардың энергетикасына кіріспе 10.2А Химиялық реакциялардың заңдылықтары. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1 – 4 мин | - оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаттарын анықтау -оқушылармен бірлесе отырып оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтау | ||||||||
Середина урока
5 – 15 мин. 15-35 мин. | (С) Энтропия өзгерісін есептеуге бірнеше мысалдар ұсыну. (Жж) Бірнеше үдерістер үшін энтропияны есептеуді орындауды ұсыну. Мысал №1. Келесі процесс үшін энтропия өзгерісін есептеп түсіндіріңіз 2SO2(г) + O2(г) = 2SO2(г) Шешуі. Анықтамалықтан заттардың стандартты энтропия мәндерін жазып аламыз Гесс заңының салдары бойынша, ΔS0 = 2S0SO3(г) – (2S0SO2(г) + S0O2(г) ) = 2·256,23 – (2 · 248,1 + 205,04) = - 188,78 Дж/К. ΔS < 0 болғандықтан, жүйе көлемінің азаю салдарынан энтропия азаяды, яғни газ тәріздес заттар мольдерінің азаюы (сол жақта 3 моль газ тәріздес заттар, оң жақта – 2 моль). Мысал № 2. Келесі процесс үшін энтропия өзгерісін есептеп түсіндіріңіз : Сu2S(к) + 2O2(г) = 2CuO(к) + SO2(г) Шешуі. Анықтамалықтан заттардың стандартты энтропия мәндерін жазып аламыз Гесс заңының салдарына сәйкес, ΔS0 = (2S0CuO (к) + S0SO2(г)) – (S0Cu2S(к) + 2S0O2(г) ) = (2 · 42,64 + 248,1) – (119,24 + 205,04) = 9,1 Дж/К. Энтропия шамалы артады, бұл молекула SO2(г) құрылымының күрделенуімен түсіндіріледі O2(г) молекуласымен салыстырғанда. Анықтамалық деректерді пайдалана отырып, ΔrH0, ΔrS0 есептеңіз 3Cu(тв)+8HNO3(aq)=3Cu(NO3)2(aq)+2NO(г)+4H2O(ж) - 298 К. реакциясы үшін. Решение. Реакцияның қысқартылған иондық теңдеуі: 3Cu(тв)+8H+(aq)+2NO3-(aq)=3Cu2+(aq)+2NO(г)+4H2O(ж). Гесс заңына сәйкес реакцияның энтальпиясы: ΔrH0 =4ΔfH0(H2O(ж))+2ΔfH0(NO(г))+3Δ fH0(Cu2+(aq)) - 2 ΔfH0(NO3-(aq)); (Мыстың және H+ ионының қалыптасу энтальпиясы 0-ге тең). Қалыптасу энтальпиясының мәндерін қоя отырып, табамыз: ΔHr0 =4 (-285.8) + 2 90.25 + 3 64.77 - 2 (-205.0) = -358.4 кДж; (үш моль мысқа есептегенде). Реакция энтропиясын есептейміз ΔrS0 = ∑ ΔS0прод. - ∑ ΔS0исх. ΔrS0 =4ΔS0(H2O(ж))+2ΔS0(NO(г))+3ΔS0(Cu2+(aq)) - 2 ΔS0(NO3-(aq)) = Анықтамалықпен жұмыс. Мысал № 3. Ерітінді реакциясын қарастырайық Соданың тұз қышқылымен реакциясы: Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2↑ Мұндай жазба үшін біз қажетті кестелік деректерді таба алмаймыз– ΔH o298 қатты тұздар мен газ тәріздес хлорсутек үшін мәндер бар, ал біздің реакция екі ерітіндіні ағызу кезінде болды. Дұрыс есептеу жүргізу үшін шын мәнінде реакцияға түсетінді анықтау қажет (ион карбонаты мен қышқыл): CO32- + 2H + = H2O (ж) + CO2↑ Гесс заңы бойынша реакция үшін аламыз: ΔHo298 = ∑ΔHo(прод.) -∑Δ Ho (исх.) = (-286 + -394) - (-677 + 0) = -3 кДж. Реакция энтпропиясын есептейміз ΔrS0=(ΔS0(H2O(ж))+ΔS0(СO2(г)))- (ΔS0(CO32- (aq)+ 2 ΔS0(H+(aq))) = ? Анықтамалықпен жұмыс Мысал № 4. Алтынның балқу жылуы (Au) 66,5Дж/г, балқу температурасы Au-1064 °C. 3 моль алтынның балқуы кезіндегі энтропияның өзгеруін табыңыз. Шешуі: 3 моль алтынның қатты күйден сұйық күйге ауысуының энтропиясын өзгеруін келесі формуланы қолданып анықтаймыз Менделеев кестесін пайдалана отырып, алтынның молярлық массасы 197 г/моль тең екенін табамыз. Алтынның массасын есептейміз: m (Au) = 3⋅ 197 = 591 (г). ΔS=591*66,5/1064+273=29,4Дж/(г K). Жауабы: энтропия өзгерісі 29,4Дж/(г K) тең болады. | Презентация Қосымша №1 Қосымша №2 http://www.chemistry.ru/course/content/chapter4/section/paragraph6/theory.html https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-termodinamika/lesson/ehntropiya | |||||||
Конец урока 36 – 40 мин | В конце урока учащиеся проводят рефлексию: - что узнал, чему научился - что осталось непонятным - над чем необходимо работать | ||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
|
Жұптық жұмыс | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақытты кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?