Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Мерзімі: ___________ Әдістемелік бірлестік жетекшісі: _______________________________
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі 10.1.С Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ергешова Б.К. Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 1 сабақ Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | Донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Байланыстың түзілу механизмін сипаттайды және түсіндіреді Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Валентті электрондар тотығу дәрежесіне ...... дәрежесіне теңдеседі. Байланыстың түзілуі ….. есебінен түзіледі. Байланыс полярлығы…. .....донор болып табылады ....... акцептор болып табылады | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жеке, жұптық және сыныппен бірлесе жұмыс орындау, сыныптастарымен өзара талқылау ұйымдастыру және бағалау оқушылардың Ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарын нығайтуға ықпал етеді. Ашықтық өзін еркін ұстауға, өз ой-пікірін еркін жеткізе білуге үйретеді, қорытындылау барысында Өмір бойы білім алу құндылықтары көрініс алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Математикамен, физикамен байланыстыра отырып Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғатын, Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуін түсіндіру, молекулалар үшін «айқыштар мен нүктелер» диаграммаларын салу, ковалентті байланыстың түзілу жағдайын талдау, тапсырмалар орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта көрсетілім жасау, ғаламтордан қосымша ақпараттар алу оқушылардың АКТ дағдыларын дамытады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі 8.1А Атомдағы электрондар қозғалысы 8.3С Бейорганикалық қосылыстың негізгі кластары. Генетикалық байланыс. 9.1С Химиялық элементтердің периодтық жүйесі 10.1A Атом құрылысы |
Сабақ барысы
Сабақ тың жоспар ланған кезеңдері |
|
| |||||
Сабақтың басы | Сәлемдесу Түгелдеу Үй тапсырмасын тексеру және кері байланыс беру Жаңғырту Оқу мақсатын баяндау | (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Сұрақтарға талқылаулар ұйымдастыру: - Периодтық заңның Д.И.Менделеев берген және заманауи анықтамаларын айтыңыз - Периодтық заңның физикалық мәндерін түсіндіріңіз - Валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәндерін түсіндіріңіз - Химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттаңыз - Период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық – негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіріңіз - Периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжаңыз (Б)-бағалау
| Периодтық кестелер | ||||
Сабақтың ортасы | М–мұғалімнің түсіндіруі Байланыс түзілудің бір тәсілі - бұл бір атомның орбитальдарында жұптасқан электрондардың болуы, ал басқа атомда бос орбитальдың болуы, нәтижесінде екі атомға ортақ электрон жұбы арқылы байланыс түзіледі. Бұл әдіс донорлы-акцепторлы, ал байланыс донорлы-акцепторлы байланыс деп аталады. Электрон берген бөлшек /атом, ион, молекула/-донор, бос орбитальды бөлшек-акцептор д. а. Мысалы: сутегінің молекуласы ковалентті және донорлы-акцепторлы байланыстар арқылы түзіледі: (СН4, NH3, NH4+, Н2О немесе Н3О+ ) Сыни тұрғыдан ойлануды қажет ететін тапсырмалар беру Оқу мақсатына қайта оралу | (Ж)-жеке жұмыс Cl2, HCl, H2O, H3O+ , NH4+ молекулаларының алмасу механизмі бойынша түзілген ковалентті байланысты молекулалар үшін «айқыштар мен нүктелер» диаграммаларын құрастыру: (Б)-бағалау (Жж)-жұптық жұмыс Алмасу және донорлы –акцепторлы механизм бойынша ковалентті байланыстың түзілу жағдайын талдау (Ж)-жеке жұмыс 1. Молекулаларды байланыс ұзындығының артуы бойынша орналастыру: HCl, HF, HBr, HI, PH3 AsH3 NH3. (Б) –бағалау (Ж)-жеке жұмыс 2. Берілген заттардың түзілу механизмін (алмасу және донорлы –акцепторлы) анықтау: H2S, KCl, O2, Na2S, Na2O, N2, NH3, CH4, BaF2, LiCl, CCl4, F2. (Б) –бағалау (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Терминдермен жұмыс
| Молекула пішіндері бейнеленген пайдалы диаграммалар http://him.1september.ru/article.php?ID=200301404 http://hemi.nsu.ru/ucheb136.htm Ковалентті байланыс қасиеттері /мәтінді құжат/: http://orgchem.ru/chem1/P3_221.htm Ковалентті полюсті байланыс /бейнесабақ/ https://www.youtube.com/watch?v=sYiTSsalUjk Ковалентті байланыс тақырыбы бойынша тапсырмалар /берілген тақырып бойынша сұрақтар таңдау/: | ||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс жасау Үй тапсырмасын беру | Сабақ барысында іс-әрекеттер арқылы оқу мақсатына сәйкес меңгерген білімді және өзіндік ой-пікірін білдіру «Басбармақпен ишара жасау» Түсіндім: басбармақ жоғары Түсінбедім: басбармақ төмен Менің ой-пікірім: ........................................................................
| Стикерлер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар: - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсінеді Көптеген оқушылар: - молекулаларының алмасу механизмі бойынша түзілген ковалентті байланысты молекулалар үшін «айқыштар мен нүктелер» диаграммаларын құрастыра алады - алмасу және донорлы –акцепторлы механизм бойынша ковалентті байланыстың түзілу жағдайына талдау жасай алады - молекулаларды байланыс ұзындығының артуы бойынша орналастыра біледі - берілген заттардың түзілу механизмін (алмасу және донорлы –акцепторлы) анықтай алады Кейбір оқушылар: - оқу мақсатына сәйкес сабақта алған білімдерін үй тапсырмасын орындау арқылы, ғаламтордан қосымша ақпараттар қарастыра отырып толығымен меңгереді | (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі (Жж)-жұптық жұмыс (Ж)-жеке жұмыс | Сабақтың бастапқы бөліміндегі ұйымдастыру сәті және сабақтың ортаңғы, соңғы бөлімдеріндегі белсенді іс-әрекеттер барысында оқу кабинетіндегі оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздік техникасының ережелері мұхият сақталады. | |
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?