Реакция бойынша есептеулер. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

ӘБ жетекшісінің АЖТ _____________________ (қолы) _______

 

Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пән:химия

Мұғалімнің аты-жөні: Альжанов Б.С.

Дата:

Класс:10

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

10.1B Стехиометрия

Сабақтың тақырыбы

Реакция бойынша есептеулер.

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар

Химияның бастапқы түсініктері

Зат мөлшері

Оқыту мақсаттары

10.2.2.1 «Молярлық концентрация», «молярлық көлем» қалыпты жағдайдағы ұғымдарын қолдана отырып, есептеулер жасау.

 Сабақтың мақсаттары

-оқушыларды молярлық көлем ұғымымен таныстыру.

-оқушыларға молярлық көлемге есептеулер жүргізуге үйрету.

Бағалау критерийлері

-оқушылар молярлық көлемді біледі.

-оқушылар реакция бойынша заттардың көлемін таба алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Масса, көлем, қалыпты жағдай.

Реагенттер/сол жақтағы коэффициенттер/моль саны...............тең

Өнім/оң жақтағы коэффициенттер/моль саны...............тең

Х массасының сақталу заңына бағынатын теңдеу

 Құндылықтарды

 дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

 Пәнаралық байланыстар

Пән

Физика

Кезең

1-2 тапсырмаларын орындау барысында.

 Дифференциация

Барлық оқушылар: реакция бойынша заттардың көлемін таба алады.

Оқушылардың көбісі: өздері оқитын бөлмедегі оттектің және азоттың массасын қосу арқылы ауаның массасын таба алады.

 АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақ барысында оқушыларға презентацияны PowerPoint және де оның мүмкіндіктерін көре алады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1.Бөлмені желдету.

2Қауіпсіздік ережесін сақтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 минут

3-5 минут

Оқушылармен амандасу.

Оқушыларды түгелдеу.

Сыныпта ынтымақтастық орнату.

Жеке жұмыс.

«Оқушыларға қайсысы үлкен» жаттығуын жасату.

Бұл үшін әр оқушыға бір заттың молекулалық массасы беріледі. Қасында отырған оқушының нәтижесімен салыстырып, қай заттың молекулалық массасы үлкен екенін айту керек.

H2O,H2O2,H2SO4,NaCl,CaCO3,Mg(NO3)2,CaSO4, Na2CO3,Al2(SO4)3,Ca3(PO4)2

Оқушы саны көп болған жағдайда тағы қосылыстар беруге болады.

Сабақ тақырыбын анықтау.

Сабақтың мақсатын анықтау.

Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

5-8 минут

8-16 минут

16-29 минут

29-37 минут

Класпен жұмыс.

56л оттектің массасы нешеге тең?

Оқушыларға осы мысал көмегімен масса табу формуласын түсіндіру.

Оқушыларға Молярлық көлем - қалыпты жағдай кезінде заттың 1 молінің алатын көлемі.

Осы есептеулерден көрініп тұрғандай 1 моль газдың көлемі шамамен бірдей екен, оның сандық мәні 22,4 л. Мольдік көлем (Vm) t0С = 00С, р = 1 атм = 101,3 кПа жағдайында анықталған, бұл қалыпты жағдай (қ.ж.) деп аталады

Оқушыларға жұмыс парағын тарату.

Тапсырма 1(жеке жұмыс)

  • {\displaystyle \nu ={\frac {V}{V_{m}}}}48,8л азоттың массасы мен зат мөлшерін есептеңіз.
  • 56556л сутектің массасын есептеңіз.
  • Массасы 42,5г болатын аммиактың көлемін табыңыз.
  • Зат мөлшері 3,5 моль болатын көмірқышқыл газының массасын және көлемін есептеңіз.

56л сутек жанған кезде пайда болатын судың массасын есептеңіз.

Осы мысал арқылы оқушыларға химиялық реакция пайдаланып, есептер шығаруды көрсету.

Тапсырма 2 (керек болған жағдайда, жұппен жұмыс жасау)

  • Нәтижесінде 1м3 аммиак алынған болса, жұмсалған сутектің көлемі мен азоттың массасын есептеңіз.
  • 565240 кг темір (ІІІ) оксидін кокс арқылы тотықсыздандырған кезде пайда болған көмірқышқыл газдың көлемін және алынған темірдің массасын есептеңіз.
  • Суды электролиз арқылы айырған кезде 10м3 сутек алынған. Реакция нәтижесінде алынған оттектің көлемі мен жұмсалған судың массасын есептеңіз.

Уақыт қалған жағдайда, оқу бөлмесіндегі ауаның массасын есептеулерін сұраңыз. Ауа құрамындағы азоттың мөлшері 80 % және оттектің мөлшері 20 % деп есептеуге болады.

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Сабақтың соңы

37-40 минут

Рефлексия

1. Есептер шығаруда қандай қиындықтар туындады, дәлірек орындалуы қиынтапсырма?

2. Қандай тапсырмалар қиындық туғызбады?

3. Бұдан басқа жұмыс істеу үшін не қажет?

Слайд 7

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?