Оттекті органикалық қосылыстар. Спирттер. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Шымкент қаласы, химия-

биология бағытындағы Назарбаев мектебі

9.4.С

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ергешова Б.К.

Сынып: 9 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Оттекті органикалық қосылыстар. Спирттер.

Сабақтың мақсаттары

  • оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу
  • спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру
  • метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру
  • этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Алкоголь ішумен байланысты әлеуметтік және медициналық проблемаларды сипаттау кезінде себеп-салдарлық байланысты ауызша белгілей алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Спирт, метил спирті, сыра, шарап, виски, арақ, денсаулық сақтау, әлеуметтік, улы, үлкен саны, артық, ақырын, себептер, негізделген, әкеледі, тұтынады, тұтыну

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Алкоголь удың аз санымен ... тізімде

Алкогольді тым көп тұтыну ... сияқты денсаулықта проблемалар туындауына әкеледі.

Алкогольді тым/аздап тұтыну ... сәйкеседі/ әлеуметтік / денсаулықпен байланысты проблемаларға әкелмейді

Жақсы денсаулық/әлеуметтік проблемалар Х туындайды

Құндылықтарды дарыту

Сабақта Мәңгілік ел құндылығы Жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы негізінде әлемдік және аймақтық мәселелерді шешу өз көрінісін табады.

Білім құндылықтары:

  • Құрмет
  • Ашықтық
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы білім алу

көрсетілім жасау, жұптық, топтық және сыныппен бірлесіп жұмыстар орындау мен пікірталас ұйымдастыру және қорытынды жасау барысында көрініс алады.

Пән аралық байланыстар

Өмірмен, өндіріспен, медицинамен, биологиямен, азаматтық жаһанданумен байланыстыра отырып спирттердің алу әдістерін, физикалық және химиялық қасиеттерін, маңызын және қолданылуын салыстырмалы түрде баяндау.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақта көрсетілім жасау оқушылардың АКТ дағдыларын дамытады.

Бастапқы білім

Көміртегі қосылыстары (6.3С)

Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2A)

Көміртегі және оның қосылыстары (8.4В)

Қосылыстар құрылымы (9.1В)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар

ланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың басы

1-2 минут

3-5 минут

6 минут

Ұйымдастыру

«Миға шабуыл» әдісімен сұрақтар беру

Оқу мақсаттарын баяндау

(W)–сыныппен жұмыс

Пікірталас ұйымдастыру:

  • Қандай алкогольдік ішімдіктерді білесіңдер?
  • Ішімдіктер құрамындағы этанолың пайыздық мөлшері қандай?
  • Әлеуметтік маңызы туралы не айтасыңдар?
  • оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу
  • спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру
  • метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру
  • этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу

Презентация жасау

Сабақтың ортасы

7-10 минут

11-14 минут

15-18 минут

19-27 минут

28-30 минут

31-35 минут

36 минут

Оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу және түсіну үшін кестемен жұмыс ұсыну, қарапайым өкілдерін анықтау және анықтамалар беру мақсатында кестемен жұмыс ұсыну

Бағалау

Спирттердің жіктелуін түсіндіру, айырмашылығына сәйкес тұжырымдама

лар жасауға баулу

Бағалау

Метанол мен этанолдың қолданылуын білу үшін суреттермен жұмыс ұсыну

Ынтымақтастыру

атмосферасын құру

Этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру мақсатында қосымша ресурстармен жұмыс жасауды ұсыну

Бағалау

Метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру мақсатында суреттермен жұмыс жасауды ұсыну

Этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу

Бағалау

Сабақты қорытындылау, оқу мақсатына қайта оралу

(W)-сыныппен жұмыс

1. Оттекті органикалық заттардың жіктелуі және қарапайым өкілдері:

Спирттер мен фенолдар

Альдегидтер мен кетондар

Карбон қышқылдары

Жәй және күрделі эфирлер

Көмірсулар

CH3OH,

CH2OH-CH2OH,

CH2OH-CHOH-CH2OH,

C6H5OH

HCOH,

CH3COCH3

HCOОH

CH3OCH3,

HCOOCH3

C6H6O12,

C12H22O11,

C6H10O5

2. Оттекті органикалық заттардың жеке топтарының анықтамалары:

Спирттер-

Альдегидтер мен кетондар-

Карбон қышқылдары-

Жәй және күрделі эфирлер-

Көмірсулар-

(Р)-жұптық жұмыс

Бір атомды, көпатомды, біріншілік, екіншілік, үшіншілік спирттерді анықтау және айырмашылығын түсіну:

CH3–OH

С2Н5–ОН

(CH3)2CH–OH

С6Н5–ОН

CH2 = CH2–ОН

HO–СH2–СН(ОН)–CH2–OH

HO–СH2–CH2–OH

CH3–CH2–OH

(CH3)3C–OH

Гидроксил тобымен байланысқан көмірсутек радикалының табиғатына байланысты ...

Гидроксил тобының санына байланысты...

Гидроксил тобымен байланысқан көміртек атомының табиғатына байланысты...

(W)-сыныппен жұмыс

Метанол мен этанолдың қолданылу аясын түсіну:

Органикалық еріткіштер

Полимер

лер өндірісі

Дәрі-дәрмектер

Бояғыш заттар

Моторлық отын

Алкогольді ішімдіктер

Сірке қышқылын алу

Фотореактив

тер

(G)-топтық жұмыс

«Этанолдың алынуы және қасиеттері» 1 қосымша ресурспен жұмыс жасау, постер дайындау және қорғау

(W)-сыныппен жұмыс

Берілген суреттерді қолданып, «Этил спиртін қолданудың әлеуметтік себеп-салдары» тақырыбына пікірсайыс ұйымдастыру:

(G)-топтық жұмыс

«Этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуы» 2 қосымша ресурспен жұмыс жасау, постер дайындау және қорғау

  • оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу
  • спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру
  • метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру
  • этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу

Қазақ тіліндегі видеоматериал

дар:

https://bilimland.kz/kk/teacher-page

Спирттерді алу әдістері:

https://www.youtube.com/watch?v=3UJ47Llwuyw

Спирттердің физикалық қасиеттері:

https://www.youtube.com/watch?v=BEA25Z-FmSo

Спирттердің химиялық қасиеттері:

https://sites.google.com/site/vikusakoval/spirty/himiceskie-svojstva-spirtov

Көпатомды спирттерді алу:

https://www.youtube.com/watch?v=krfhGuSjWjY

Глицерин:

https://www.youtube.com/watch?v=edg40r7EZww

Сабақтың соңы

37-39 минут

40 минут

Кері байланыс беру «Диктор сөз алады»

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Үй жұмысын беру

Дикторлар сөз алып, өз ойларын айтады:

1-диктор Сабаққа дейінгі жағдайды баяндайды

2-диктор Сабақтың үстіндегі жағдайды баяндайды

3-диктор Сабақтың соңындағы жағдайды баяндайды

Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын жазады

  • Қосымша ресурстармен жұмыс
  • Ғаламторлық мәліметтермен толықтыру, қорытынды жасау
  • Оқулық соңындағы және сыныпта берілген тапсырмаларды орындау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

  • оттекті органикалық заттардың жіктелуін біледі
  • спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын біледі
  • метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсінеді

Көптеген оқушылар:

  • этанолдың алынуын және қасиеттерін түсінеді
  • этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу

Кейбір оқушылар:

  • жүйелі түрде нақты тұжырымдар жасай алады
  • барлық оқу мақсаттарына сәйкес теориялық білім мен практикалық білімді ұштастыра келе қосымша ақпаратпен жұмыс жасайды, тақырыпты толығымен меңгереді

(Р)-жұптық жұмыс

Тапсырманы мұғалімнің өзі жеке дара «Дұрыс» немесе «Бұрыс» деп бағалайды

(W)-сыныппен жұмыс

Өзара шапалақтау арқылы бағаланады және мұғалім тарапынан қосымша мәліметтермен толықтырылады

(G)-топтық жұмыс

Өзге топтағы оқушылардың басбармақты көрсетуі арқылы бағаланады

Сабақтың бастапқы, ортаңғы және соңғы бөліміндеріндігі барлық белсенді іс-әрекеттер барысында оқу кабинетіндегі оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздік техникасының ережелері мұхият сақталады.

барлық спирттер улы

калий манганаты (VII) тотықтырушы және зиянды болып табылады. Көзге қорғаныш кию керек.

Калий дихроматы (VI) уытты болып табылады. Көзге қорғаныш кию керек және оқушылар нитрилден жасалған қолғап киюлері керек.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?