Металлдарды алу. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді сабақ жоспары 9.2В Металл және құйма

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сыныбы:

Қатысқандар:

Қатыспағанда:

Тақырыбы:

Металлдарды алу

Оқу мақсаты

  • 9.2.4.6 кеннен металлдарды алу процестерді сипаттау;

Сабақ мақсаты

-өз бетімен металлдарды алу жолдарын оқу;

-металлдарды алу реакция теңдеуін жазу;

Бағалау критериясы

Оқу мақсаты

9.2.4.6 кеннен металлдарды алу процестерді сипаттау;

Дескриптор

- Металдардың алу жолдарын атайды

- Металдарды алу процестерді сипаттайды

- Металлдардың алу реакция теңдеулерін жазады

- Кеннен алынатын металдарға мысал келтіреді

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Химиялық терминдерді қолдана отырып, нақты ғылыми ұғымдарды талқылайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Кен, жез, металлургия, пирометаллургия, гидрометаллургия, электрометаллургия

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Металлдар табиғатта көбінесе ...

Кеннен металлдарды алу жолы...

АҚТ дағдысы

Ноутбукпен жұмыс жасау

Сабақ жоспары

Сабақтың кезеңдері

Сабақ кезіндегі іс - әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың бастапқы кезеңі

0-2 мин

3 – 6 мин

Оқушылармен амандасу. Олардың сабаққа қатысын тексеру. Сыныпта жағымды атмосфера ұйымдастыру.

Миға шабуыл мақсатында тақтаға презентация арқылы металлды алу процесінің суреттерін көрсету.

«Сұрақ -жауап»

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырып пен оқу мақсатын ашу.

1. Суретте не бейнеленген?

2. Бұл суреттерді не біріктіреді?

3.Металлдар қандай тау жыныстарында кездеседі?

4. Кен және металлургия деген сөзді қалай түсінесіңдер?

5.Бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсындар?

Оқушылармен талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, дәптерлеріне жазылады.

5. Бүгінгі сабақта біз нені білеміз?

6. Нені қарастырамыз? Оқушылардың қалауымен олардың пікірлерін тыңдау. Пікірлерін түйіндей отырып оқу мақсатымен таныстыру.

презентация

Слайд 1

Сабақтың ортасы

7- 17 мин

17 – 24 мин

24 – 34 мин

35-37 мин

Жаңа сабақты меңгеру үшін мұғалім презентация слайдымен және видео арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді.

Металлдар табиғатта үш түрде кездесе алады:

-тек бос күйінде(алтын, платина)

-бос күйінде де, қосылыстар күйінде де (күміс, мыс, қорғасын, қалайы)

- қалған металлдар, кернеу қатарындағы қалайыға дейін, табиғатта тек қосылыс күйінде кездеседі

Құрамында металл қосылыстары бар минералдар мен тау жыныстарынан металды өнеркөсіптік жолмен бөліп алуға тиімді қосылыстарды кен деп атайды. Кеннен металлдарды өңдеу:

- Кенді ұсату

-кенді байыту (бос жыныстан айыру)

-агломерация (кенді белгілі ірілікпен кесектендіру)

-кендегі металлды тотықсыздандыру

-металды тазалау

-термиялық өңдеу (металды суару және жасыту)

-механикалық өңдеу (жаншу, таптау,пішіндеу)

Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

-Металлдарды қандай химиялық процесттермен алуға болады?

Оқушылардың жауаптарын тыңдағаннан кейін мұғалім оқушыларды «Random» тәсілі арқылы үш топқа бөледі.

Әр топ оқушыларына металлургия өндірісі бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі. Оқушыларға ноутбук немесе планшет таратылады. Ақпаратты интернет желісі арқылы іздеп, оқушылар дескриптор бойынша нақты жұмыс жасап, шағын плакат дайындайды.

  • Пирометаллургия
  • Гидрометаллургия
  • Электрометаллургия

Дескриптор:

- Металдардың алу жолдарын атайды

- Металдарды алу процестерді сипаттайды

- Металлдардың алу реакция теңдеулерін жазады

Әр топ постер дайындап, тақтаға шығып қорғайды. Оқушылар бірін-бірі бағалау үшін бағалау критериясы жазылған парақ таратылады.

Бағалау критериясы

-Металлдардың алу жолын айтты

- Металлдарды алу процесті сипаттады

-Реакция теңдеулерін жазды

Сабақты қорытындылау үшін оқушыларға жұмыс парағы таратылады. Мұғалім сыныпта жүріп, оқушылардың жауаптарын тексеріп, кері байланыс береді.

Слайд 2-3

Ноутбук немесе планшет

Жұмыс парағы

Сабақтың соңы

38- 40 мин

Рефлексия.

Слайд 6

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар

Зертханалық жұмысты нұсқаулық бойынша орындап, болжам жасай алады

Көптеген оқушылар

Жаңа ұғымдарға анықтама бере алады.

Кейбір оқушылар

Жаңа кілт сөздерді қолдана отырып, қорытынды жасай алады

Мұғалім оқушыларды берілген сұрақтарға жауап беруі, болжам жасай білу мен бақылау жасап, оны қорытындылай білу бойынша бағалайды

Белсенді оқыту түрлері, Қауіпсіздік техника ережелері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізд ібілдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?