Парниктік эффектісінің пайда болу себептері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
11.4C Адам әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін әсері | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Парниктік эффектісінің пайда болу себептері | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | парниктік эффекттің пайда болу себептерін сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 1. Жылыжай эффектісінің пайда болу себептерін, түзетін газдардың әсерін анықтай алады 2. Жылыжай эффектісі мен жаһандық жылыну арасында байланысты талдай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. Жаһандық жылынудың пайда болу себептерін біледі; 2.Жаһандық жылынудың себебі ретінде жылыжай эффектіні түзетін газдарды атайды; 3.Жаһандық жылынудың салдарын біледі және түсіндіре алады; 4.Жылыжай эффектісі мен жаһандық жылыну арасында байланысты талдай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Жылыжай эффектісі жайлы мәліметтерді қарастыру, талдау және бейнебаян көру арқылы оқушыларды айтылым және тыңдалым дағдылары қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, Ашықтық, Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия, физика, математика, экономика, география | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурстарымен жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан Республикасы мен өңірлерінде қоршаған ортаның негізгі проблемалары (8.4С бөлімі) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
10 мин | 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2005 жылы Жаңа Орлеанға соққы болған дауыл Катрин туралы бейнені қарау. https://twig-bilim.kz/film/hurricane-katrina-part-2-5565/
Бейнені 1:50 –ге дейін ғана көрсету керек. Содан кейін оқушыларға 1 минут ойланып өз бетінше, осы дауылға не себеп болғанын туралы тізім ретінде жазады. Оқушылар жазып болғаннан кейін ,өз жауаптарын топта 3-4 кісімен салыстыру керек, және топтан талқылап жауап дайындайды да, сыныпқа ұсынады. Кейін бейнені жалғастырып дұрыс жауабын алады: Жаһандық жылыну. ҚБ: Мұғалім комментарийі | Дауыл Катрин туралы бейнені қамтитын видео https://twig-bilim.kz/film/hurricane-katrina-part-2-5565/ | |||||||||||||||||||||||||||||
5 мин 10 мин 15 мин | Мұғалімнің түсіндіруі. Парниктік әсер туралы бейнебаян көріп тақырыптың мақсатын оқушылар анықтайды.
Жұптық жұмыс. А4 парағында жаһандық жылынудың себептерінің тізімін жазады. Оқушылар 3 минут ойланады, сосын топтармен парақтарын алмасады, жауаптарын салыстырады, + ,егер келіссе,- егер келіспесе қояды. Болжамжы жауап: 1. Парниктік газ қалдықтары 2. Қатты аэрозоль бөлшектері мен күйе 3. Күн сәулесінің белсенділігінің өзгеруі Дифференциация: Жұмыс жасауда оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дәрежесі бойынша. Бағалау: Оқушылардың бірін бірі бағалауы Топтық жұмыс. Оқушылар жаһандық жылынуды қоса парниктік әсер себептері мен салдарын, олар сондай-ақ өздерінің көмірсутектік ізін қалай азайту туралы болжам жасай алады. Адам ағзасына әсерін, карикатура арқылы жеткізді. (Плакатты карикатура – өмірдегі жағымсыз құбылыстарды, әшкерелеу мақсатында әзіл-оспақ, сын-сықақ, құралдарын қолданатын көркем бейнелеу тәсілі, бейнелеу өнерінің негізінде жасау тапсырылады. (STEM әдісінің элементі). Бағалау критерийі: себептері мен салдары, көмірсутектік ізін қалай азайту туралы бейненің көрсетілуі. Бағалау: Оқушылардың бірін бірі бағалауы | Твиг сайтынан https://www.twig-bilim.kz/film/glossary/greenhouse-effect-5091/ Парниктік әсерді көрсететін жақсы мысал: | |||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | Рефлексия: «Стикерлер». 1. Сабақта ең маңызды сен үшін не болды? 2.Не есте қалды? 3.Не қиын болды? | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | |||||||||||||||||||||||||||||
Жұмыс жасауда оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дәрежесі бойынша. | Мұғалім комментарийі, оқушылардың бірін- бірі бағалауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері, ноутбукпен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? : Топтық пікір алмасу, оқушылардың өзін -өзі оқытуы 2: Тиімді әдістер Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Global warming | I am produced over millions of years from the remains of dead plants and animals and am known as…… |
Fossil fuels | The most common greenhouse gas produced by burning fossil fuels is…. |
Carbon dioxide | Another gas produced by burning fuels is…. |
Water vapour | A word to describe an energy resource, such as fossil fuels, which will one day run out is….. |
Non-renewable | A fossil fuel other than natural gas is….. |
Coal | A gas that is needed for fossil fuels to burn is… |
Oxygen | The term given to the effect of a layer of gases holding heat in our atmosphere is….. |
The greenhouse effect | A greenhouse gas produced from, amongst other things, cows’ bottoms is…. |
Methane | The original source of nearly all our energy comes from…. |
The sun | An important sink for carbon dioxide on land are… |
Forests | A massive sink for carbon which lives in the oceans is….. |
Plant Plankton | Something that happened in the 19th Century, resulting in a rise in carbon dioxide levels was… |
The industrial revolution | Another word for a change in global weather brought about by global warming is…. |
Climate change | Something that will increase around the world as a result of global warming is…. |
Temperature | Long periods without rain which may also be more likely given climate change are… |
Droughts | Hot, dry habitats spreading in size due to global warming are…. |
Deserts | The desert environment is hot and dry and known as….. |
Arid | A country likely to be effected by the spread of deserts is….. |
Sudan | Another consequence of global warming is likely to be the melting of the….. |
Ice caps | This could result in problems to low-lying areas caused by…. |
Flooding | A country likely to be affected by flooding is…. |
Bangladesh | The word to describe sources of energy that will never run out is…. |
Renewable | A form of renewable energy is…. |
Solar power | A more energy-efficient way of transporting large numbers of people instead of using cars is… |
Public transport | Something that can easily be fitted at home to reduce the amount of energy used are…. |
Energy-efficient light bulbs | A type of environmentally-friendly transport that can also improve your health is… |
Cycling | Here is the end of our tale about the effect on the earth’s temperature caused by the greenhouse effect which is known as…… |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді