Зертханалық жұмыс: "Әртүрлі қоректік ортада қышқыл сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу". Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі::

11.3D Биотехнология

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Зертханалық жұмыс: "Әртүрлі қоректік ортада қышқыл сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу".

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.1 микробиологиялық зерттеудің кезеңдерін сипаттау және түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

  • Сұйық және қатты орта мен оны дайындау арасындағы айырмашылықты сипаттаңыз
  • Әртүрлі қоректік ортада қышқыл сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу

 Бағалау критерийлері

Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер олар:

  • Микробиологиялық зерттеудің кезеңдерін түсіндіреді.
  • Түрлі қоректік ортада қышқыл сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттейді

 Тілдік мақсаттар

Пәндік-сөздік қоры және терминология

Дезинфекция, дезинфекциялау құралдары, стерилдеу, стерильді, асептикалық, патогенді микроорганизмдер, антисептиктер, антибиотиктер, микроорганизмдердің өсуі, селективті орта, дифференциалды орта, бактериялық бөлу,

шектеу факторлары, инкубация.

Диалогтар / жазу үшін пайдалы фразалар жиынтығы

Жалпы,... .. кем дегенде логикалық тәртіппен егілуі тиіс (төменде қараңыз)

.... селективті агентті тасымалдаумен ағзаларды тежеуді болдырмау үшін ең селективті: ......... алдымен сұйықтықтың үлгілерін өңдеу кезінде инокуляциялау керек, ортаның айқаспалы ластану қаупін азайтатын бірізділікпен инокуляциялануын қадағалайды

 Құндылықтарды дарыту

 

  • Командалық жұмыс дағдыларын дамыту (жұппен, кіші немесе сыныпта);
  • Өзара құрмет;
  • Ынтымақтастық және тиімді ынтымақтастық;
  • Өз оқу үшін жауапкершілікті өз мойнына алу.

Оқу сілтемелері

  • Химия-химиялық элементтердің заттары;
  • Математика - LW-ға санау.

 АКТ дағдылары

Смарттақта, компьютерлер, бейне, интернет, презентацияны қолдана білу.

Бастапқы білім

 

Осы бөлімде оқуға қол жеткізу үшін оқушыларға талап етілетін білім, дағды, түсіну немесе тәжірибе.

Бұл бөлімшеде практикалық жұмыс істеу үшін базалық зертханалық дағдылар және еңбек қауіпсіздігі мен гигиенасы мәселелерін түсіну қажет

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы

2 мин

4 мин

4 min

15 min

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың тақырыбы мен міндеттері

(W / f) мұғалім студенттермен қауіпсіздік зертханасының басшылығын талқылайды және оларды кейбір фотосуреттерді қоса алғанда, микробтармен қауіпсіз жұмыс туралы келесі жазбаларды мұқият оқып шығуды сұрайды.

1. Үрлемелі шкафқа арналған қолғап: ыстық сұйықтықпен жұмыс істегенде, күйіктен (жарақаттан / күйіктен...) аулақ болу үшін үрлемелі шкафқа арналған қолғап киіңіз.

2. Lactobacillus Delbrueckii мәдениеті: мектептерде тек патогенді емес дақылдар қолданылуы тиіс, сондықтан біз Lactobacillus delbrueckii пайдаланамыз; йогурт жасау үшін пробиотиктер ретінде белгілі бактериялар.

3. Стерилизациялау: стерилдеу жабдығы мен ортасы микроорганизмдерді тасымалдау және өсіру үшін пайдаланылуы тиіс.

4. Асептикалық техника. Асептикалық техника микроорганизмдер бір контейнерден екінші контейнерге тасымалданатын кез келген уақытта сақталуы тиіс.

5. Барлық дақылдарды ықтимал патогенді ретінде қарастырған жөн, себебі дақылдар ластануы мүмкін және ауру тудыратын түрлерде мутациялар пайда болуы мүмкін.

6. Асептикалық әдістерде дақылдарды қоршаған ортадан микроорганизмдермен ластау немесе өңделетін микроорганизмдермен қоршаған ортаны ластау мүмкіндігі ескерілуге тиіс.

Мысалы

Студенттерге сұрақ беріңіз

Студентке тапсыру

* олардың мәдениетін зерттеу,

* Нәтижелерді жазу және талдау сұрақтарына жауап беру

(G) студенттерді әр топта 3-4 студенттен шағын топтарға бөліңіз, оларға зертханалық парақта тапсырмалар беріңіз. Студенттер практикалық сабақта тапсырмаларды орындайды.

(Міндеттер қажет болған жағдайда қысқартылуы мүмкін

PPT

ЗЖ парақтары

Сабақтың ортасы

10 мин

3 мин

(G) студенттер тапсырмалары бар жұмыс парақтарын толтырады.

Түрлі қоректік ортада қышқыл сүт өнімдерінің микрофлорасын зерттеу

(W) студенттермен зертханалық жұмысты қорытындылау

1. Сіз үшін зертханалық жұмыстардың қандай кезеңі жеңіл болды? Неліктен?

2. Сіз үшін зертханалық жұмыстардың қандай кезеңі өте қиын болды? Неліктен?

(f) кері байланысты қамтамасыз ету: оқушы, оқушы мұғалімі.

App 1

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия

1. Бүгін сабақта неге үйрендім?

2. Мен ең жақсы не істедім?

3. Едім жақсартты өз жұмысында келесі жолы?

Үй тапсырмасы: ЗЖ оқыңыз + жұмыс парақтарының сұрақтарына жауап береңіз

Стикерлер

Дифференциация - сіз көбірек көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары

Дифференциация тапсырма бойынша, нәтижесі бойынша, жеке қолдау бойынша, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдау арқылы (Гарднер бойынша көпше интеллект теориясы) болуы мүмкін.

Осы тақырыпқа эссе жазу

Студенттік тапсырмалар бағаланады

* Пәнарлық отырыс кезінде шешендік дағдылар.

* Топтық/жұптық / жеке жұмыспен алмасу арқылы сараптамалық бағалау .

* Қоректік ортаға тұқым себудің негізгі әдістері мен тәсілдерін түсінуді бағалау

Денсаулықты нығайту әдістері

Үзіліс және физикалық жүктемелер пайдаланылады.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерінен көзілдірік.

Денсаулықты нығайту әдістері, мысалы, қолды жуу.

Үзіліс және физикалық жүктемелер пайдаланылады.

Студенттерге биологиялық зертхананың қауіпсіздік ережелерін көрсетіңіз.

Мүсіндеуге арналған сазбен жұмыс істегенде сақ болыңыз және сабақтан кейін қолды және кез келген қажетті қалдықтарды мұқият жуыңыз.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма ?

Барлық оқушылар LO деңгейіне жетті ма?

Егер жоқ болса, неге?

Менің жоспарланған дифференциалым жұмыс істеді ма?

Мен уақытты Ұстадым ба?

Сабақтың жоспарынан қандай және неге ауытқулар болды?

Сабақ туралы ойлау үшін осы блокты пайдаланыңыз. Сол жақ бағанадағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу