Обыр жасушаларының түзілуі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3А Жасушалық цикл | Мектеп: ХБН НЗМ Кызылорда | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Беимбетова Г.К. | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Обыр жасушаларының түзілуі | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.2.3 жасушалардың бақыланбайтын бөлінуі қалай обырдың түзілуіне әкелетіндігін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жасушалар мен хромосомаларды пайдалана отырып алдын-ала жұмыс жасау: Жасушалық цикл: 9 және 10 - оқу жылдары; Митоз және мейоз, 9 және 10 - оқу жылдары. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Дұрыс терминологияны пайдалана құрылысы диаграммасын сипаттау, сызу, белгілеу және оның құрылысын басқаларға түсіндіру Өздері оқыған материалға талдау жасай отырып, оны кестеге түсіре алады.(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым) | ||||||||||||||||||||||||
| Пәнге қатысты лексика мен терминология:
| ||||||||||||||||||||||||
| Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жасушалардың бақыланбайтын бөлінуі ........................... Канцероген............................... Обыр жасушаларының............................................ әкеледі Митоз қандай жасушалардың бөліну түрі? | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Осы бөлімде оқушылар жасушалардың бақыланбайтын бөлінунен туындайтын аурулардан сақтануға, алдын алуға шақыру; | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, химия, физика | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Power Point бағдарламасы, ғаламтор, бейне роликтер. | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-15 15-20 | І.Ынтымақтастық ортасын орнату. ІІ Топтық тапсырма: Жасушалық циклді сызба түрінде бейнелеу; 1-топ: G)(f) Жасушалық циклды сызба түрінде бейнелеп, түсіндіру; 2-топ: (W) Циклдың негізгі кезеңіндегі «бақылау нүктелері» деген не?, Бақылау нүктелерінің қызметі 3-топ: (W)/(G)Теріс (ауытқушылық орын алған) жасушалық циклды көрсету; Бақылау нүктелері ауытқыған кезде не болады Топтан бір оқушы шығып, зерттеудің нәтижесін сыныптың қалған оқушыларына қысқаша таныстырылым ретінде көрсетеді. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20-30 30-40 40-50 50-65 65-75 | Бақылау нүктелеріне, обыр жасушаларының ерекшелігіне талдау жасау; 6-11 –слайд бойынша түсіндірме жұмысы Бейне жазбаны субтитрмен көріп, талдау; (I)Жұптық тапсырма 1.Ісікті тудыруы мүмкін факторлардың тізімін құрыңыздар. 2.(G)(f) өз идеяларын салыстыру және өздерінің тізімін толықтыру үшін топта талдау. Топтық жұмысты бағалау: Бағалау критерий: 1. Факторлардың мүмкін болатын тізімін толық құрау; 2. Өз идеяларын салыстыра отырып басқа топтарға түсінікті жеткізілуі; 3. Уақытқа сай жұмыс жасауы; (ІІ) Жұптық жұмыс: Жасушалардың бақыланбайтын бөлінуіне .......................... қалай әсер етеді? (І) Генетикалық материал /қоршаған орта/химикалық заттар/ (ІІ) азық-түлік/күн/темекі тарту және т.б Критерий: Зерттеудің нәтижесін (бір ғана факторды нақты ұсыну ) сыныптың қалған оқушыларына қысқаша таныстыру; Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау: Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 75-80 | Рефлексия.
| ||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар жасушалық циклдың негізгі кезеңіндегі «бақылау нүктелері» деген не?, Бақылау нүктелерінің қызметі анықтай алады, ДНҚ құрылымының өзгеруі обыр жасушаларын түзілуіне әкелетінін сипаттай алады; Көпшілік оқушылар ісікті тудыруы мүмкін факторлардың тізімін құрастыра алады. Кейбір оқушылар жасушалардың бақыланбайтын бөлінуіне әкелетін факторларды салыстырып, өз идеяларын ұсына алады | Жұптық және топтық жұмысты бағалау Оқушының жеке ойын жеткізе алуы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ұсынуын бағалау Оқушының жеке жұмыс жасауы мен нәтижеге қол жеткізуі алуы ескеріледі. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру