РНҚ түрлерінің құрылысы мен атқаратын қызметін ажырата білу. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | РНҚ түрлерінің құрылысы мен атқаратын қызметін ажырата білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | РНҚ түрлерінің құрылысы мен атқаратын қызметін ажырата білу - ақпараттық РНК. - рибосомдық РНК. - тасымалдау РНК. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тәң лексика и терминология Репликация Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Репликация дегеніміз бұл - . …………………………………. а-РНҚның т-РНҚнан айырмашылығы ............. р-РНҚның т-РНҚнан және а-РНҚдан айырмашылығы ............. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топпен және жұппен жұмыс жасай отыра өзара көмек, сыйластық, адамгершілік құндылықтарын дарыту. Өз ойларын қорғауға, басқаның пікірін сыйлау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ пайдалану дағдылары | Химия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ақпарат іздегенде | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | ДНҚ молекуласының құрылысы мен атқаратын қызметін біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Оқыту көздері мен ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Стартер 10 мин | Формативтік тапсырма «ДНҚ молекуласының құрылысы» Жаңа тақырыпқа шығу: РНҚ түрлерінің құрылысы мен атқаратын қызметі. -ОМ; -Сабақ мақсаты; -Тілдік мақсаттар.. | Таратпа материал ИАТ 1,2,3,4 Слайдтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырып 11-18 19-25 26-41 42-50 51-56 57-67 68-75 | (Т) Терминдермен жұмыс: (І) РНҚ құрылысын зерттеу (ақпараттық парағы бойынша) А) РНҚ молекуласының ситтамасы В) Нуклеотид құрылысы С) Қызметі D) РНҚ түрлері ИАТ РНҚ құрылысын жазады (F) Бағалау (G) Топтық жұмыс 1гр. а-РНҚ зерттеу 2гр. т-РНҚ зерттеу 3гр. р-РНҚ зерттеу Жоспар:
ИАТ кестені толтыру: ( F) Критериялар бойынша топтар бірін-бірінің жұмысын талқылайды
(Т) Мұғалім презентация мен тұжырымдайды: Тапсырма: флипчартта (аппликация) жасау. 1 гр- Флипчартта ДНҚ екі тізбекті спиралын құру қиынды заттардан; 2 гр- Флипчартта ДНҚ редупликация урдісін құру. 3 гр- ДНҚ бір тізбегі бойынша а-РНҚ тізбегін құру. 4гр- Антикодонымен т-РНҚ молекуласын құру Жұмысты айтады: Топтар бірін-бірі бағалайды: Критериялар:
| ИАТ 5 Слайд Таратпа материал ИАқалам Ақпараттық парақ ИАТ Бағалау критерилары 6-12 Слайдтар 1 Қосымша Флипчарт Маркерлер Пробкадан жасалған тақтада | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 76-78 79-80 | Ұй тапсырмасы Жасушаларда нуклеин қышкылдарының … түрі бар. Бұл биополимерлер … тұрады. Әрбір … (1,2,3,4) компоненттен және өзара … байланытармен жалғанады. ДНК құрамына келесі азотисттық негіздер кіреді … , ал РНҚ .... . ДНқышқылында тізбек саны .... , ал РНҚ- .... . Рефлексия Суреттер салынған стикерлер беріледі Егер оқушы ойласа:
| 2 Қосымша Таратпа материал 3 Қосымша Таратпа материал | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік ережелері, АКТ, құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру