Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

7.2С: Тыныс алу Мұғалімнің аты-жөні:

Күні: Қатысқандар саны:

Сынып: 7 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тыныс алу мүшелерінің аурулары.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: тыныс алу мүшелерінің ауруларын сипаттайды.

Көпшілігі: тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын біледі (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).

Кейбір оқушылар: тыныс алу мүшелерінің ауруларының емдік жолдарын біледі

Бағалау критерийлері

-тыныс алу мүшелерінің ауруларын сипаттайды.

-тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын біледі (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).

Пәнге қатысты лексика мен терминология

казақша

орысша

ағылшынша

оттекті тыныс алу

аэробное дыхание

aerobic respiration

оттексіз тыныс алу

анаэробное дыхание

anaerobic respiration

газалмасу

газообмен

gas exchange

оттегі

кислород

oxygen

көмірқышқыл газы

углекислый газ

carbon dioxide

су

вода

water

глюкоза

глюкоза

glucose

энергия

энергия

energy

Құндылықтарды дарыту

 

 

Коммуникабельділік

Ынтымақтастық және бірлескен жұмыс жоспарлау - оқушылардың бірлескен оқу ортада жұмыс істеуге, достық қарым-қатынастар және олардың көпшіл қасиеттерін, басқа оқушылармен өзара іс-қимыл дағдыларын дамыту және әлеуметтік, мәдени, этикалық және қолайлы, басқалардың пікірін құрметтеуді қамтамасыз етеді.

Ұлттық идея «Мәңгілік ел»

Академиялық білім алуы, Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы оқуға оқушылардың қызығушылығын қалыптастыру. Сондай-ақ, өзін-өзі оқыту, өздігін білім алуы, сын тұрғысынан ойлауды дамыту, білім беру саласындағы үштілділікті дамытуға бағытталған сабақтың элементтері.

Сабақтың моральдық әсері қамтиды:

- олардың өз оқуы үшін жауапкершілік қалыптастыру сезімі;

- өзіне және айналасындағыларға құрмет, оқушылардың бір-біріне атын айтып, байланыс жасауы;

- жұмыс орнын тазалау, еңбексүйгіштігі өзінің жұмыс жасаған тобына өз үлесін қосып, жәрдемдесу болып табылады;.

Пәнаралық байланыстар

- химиямен оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы.

Бастапқы білім

«Жаратылыстану» 6 сынып курсынан жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин

6-9 мин

Сабақтың ортасы

10-38 мин

І Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен сәлемдесу.

Шеңбер бойымен тұрғызылып, көңіл-күйлері сұралады.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  • Тыныс алу энергияны босатады.
  • Тыныс алу - ...
  • Оттегі болмаған жағдайда анаэробты тыныс алу болады… .
  • Оттегі болған жағдайда аэробты тыныс алу орын алады ….. .
  • Өсімдіктерде тыныс алу …. .
  • Омыртқасыз жануарларда тыныс алу ….. байланысты емес.
  • Омыртқалы жануарларда тыныс алу органдары …… байланысты.
  • Бұлшықеттер көп мөлшерде оттегіні ......... үшін қажет етеді.

Оқушыларды топқа бөлу

Топтық жұмыс. (Г) тыныс алу мүшелерінің ауруларының пайда болу себептері мен алдын алу шараларын презентация арқылы зерттейді

Бағалау критерийі

Критерий

1

Аурудың атауы

2

Пайда болу себептері

3

Жұғу жолдары (болған жағдайда)

4

Аурудың белгілері

5

Емі

6

Алдын- алу шаралары

Топтар критерий арқылы бір-бірін бағалайды

Оқушыларды жұптастыру

Жұпта тыныс алу жолдарының ауруларын талқылап,кестеге жауаптарын жазу.

Аурудың атауы

Пайда болу себептері

Таралу жолдары

Белгілері

Емі

Алдын алу шаралары

Жеке жұмыс

Оқушылардан қалыптастырушы бағалау тапсырмасын алу

Өзіндік бағалау жұмыстарын мына жерден табуға болады:

http://www.biology-resources.com/biology-questions.html

Ұсынылатын ресурста шылым шегудің өкпеге әсері туралы видеоматериалы бар:

https://www.youtube.com/watch?v=0tFHLRtk-98

Ұсынылатынw.youtuта шылым шегушінің өкпесі туралы видеоматериалы бар. Шылым шегушінің өкпесі:

https://www.youtube.com/watch?v=AE18nsr9NmM

Ұсынылатынw.youtube.com/watch?v=AE18nsr9NmMалы бар. Шылым шегушінің өкпесі:у белгілері, себептері)

http://www.medicalj.ru/diseases/otorhinolaryngology

Ұсынылатын.medicaта тыныс алу мүшелерінің аурулары туралы ақпараты бар(ауру белгілері, себептері, ауру сипаттамасы)

http://comp-doctor.ru/dyh/

Ұсынылатынp-doctoта тыныс алу мүшелерінің аурулары туралы ақпараты бар: ауру белгілері, себептері:

http://simptomlecheniye.ru/zabolevaniya-organov-dyxaniya.html

Ұсынылатынptomlecта тыныс алу мүшелерінің аурулары алдын алу шаралары туралы ақпараты бар:

http://www.vashaibolit.ru/939-profilaktika-zabolevanij-organov-dyxaniya.html

Ұсынылатын.vashaiта тыныс алу мүшелерінің аурулары алдын алу шаралары мен ауру себептері бойынша видеоматериалы бар:

https://www.youtube.com/watch?v=IKhUx-AldnQ

Сабақтың соңы 39- 40 мин

Рефлексия

ББҮ кестесінің 3-бөлімін толтыру.

Бүгінгі сабақтан өзіме пайдалы не үйрендім?

Кімнің жауабы қызықты болды?

Бүгінгі сабақтан алған білімімді мен …….. қолданамын

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу