Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі, тақырыбына есептер шығару. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні | ||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандарсаны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі тапқырыбына есептер шығару | ||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу; | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - дәрежелік функция және оның қасиеттерін қолданып дәрежелік функцияның графигін (эскизін) салады, есептер шығаруда дәрежелік функцияның қасиеттерін қолданады. | ||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өрнектерді түрлендіріп, ықшамдауда n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады Пәнге тән лексика мен терминология: Өрнектер – выражения – expressions Алгебралық өрнек – алгебраическое выражение - algebraic expression Түрлендіру – преобразование – transformation Ықшамдау – упростить – simplify Түбірдің қасиеттері – свойства корня – properties of the root Қолдану – применять – use Талдама – анализ – analysis Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: .... өрнекті ықшамдау үшін, ...... Түбірдің ...... қасиетін қолдана отырып, бұл өрнектің ........ ықшамдау кезінде .... түбірдің ..... қасиетіне сүйеніп, ..... жазуға болады. Жалпы, алгебралық өрнектерді түрлендіруде ..... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Диалог жүргізе білу дағдысын және өз пікірін аргументтеуді дамыту; Мектеп құндылықтарының бірі–өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет пен ынтымақтастықты дамыту; Топтық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу; | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Инженерлік калькуляторды қолдана білу | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Арифметикалық квадрат түбірі. Сол түбірдің мәндерін есептеу. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут 2 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарларын сабаққа шоғырландыру. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. ІІ.Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру.(мұғалімнің дайындаған дайын жауаптары арқылы оқушылар өзін-өзі тексеруге болады) Кері байланыс: 1) Үй тапсырмасын орындауда қандай қиындықтар туындады? 2) Қиындық туындаған кезеңдерден қандай жолмен шықтыңыз? 3) Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау керек? | Презентация cлайд № 1-3 | |||||||||||||
10 минут 3 минут 12 минут 3 минут | ІІІ. Қайталауға арналған жұмыс Мақсаты: Оқушылардың дәрежелік функция оның қасиеттері мен графигі тақыоыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау. Мұғалімнің іс-әрекеті: 1)Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі; 2)Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс); Жеке жұмыс Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді. Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы Кері байланыс:
IV. _Өткен тақырыпқа есептер шығару Мақсаты: Оқушылардың дәрежелік функция оның қасиеттері мен графигі тақыоыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау. Мұғалімнің іс-әрекеті: 1)Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі; 2)Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс); 3)Келесі сабақты жоспарлағанда жұптық жұмыста анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру. Топтық жқмыс Тапсырма № 1 у=х5 натурал көрсеткіштік функциясының анықталу облысын, функцияның нөлдерін, жұп немесе тақтығын, өсу және кему ралықтарын, ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтайық. Шешуі: n=5 натурал сан, y=x5 - натурал көрсеткішті функция.
Тапсырма № 2 у=f(x) функциясының түрін анықтап, анықталу облысын табыңыздар:
b) анықталу облысы x € N (барлық нақты сандар жиыны)
b) анықталу облысы x € N (барлық нақты сандар жиыны)
b) анықталу облысы x € N (барлық нақты сандар жиыны)
b) [0;+∞)
b) [0;+∞)
b) [0;+∞) Тапсырма № 3 у=f(x) функциясының таңбатұрақтылық аралықтарын анықтаңыз.
(0;+∞) f(x) ˃0 оң
(0;+∞) f(x) ˃0 оң
(0;+∞) f(x) ˃0 оң
Әр топ шығарылған есептерін «Аялдама» әдісі бойынша бір – бірімен алмасады. Бағалау: Топ басшысының бағалауы және мұағлім бағалауынан ортақ баға шығара отырып бағалау. Кері байланыс:
| қосымша 1 қосымша 2 | |||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут 3 минут | Үй жұмысы: №150, 6 – 9; №151, 5 – 8 Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді: «Рефлексия» кері байланыс арқылы жаңа сабақты сұрақтар арқылы қорытындылай келе бекіту.
| ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | мұғалімнің ауызша бағалауы; топ оқушыларының бірін-бірі бағалауы; оқушының өзін-өзі бағалауы. | Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері; Оқушыларды партада ыңғайлы отырулары; | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру