Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Шымкент қ. ХББ НЗМ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

1 сабақ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.3 Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау

Сабақ мақсаттары

  • Вариациялық қатарларды білу
  • Таңдамалар бойынша гистограмма, полигон және куммулята салу
  • Есеп шығаруда кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау.

Жетістік критерийлері

Оқу мақсатына жетеді:

1) кездейсоқ шама ұғымын және оның түрлерін біледі;

2) берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды;

3) сандық сипаттамалар бойынша таңдамаларды бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • модальды етістіктер және шартты сөз тіркестері арқылы тепе-теңдіктің бастапқы мәселе деңгейлерінде орын ауыстыруларды және терулерді есептеу үшін формулаларды ауызша сипаттайды, биномдық үлестірім жолымен қандай карталарды құруға (үлгілеуге) болатынын жұпта талқылайды және өз жауабына түсінік береді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • теру/амалдар орындау;
  • орын ауыстыру;
  • n-нің ішінен r элементтерін таңдау;
  • рет; реттеу;
  • орын ауыстыру;
  • қайта реттеу;
  • биномдық үлестірім;
  • орта мән, мода, медиана;
  • стандарт ауытқу;
  • деректер жиыны;
  • математикалық күтілім.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Мүмкіндіктерін көрсету үшін болуы мүмкін, мүмкін, істей алу, ықтимал сияқты модальды етістіктерді пайдалану.
  • Орындықта отырған 5 адамды қанша түрлі тәсілдер арқылы ұйымдастыра аламын?
  • Сіз оларды … әр түрлі тәсілмен ұйымдастыра аласыз, өйткені … .
  • Егер менде Х қана орындық болса, не болады?
  • Егер сізде х орындық болса, сіз оларды … әр түрлі тәсілмен реттей аласыз, себебі … .
  • Егер мен х қосылғыштарды белгілі бір тәртіппен реттесем, онда саны у мүмкін орын ауыстырулар шығады.
  • p мүмкіндіктерден m қосылғыштарды таңдаудың n тәсілі бар.
  • Егер мен/сіз Х санын осы тәсілмен реттесем(ңіз), мұндай жағдайда не болуы мүмкін?
  • Егер сіз х өзге тәсілмен реттесеңіз не болады? Қандай нәтиже алуыңыз мүмкін?
  • Сондай-ақ сіз Х ... болатындай қайта реттей аласыз.
  • Жалғыз мүмкін тәсіл … болуы мүмкін.
  • Орындауға болатын тағы бір іс-әрекет … болып табылады.

Биномдық таралуда мода, медиана, орта мән ... болып табылады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар жаңа жағдайға бейімделеді, мәселені қойып шешімін іздейді, жұпта жұмыс жасай алады, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Ақпартты тауып қорытынды жасай алады. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Экономика, химия және биология білім салаларында кездеседі.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану.

Бастапқы білім

Теруді және алмастыруды, ықтималдықты есептеуді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

I Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Үй жұмысын тексеру.

Оқушыларды алдыңғы біліммен байланыстыра отырып бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты және күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Сабақ ортасы

9 мин

11 мин

10 мин

ІІ Жаңа сабақ

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға «Bilimland» оқу ресурсынан «Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамалары» бейнефильмдерін (2) көрсету.

Бейнефильмдерді көріп болған соң оқушылардан жаңа сабақ тақырыбына қатысты жаңа тірек сөздерді жазуын сұрау.

Математикалық үміт – Математическое ожидание – Mathematical expectation

Дисперсия – Дисперсия – Variance

Орташа квадраттық ауытқу – Среднеквадратическое отклонение – Standard deviation

ІІІ Жаңа тақырыпты игеру

Оқушылар жаңа тақырыпты игеру мақсатында берілген тапсырмалар жиынтығын жұптасып орындайды. Оқушылар тапсырмаларды орындап болған соң, өзара жұптарымен жұмыстарын тексеріп, таразылайды, бағалайды. Қиындық туындаған сәтте ЖАДА арқылы мұғалімнің нұсқауына жүгінеді.

Тапсырмалар реті:

  • Үлестірімділік заңымен берілген X кездейсоқ шамасының математикалық үмітін табыңыз:
  • M(X) = 4,1 деп алып, x3-ті табыңыз:

X кездейсоқ шамасы келесі заңымен үлестірілген:

  • Бос орындарды толтырыңыз:

Егер M(X) = 2 және M() = 5 болса, онда D(X) =

Егер M(X) = 5 және M() = 27 болса, онда D(X) =

Егер M(X) = 3 және M() = 15 болса, онда D(X) =

  • Бос орындарды толтырыңыз:

Егер дисперсия D(X) = 1 болса, онда орташа квадраттық ауытқуы σ(X) =

Егер дисперсия D(X) = 36 болса, онда орташа квадраттық ауытқуы σ(X) =

Егер дисперсия D(X) = 100 болса, онда орташа квадраттық ауытқуы σ(X) =

  • Тиын үш рет лақтырылды. Сан жағының түсу санын анықтайтын кездейсоқ шаманың дисперсиясын табыңыз:

X – сан жағының түсу санын анықтайтын кездейсоқ шама.

X кездейсоқ шамасының үлестірімділік заңы былай жазылады:

Сабақты бекіту.

Бүгінгі өтілген тақырыпты қорытындылау үшін оқушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмалары бар жұмыс парағы таратылып беріледі (толық нұсқасы қосымшада).

Оқушылар тапсырмаларды өз алдына жеке орындап болған соң, мұғалімнің басқаруымен тексеріліп, өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/11-synyp/kezdejsoq-shamanyng-sandyq-sipattamalary-matematikalyq-kutim-dispersiya-ortasha-kvadrattyq-auytqu?mid=024fea40-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051

Сабақ соңы

  • мин

Сабық соңында оқушылар рефлекция жүргізеді

  • Бүгін мен білдім …
  • Маған қызық болды…
  • Қиын болғаны…
  • Мен тапсырмаларды…

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

Өзара бағалау

Өзін – өзі бағалау

Ауызша бағалау

Ынталандыру

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушының өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілгенсұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу