Анықталмаған интегралда тікелей интегралдау және айнымалыны алмастыру тәсілдері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А бөлімі: Қисап III | Мектеп: ХББ НЗМ Алматы қаласы | ||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Анықталмаған интегралда тікелей интегралдау және айнымалыны алмастыру тәсілдері | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.1.30 анықталмаған интегралды тікелей интегралдау жолымен табу 11.5.1.31 функцияның, оның ішінде түріндегі функциялардың анықталмаған интегралын табу үшін алмастыру әдісін қолдану | ||
Сабақ мақсаттары | Интегралдау әдістерін білу және есеп шығаруда қолдану. | ||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:
| ||
Құндылықтарды дарыту
| Жұптық және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы,академиялық шынайылық қалыптастыру. | ||
Пәнаралық байланыстар | физика | ||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану | ||
Бастапқы білім | Дифференциал, алғашқы функция, анықталмаған интеграл, анықталмаған интегралдың қасиеттері | ||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2мин | Ұйымдастыру бөлімі -оқушылармен амандасу, түгелдеу. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМанықтап алу - сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау | |||||
Сабақтың ортасы 2мин 4мин 6мин 5мин 1мин 8мин 10мин | І. Қайталау.
ІІ. Жаңа сабақ. Оқушылармен бірге
Интеграл таңбасы астындағы функцияның теңбе тең түрлендіру арқылы бір немесе бірнеше кестелік интегралға келтіру әдісі тікелей интегралдау деп аталады. Тікелей интегралдау алгоритмі - интеграл белгісі астындағы функцияны тепе-тең түрлендіру; - анықталмаған интеграл қасиеттерін қолдану: тұрақтыны интегралдың алдына шығару, қосындының интегралын интегралдардың қосындысы түрінде жазу; - интегралдар кестесін қолдану. Тапсырма-1. Интегралды табыңыз: 1) 2) 3) 4) 5) 6) ; 7) ; 8) 9) . Дайын жауаптары арқылы тексеру жүргізеді. Деңгейлік тапсырма-2. Топтық жұмыс. А деңгей В деңгей С деңгей
Деңгейлік тапсырмаларды орындап болған соң, нәтижелерін бір-бірімен талқылауды ұсыныңыз. Бірінші сабақты қортындылау. Екінші сабақ.
Интегралды есептеуді жеңілдету үшін жиі айнымалыны енгізуді қолдану тиімді болады. Анықталмаған интегралда интегралдау айнымалысы x тен жаңа айнымалы u –ға көшу , енгізуімен болатын тәсіл жаңа айнымалы енгізу тәсілі деп аталады және келесі түрде жазылады: және формулаларын қолдануды талқылау. Тапсырма-3. Жұптық жұмыс. Интегралды табыңыз:
Дайын жауаптары арқылы тексеру жүргізеді. Тапсырмаларды оқушылар өз бетімен орындау барысында мұғалім олардың орындау қадамдарындағы қателерін түзетіп, күтілетін нәтижеге бағыттауы керек. | http://zkoipk.kz/math-textbook-project/10-class/3301-algebra-10.html http://www.schools.keldysh.ru/school1413/Web_matem/txt4.htm В.П.Минорский. Сборник задач по высшей математике. | ||||
Сабақтың соңы 2мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысымен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Үй тапсырмасы: | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру