Бөліктеп интегралдау әдісі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А бөлімі: Қисап III | Мектеп: ХББ НЗМ Алматы қаласы | ||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Бөліктеп интегралдау әдісі | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.1.32 функцияның, сонымен бірге , түріндегі функциялардың анықталмаған интегралын табу үшін бөліктеп интегралдау әдісін қолдану | ||
Сабақ мақсаттары | Бөліктеп интегралдау әдісі туралы түсінік қалыптастыру және интегралдарды есептеу кезінде осы әдісті қолдана білу дағдысын дамыту. | ||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:
| ||
Құндылықтарды дарыту
| Жұптық және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы,академиялық шынайылық қалыптастыру. | ||
Пәнаралық байланыстар | физика | ||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану | ||
Бастапқы білім | Дифференциал, алғашқы функция, анықталмаған интеграл, анықталмаған интегралдың қасиеттері | ||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1мин | Ұйымдастыру бөлімі -оқушылармен амандасу, түгелдеу. | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2мин 5мин 11мин 1мин 5мин 13мин | І. Анықталмаған интегралдың көптеген қолданбалы бағыттары бар. Оның көмегімен нүкте арқылы өтетін жолды, айнымалы тоқтың жұмысын, сұйық пен газдың қысымын, ауырлық центрінің координаталарын, стерженнің массасын. Сонымен интеграл пайда болуы мен дамуы қолданбалы есептерді шешумен байланысты математикалық ұғымдардың қатарына жатады. Есеп 1. Бірлік электр зарядының қозғалуы бойынша электростатикалық өріс күшінің жұмысын табыңыз. Егер қозғалыс траекториясы функциясымен берілсе, онда жұмыс келесі түрде анықталады: Есеп 2. Конденсатордағы кернеуді табыңыз, егер болса. Кернеу келесі түрде анықталмаған интегралдың көмегімен табылады: . ІІ. Жаңа сабақ. Пробдемадық мәселе: интегралын есептеу керек. Бұл интеграл бізге бұрыннан белгілі әдістермен немесе кестелік интеграл арқылы табуға келмейді. Сабақ тақырыбымен мақсатын анықтау. Бөліктеп интегралдау формуласын енгізу. Бұл формула көбінесе интеграл астында алгебралық және трансценденттік функциялардың көбейтіндісі тұрған кезде қолданылады, мысалы ,
Бөліктеп интегралдау формуласын қолдану үшін нені деп белгілейтінімізді айқын білу керек, ол үшін келесі ағылшын сөзін «LIPET» есте ұстау керек. «LIPET» - бұл аббревиатура, оның әрбір әрпі функцияның түрін білдіреді.
ІІІ. Тақырыпты бекіту: Келесі есептерді оқушылармен талдап шығару:
Бірінші сабақты қортындылау. Екінші сабақ. Кейбір функциялар үшін «интегралды өзіне келтіру» әдісі қолданылады. = + - = + - ; 2 = ; = IV. Жұптық жұмыс. 1); 2); 3) ; 4) ; 5) ; 6) . Жұптар бір-бірін тексеру жүргізеді. | http://zkoipk.kz/math-textbook-project/10-class/3301-algebra-10.html http://www.schools.keldysh.ru/school1413/Web_matem/txt4.htm В.П.Минорский. Сборник задач по высшей математике. | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысымен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Үй тапсырмасы: | |||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру