Функцияның нүктедегі шегі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В бөлім: Функцияның шегі және үзіліссіздігі | Мектеп: Алматы қ., ФМБ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Функцияның нүктедегі шегі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.8 функцияның нүктедегі шегін біледі және оны есептейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - функцияның нүктедегі шегінің қасиеттерін қолданады; - функцияның нүктедегі шектерін есептейді; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | функцияның нүктедегі мәнін есептейді; функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі; функцияның нүктедегі шегінің қасиеттерін біледі; функцияның нүктедегі шегін есептейді; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар функцияның нүктедегі шегінің анықтамасы мен қасиеттерін есептер шығаруда қолданған кезде математикалық терминдерді дұрыс, әрі өз орнымен қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: - шек; - функцияның шегі; - функцияның нүктедегі шегі; - функцияның шексіздіктегі шегі; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Функцияның нүктедегі шегі .... ... мұнда нүктедегі шек анықтамасы бойынша ... Функцияның нүктедегі шегінің .... қасиетін қолдансақ, ... ... есептеу үшін, функцияның шексіздіктегі шегін .... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақтың бағалау критерийлері бойынша терминологияны қазақ, орыс және ағылшын тілінде еркін меңгеру барысында тиімді тәсілдерді қолдану арқылы топпен, жұппен жұмыс жасауда командада өзара сыйластық пен бір-бірінің пікірлерін тыңдауға және жеке жұмыс істеуде ұқыптылыққа тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Математикалық терминдерді үш тілде игеру барысында орыс және ағылшын тілдері пәндерімен; логика; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Bilimland.kz | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сандық тізбектің шегі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Оқушылармен амандасады, түгендейді. Жағымды психологиялық ахуал орнатады. Үйге берілген тапсырмалар "мұғалім-оқушы" байланысы арқылы тексеріледі, интербелсенді тақтада үй жұмысының шығарылу жолдары мен жауаптары көрсетіледі, балалар өздерін бағалайды. | Интербелсенді тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин 15 мин 15 мин 15 мин 15 мин |
Семантикалық картадағы тапсырмаларды орындау арқылы балалармен бірге тақырып ашылады, яғни шек тақырыбы. Семантикалық карта:
Жұппен жұмыс. I. Әр жұп калькулятор көмегімен төмендегі кестені толтырады:
Сонда келесі кесте шығады:
Сонымен, саны қандай кіші болса да, теңдігі орындалатындай х-тің мәнін табуға болады. Ол үшін, х-тің 2-ге жақын мәндерін 2 нүктесінің аймағынан алу керек. Мұндай жағдайда 4 саны х аргументі 2 санына ұмтылғандағы функциясының шегі деп аталады. Оны деп жазады. Мұндағы, lim – латынның “limes” сөзінен алынған, шектік мән деген ұғымды береді. Анықтама. Егер, кез-келген саны үшін саны табылып, теңсіздігін қанағаттандыратын х аргументінің барлық мәндерінде теңсіздігі орындалса, онда b саны функциясының нүктесіндегі шегі деп аталады. жазуының оқылуы: «х аргументі а-ға ұмтылғандағы f(x) функциясының шегі b-ға тең». Мысал №1. функциясының х нүктесі 4-ке ұмтылғандағы () мәнін анықтайық: . Шешуі: нүктесі функциялардың анықталу облысының ішінде болғандықтан, оның нүктесіндегі мәнін табуға болады: . Жауабы: -14 .
Мысал №2. функциясының ұмтылғандағы мәнін анықтайық. Шешуі: нүктесі функцияның анықталу облысына кірмейді. Сондықтан, жағдайдағы функцияның мәнін табу үшін, оны түрлендіріп, шектік мәнін анықтаймыз. Яғни:
Жауабы: . II. Шектер туралы негізгі теоремалар: 1) Егер, функциясының х аргументі а-ға ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол біреу ғана болады; 2) Егер, , болса, онда алгебралық қосындының, көбейтіндінің, бөліндінің () шектері бар болады және: ; ; . 3) Тұрақты көбейткішті шек белгісінің алдына шығаруға болады: Функцияның шегі ұғымына және функцияның нүктедегі шегіне байланысты бейнеролик көрсету. Топпен жұмыс. №155. функциясының ұмтылғандағы шегін есептеңіздер: а) ; ә) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) ; ж) . Жауаптары: №155 а) -3; ә) ; б) 0; в) 36. Жұппен жұмыс. №1. Шектерді есептеңіз: 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) ; 7) ; 8) ; 9) ; 10) . Жауаптары: 1) 2; 2) 4; 3) ; 4) 0; 5) ; 6) ; 7) 6; 8) ; 9) ; 10) -4.
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. №1, №2 есептерде көрсетілген шектерді табыңыз. №1. а) ; ә) , б) ; в) . №2. а) ; ә) ; б) ; в) . |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақ соңында оқушылар «Білемін», «Білгім келеді», «Үйрендім» стратегиясы бойынша рефлексия жүргізеді: оқу мақсатының бағалау критерийлері бойынша, әр оқушы өз ойтолғаныстарын жазады. Үйге тапсырма: №149. функциясының ұмтылғандағы шегін табыңыз: а) ; ә) ; б) ; в) . №150. а) ; ә) функциясының нүктесіндегі шегін анықтаңыз. №156. функциясының ұмтылғандағы шегін есептеңіз: а) ; ә) ; б) ; в) . Жауаптары: №149 а) 7; ә) 9; б) -10; в) . №150. а) 11; ә) 14. №156. а) ; ә) ; б) ; в) . | А.Е.Әбілқасымова және т.б., Алгебра 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезінде сапалы құрылымдық кері байланыстар беру арқылы оқушылардың ЖАДА және өздігінен дайындалуларына бағыт-бағдар беру | Топта, бірін-бірі бағалау және өзін бағалау | «Нені білдім? Не үйрендім? Тағы нені білгім келеді?» стратегиясыбойынша рефлексия жасайды. Оқу кабинетіндегі интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда, электр көзін пайдалануда абай болу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру