Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Математика ӘБ жетекшісі:

Сабақ2

Мектеп:

Мұғалім:

Сынып: 10

Қатысқандар саны.

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2С Ықтималдық

Сабақ тақырыбы: Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

10.2.1.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;

Сабақ мақсаты

Оқушылар

–ықтималдықтың анықтамасымен танысады;

–анықтамасы бойынша ықтималдықты есептейді;

–ықтималдықтың қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолданады

 Бағалау

критерийлері:

Оқушылар

– ықтималдықтың анықтамын тұжырымдайды;

– ықтималдықты табу алгоритмін қолданады;

– оқиғалардың қасиеттерін біледі;

– қарапайым жағдайда кездейсоқ оқиғаның ықтималдығын таба алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар

– ықтималдықты табу алгоритмін түсіндіреді;

– сынақтың қолайлы және ықтимал нәтижелерінің санын анықтау туралы түсініктеме беру;

– қолайлы сынақ туралы түсіндіреді.

Берілген ұғымдармен жұмыс жасайды:

– кездейсоқ оқиға;

– мүмкін емес оқиға;

– ақиқат оқиға;

– оқиға ықтималдығы;

– оқиға нәтижесі;

– ықтималдық шарттары;

– толық ықтималдық формуласы;

– тәуелсіз оқиға.

Берілген сөз тіркестерін қолданады:

 оқиғаны үйлесімсіз деп атайды, егер оны …;

 оқиғаны ақиқат деп атайды, егер …;

 сынақ нәтижесі .... болса, мүмкін емес оқиға деп атайды

 берілген сынақта оқиға үйлесімсіз деп аталады, егер …;

 ақиқат оқиғаның ықтималдығы …;

 мүмкін емес оқиғаның ықтималдығы….

 Құндылықтарды

дарыту

Жұпта жұмыс жасау барысында сыйластық және өзара сенімді қарым-қатынас құндылығын дамыту;

 АКТ қолдану

дағдылары

Оқыту барысында қолданатын презентация

Бастапқы білім

Әріпті өрнектерді оқи алуы және олармен жұмыс жасай алуы, мысал есептерді шығара алуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

а) сәлемдесу, оқушыларды түгендеу;

б) жаңа үй жұмысын жазу:

в) сабақтың жүру жоспарын түсіндіру

Үй жұмысын тексеру (5 мин)

Мұғалім оқушылардың үй жұмысын тексереді. Бір оқушы тақтада жауабымен бөліседі. Қалған оқушылар басқа түсті қаламмен өз жұмыстарын тексереді.

Білім жаңғырту (3 мин)

Cұрақ-жауап әдісі.

1. Ықтималдық анықтамасын тұжырымдаңдар;

2. Оқиға ықтималдығын қалай анықталады?

3. Ықтималдықтың қандай қасиеттері бар?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

Презентация

Бекіту (27 мин)

Мұғалім оқушыларды жұпқа бөледі (партада отырғаны бойынша) және ресурста берілген есептерді шығарады. Есеп шығарып біткен соң оқушылар дәптерлерімен алмасып, бір-бірін тексереді.

  • А) Қорапшада 3 ақ және 9 қызыл шарлар бар. Қорапшадан кездейсоқ алынған бір шардың: 1) ақ; 2) қызыл; 3) жасыл болуының ықтималдығын табыңдар.

Б) Қорапшада 2 қызыл және 5 көк шаларр бар. Қорапшадан кездейсоқ алынған бір шардың: 1) ақ емес; 2) қызыл; 3) көк болуының ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: a) 1) ; 2) ; 3) 0; б) 1) 1; 2) ; 3) .

  • A) Сыныпта 25 оқушы бар. Олардың ішінде 5 оқушы өте жақсы, 12 оқушы жақсы, 6 оқушы қанағаттанарлық , ал қалғанының үлгерімі өте төмен. Сыныптан кездейсоқ таңдап алған бір оқушы бағасының:

1) өте жақсы немесе жақсы; 2) өте төмен болуының ықтималдығын табыңдар.

Б) 25 емтихан билетінің ішінде 5 «жақсы» билет бар. Екі оқушы кезекпен бір реттен билет алады. Бірінші оқушының «жақсы» билетті алцының ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: a) 1) ; 2) ; б) .

  • Екі ойын сүйегі лақтырылды. Түскен сандардың көбейтіндісі а) 5; б) 6 санына тең болуының ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: а) ; б) .

  • 16 – кестеде бір күнде Астанаға шығатын пойыздарға сатылған билеттер жөнінде мәлімет келтірілген:

Кезекті жолаушы: а) жүйрік пойызға; ә) жолаушылар пойызына; б) қала маңына қатынайтын пойызға билет сатып алуының ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: а) ; ә) ; б) .

  • Емтиханға 1-ден 25-ке дейін нөмірленген билеттер дайындалған. Бір оқушының кездейсоқ алған билетінің нөмірі:

А)бір таңбалы сан; Б) екі таңбалы сан болу ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: а) ; б) .

  • Кездейсоқ екі таңбалы сан таңдап алынды. Төмендегі оқиғалардың ықтималдығын табыңдар:

А) алынған сан 0-мен аяқталады; ә) алынған сан бірдей цифрлардан құралған; б) алынған сан 27-ден артық, 46-дан кем; в) алынған сан бүтін санның квадраты емес.

Жауабы: а) ; ә); б) ; в).

  • 100 лоторея билетінің 10 билетіне ұтыс бар. Бес билет сатып алынған. Сатып алынған билеттердің арасында екеуі ұтысы бар билеттер болуының ықтималдығын табыңдар.

Жауабы: .

Алгебар және анализ бастамалары. А.Әбілқасымова, Т.Кучер, В.Корчевский, З.Жұмағұлова. – Алматы: Мектеп 2018

Сабақ соңы

Қорытындылау

(3 мин)

Рефлексия. Блоб ағашы. Оқушылар сабақ бойынша жасаған жұмыстарын қорытындылап, Блоб ағашына сабақ нәтижесіндегі деңгейін таңдап, стикер жапсырады.

Үй жұмысы:

Презентация

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтар «жоғары-орташа-төменгі» схемасы бойынша ұйымдастырылды. Өйткені төмен деңгейлі оқушы өзінің қабілетін арттыру үшін, ал жоғарғы деңгейлі оқушы өзінің қабілетін одан ары дамыт алады.

1. Топтық жұмыс кезінде мұғалім оқушылардың жаңа тақырыпты, жаңа терминдерді түсіну деңгейін қадағалайды;

2. Оқушылар топтық жұмыс кезінде бағалауды бағалау критерийлері бойынша бірін-бірі бағалайды;

3. Кестемен жұмысты оқушылармен талқылау кезінде мұғалім оқушыларды бағалау критерийлеріне мән беруді ұсынады, осы арқылы оқушы өзінің мақсатқа жеткенін көре аллады;

4. Сабақ соңында оқушылардан оқу мақсатына жету туралы ауызша рефлексия алынды.

Жұмыс басталмас бұрын «көзге арналған гимнастика» жасалады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу