Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1С бөлім: Көпмүшелер | Мектеп: NIS Ақтөбе қаласы | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шынболатова Ғ.Ж. | |||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. | |||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу; 7.2.1.4 бірмүшелерді көбейтуді орындау және керісінше, оны көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету; | |||
Сабақ мақсаттары | Бірмүшеге амалдар қолдануды үйрету; Есептер шығару барысында ережелерді қолдануға дағдыландыру; Оқушылардың іскерлік дағдыларын арттыру, топпен жұмыс жасай білу; Сөйлеу дағдысын дамыту. | |||
Бағалау критерийлері | Бірмүшелерді көбейту және көбейткңштерге жіктей алу; Ұқсас бірмүшелерді біріктіру | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: қандай өрнектің бірмүше (көпмүше) болатынын түсіндіреді; - бірмүшені (көпмүшені) стандарт түрге қалай келтіруді түсіндіреді; - бірмүшелерді көбейту мен бірмүшені дәрежеге шығару жолын негіздейді; - көпмүшелерді қосу мен азайтудың жолын, бірмүшені көпмүшеге көбейту және көпмүшелерді көбейтуді негіздеу жүргізеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология:
көпмүшелердің көбейтіндісі. Бірмүше - monomial, тұрақты - constant, айнымалы шама - the coefficient value, экспонента (дәреже) - exponent (degree), коэффициент - coefficient. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін ... . | |||
Құндылықтарды дарыту | -Құрмет; -Серіктестік; -Ашықтық; -Еңбек және шығармашылық; -Елжандылық және Жаһандық азаматтық; -Өмір бойы оқу. | |||
Пәнаралық байланыстар | ||||
АКТ қолдану дағдылары | ActiveInspire, презентацияны қолдану | |||
Бастапқы білім | Алгебралық өрнектерге түрлендіру және дәрежелерге амалдар қолдану |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру. Амандасу. Жағымды психологиялық ахуал тудыру.Оқушыларды ортаға шақырып, «сағат» сияқты шеңберге тұрғызып, ағылшын тілінде жазылған іс әрекетерді түсініп орындату « Clock Buddies» 1. (Shake hands) 2. (Tap the back) 3. (Smile) 4. (Wave hands) 5. (Wink) 6. (Give a compliment) 7. (Wish anything) 8. (Send a kiss) 9. (Give massage) 10. (Rub the back) 11. (Make him smile) 12. (receive a compliment) | Презентация | |
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 2 минута 10 минут 3 минут 10 минут 7 минут | Ұ,М Актуалдау үшін оқушыларға сұрақ ретінде тапсырмалар ұсыну.Ауызша орындату.
(3*2)2-3*22 0,125*105 Ө Математикалық диктант: 1. t жылда неше ай бар? 2. n сағатта неше минут бар? 3. Қабырғалары a және b болатын тіктөртбұрыштың ауданы 4.Бесінші дәрежелі x пен төртінші дәрежелі y – тің көбейтіндісі 5.Қабырғасы с болатын текшенің көлемі Балалар өз жауаптарын тақтадағы жазылып тұрған өрнектер ішінен сәйкесін тауып, тексереді. Тақтада: 1000, 50, 5, x 4 , 12 t, 2 x 5 y 4, 3, 2 x 2 ·3 x 3, 60 n, 3 ав, с2, 2, 60 n , ав, п r 2, а 2в, 2 п r, 4, х 5 у 4, 25 авс (– 0,2) в, 2 х2 ·3х3. Оқушылар біз нені қайталадық. Қалай ойлайсындар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? М Мұғалім сабақ тақырыбын айтады. Сабақтың мақсатын айтып, оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құрады. Жаңа тақырыпты ашу: біздің сабағымыз көбейтуге, дәрежеге шығаруға, стандарт түрге байланысты. Тақырыбымыз: Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Презентация арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру.
1) -5a2bc мен 4a2b4 бірмүшелерін көбейту үшін сандық көбейткіштерді және негіздері бірдей дәрежелерді жеке-жеке топтастырамыз -5a2bc∙4a2b4=(-5∙4)(a2∙a2)(b∙b4)c =-20a4b5c 2) –х2у , 4х3у2 және -5ху бірмүшелердің көбейтіндісін анықтайық: –х2у ∙ 4х3у2 ∙ (-5ху)= -1∙4∙ (-5) (x2x3x)(yy2y)=20x6y4
1) (-2a2b )3= (-2)3 (a2)3 b3= -8a6b3 2) (-x3y2)4= (-1)4(x3)4 (y2)4= x12y8 Кері байланыс. Оқушыларға сұрақтар қою: 1.Санды өрнек,яғни жай ғана сан бірмүше болады ма? 2.Бірмүшелерді көбейту амалын орындағанда қандай ережелерді қолданамыз? 3.Ұқсас бірмүшелер дегеніміз қандай бірмүшелер болуы мүмкін? Ұқсас бірмүшелерге мысал келтіру. Қорытынды жасаңыз. Ұ, Ө Типтік есептер шығару: № 171, 172(тақ), 174 Дифференциация есептер: 20.15, 20.19.(Мордкович 7 класс Алгебра) Бағалау: 1.Дәреженің қасиетін біледі. 2.Бірмүшені стандарт түрге келтіре алады. 3.Бірмүшеге амалдар қолданады. Ж Әрбір екі оқушыға қағазда қиылған, тарсия беріледі. Тақтадағы жауап бойынша өз есептерін тексереді Бағалау: 1.Дәреженің қасиетін біледі. 2.Өрнектерді ықшамдайды және сәйкестендіреді. 3.Бірмүшеге амалдар қолданады. | Презентация http://school-assistant.ru/?predmet=algebra&theme=umnozenie_odnochlenov http://school-assistant.ru/?predmet=algebra&theme=delenie_odnochlenov [20] [31] Алгебра 7 Шыныбеков Ә.Н. Қосымша | |
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасы: Рефлекcия
| ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Шартты белгілеулер:
Ұ = ұжымдық жұмыс;
Т = топтық жұмыс;
Ө = өздік жұмыс;
Ж = жұптық жұмыс;
М = мұғалімнің көрсетуімен.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?