Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 8-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 8-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.2.1.1 композицияны тұтастан-бөлшекке, бөлшектен-тұтасқа қарай талдау;
Сабақ мақсаттары: Драманы композициялық құрылысына қарай талдау, жеке бөлім-бөлшектерін ажыратып әрі бөлшекті бүтінмен ұштастыра қарастыру.
Сабақ барысы:
Сынып оқушылары қызыл, көк және жасыл, сары түсті стикерлер бойынша топқа бөлінеді.
1.Өтілген тақырыпты жүйелеу.
«Стикердегі жазбалар» әдісі бойынша оқушылар драма мазмұнынан есінде қалған оқиғасын жазады. Әр оқушы жеке-жеке жазып болған соң, топ ішінде оқиғаларды рет-ретімен орналастырады. Стикердегі жазба бойынша бір-біріне сұрақтар қоя алады.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Т. Жаңа сабақты меңгерту.
Тапсырма. Топ мүшесінің бірі стикерлерге жазылған кейіпкер атын суырып алады, топтарға берілетін кейіпкерлер:
Қамажай, Темір, Нәзила, Омар.
Топтар «Дербес пікір айту» тәсілі бойынша кейіпкерге қатысты мәліметтерді іріктеп, жүйелейді, өзіндік пікір, дәлел, мысал, қарсы дәлел, қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысалдар келтіреді.
1. Өзіндік пікір (ой, идея); Мысалы, Қамажай - өте мейірімді, жаны нәзік, бауырлары үшін өз бақытынан бас тартқан жан.
2. Дәлел; Көңіліне қаяу салған бауырларын кешіре білуі, Қабенге қайырылмауы.
3. Өз пікірін айғақтайтын мысал; Қамажай. Мен сені түсінемін. Бірақ амалым не? Үйдегі төртеуі төрт азамат болмай, өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ.
4. Өз пікіріне қарсы дәлел; Қазақстан Республикасының Конституциясында әркімнің өмір сүруге құқылы екендігін атап көрсетеді.
Жауаптың 2-нұсқасы:
Қамажай. Әйткенмен ренжіп кетті-ау. Қазіргі жастарға ескерту жасасаң да жақпайсың.
5.Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал; Бауырларына ана орнына ана боп, түн ұйқысын төрт бөлген Қамажайдың тырнағына татымайтын «көкек» аналардың қоғамда кездесетіні;
Жауаптың 2-нұсқасы:
Қамажай. Қайдам, осылардың анасын жоқтатпаймын деп жүріп, шын ана боп кеткен сияқтымын. Бәрі жас баладай көрінеді де тұрады.
6. Қорытынды.
Әйел. ... Қара шаңырақ оларды қайда жіберер дейсің?...
Қамажай. Менікі қайбір жүректіліктен дейсің, осыларға деген мейірімнің шарпуы шығар.
4. Барлық топ жауаптарын таныстырады, критерийге сай дескрипторлар арқылы бірін-бірі бағалайды.
Қабілеті жоғары оқушылар драма композициясына талдау жасайды:
Оқиғаның басталуы
Оқиғаның байланысуы
Оқиғаның дамуы
Оқиғаның шиеленісуі
Оқиғаның шарықтау шегі
Оқиғаның шешімі
Қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкерге қатысты бөліктерін мазмұнын баяндап береді.
Дескриптор
- кейіпкерге қатысты мәліметтерді жүйелейді;
- кейіпкерге қатысты дербес пікір айтады;
- өз пікірін дәлелді жеткізеді.
5. Мұғалімнің кері байланысы, қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек».......
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 8-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.2.1.1 композицияны тұтастан-бөлшекке, бөлшектен-тұтасқа қарай талдау;
Сабақ мақсаттары: Драманы композициялық құрылысына қарай талдау, жеке бөлім-бөлшектерін ажыратып әрі бөлшекті бүтінмен ұштастыра қарастыру.
Сабақ барысы:
Сынып оқушылары қызыл, көк және жасыл, сары түсті стикерлер бойынша топқа бөлінеді.
1.Өтілген тақырыпты жүйелеу.
«Стикердегі жазбалар» әдісі бойынша оқушылар драма мазмұнынан есінде қалған оқиғасын жазады. Әр оқушы жеке-жеке жазып болған соң, топ ішінде оқиғаларды рет-ретімен орналастырады. Стикердегі жазба бойынша бір-біріне сұрақтар қоя алады.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Т. Жаңа сабақты меңгерту.
Тапсырма. Топ мүшесінің бірі стикерлерге жазылған кейіпкер атын суырып алады, топтарға берілетін кейіпкерлер:
Қамажай, Темір, Нәзила, Омар.
Топтар «Дербес пікір айту» тәсілі бойынша кейіпкерге қатысты мәліметтерді іріктеп, жүйелейді, өзіндік пікір, дәлел, мысал, қарсы дәлел, қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысалдар келтіреді.
1. Өзіндік пікір (ой, идея); Мысалы, Қамажай - өте мейірімді, жаны нәзік, бауырлары үшін өз бақытынан бас тартқан жан.
2. Дәлел; Көңіліне қаяу салған бауырларын кешіре білуі, Қабенге қайырылмауы.
3. Өз пікірін айғақтайтын мысал; Қамажай. Мен сені түсінемін. Бірақ амалым не? Үйдегі төртеуі төрт азамат болмай, өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ.
4. Өз пікіріне қарсы дәлел; Қазақстан Республикасының Конституциясында әркімнің өмір сүруге құқылы екендігін атап көрсетеді.
Жауаптың 2-нұсқасы:
Қамажай. Әйткенмен ренжіп кетті-ау. Қазіргі жастарға ескерту жасасаң да жақпайсың.
5.Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал; Бауырларына ана орнына ана боп, түн ұйқысын төрт бөлген Қамажайдың тырнағына татымайтын «көкек» аналардың қоғамда кездесетіні;
Жауаптың 2-нұсқасы:
Қамажай. Қайдам, осылардың анасын жоқтатпаймын деп жүріп, шын ана боп кеткен сияқтымын. Бәрі жас баладай көрінеді де тұрады.
6. Қорытынды.
Әйел. ... Қара шаңырақ оларды қайда жіберер дейсің?...
Қамажай. Менікі қайбір жүректіліктен дейсің, осыларға деген мейірімнің шарпуы шығар.
4. Барлық топ жауаптарын таныстырады, критерийге сай дескрипторлар арқылы бірін-бірі бағалайды.
Қабілеті жоғары оқушылар драма композициясына талдау жасайды:
Оқиғаның басталуы
Оқиғаның байланысуы
Оқиғаның дамуы
Оқиғаның шиеленісуі
Оқиғаның шарықтау шегі
Оқиғаның шешімі
Қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкерге қатысты бөліктерін мазмұнын баяндап береді.
Дескриптор
- кейіпкерге қатысты мәліметтерді жүйелейді;
- кейіпкерге қатысты дербес пікір айтады;
- өз пікірін дәлелді жеткізеді.
5. Мұғалімнің кері байланысы, қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек».......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?