Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: № 4 Мектеп: Павлодар қ, ХББ НЗМ

Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері Мұғалімнің аты-жөні: КожахметовА.К.

Қосалқы бөлім: Сәулет – құрылыс графикасының элементтері Қатысушылар саны:.

Мерзімі:

Сынып: 10 Келмегендер саны:

Сабақ тақырыбы

Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.6.3.1

Құрылыс сызбаларының (жоспар, қасбет, тілік) ерекшеліктері мен міндетін түсіну

Сабақтың мақсаттары:

Құрылыс сызбаларының (жоспар, қасбет, тілік) ерекшеліктері мен міндетін түсіну

Жетістік критерийлері

Оқушы:

Құрылыс сызбаларының (жоспар, қасбет, тілік) ерекшеліктерін мен міндетін түсінеді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Эксперименттердің нәтижелерін қорытындылайтын жиынтық есепті жазу үшін сөздерді және терминдерін қолдана алады

сызу, бөлшектер, жоспар, қасбет, кесу және т.б.

Пән аралық байланыстар

Сызу

Құндылықтарды дарыту

Көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Бұл сабақта АКТ ресурстарын оқушылар пайдаланбайды.

Бастапқы білім

10 сыныптағы 1-2-3 бөлімде алынған білімдер.

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

3мин.

5мин.

3мин.

4мин.

  • Сәлемдесу және бір-біріне үш тілде жылы сөздермен тілек тілейді. (Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде)
  • Шығармашылық ойлау дағдыларын дамытады: оқушылар шеңберге шығып, жаттығулар жасайды (Жазбаша) - әрбір оқушы өзінің оң жақ алауын алға тартып алады және әуеде өз атын аяғынан бастап басына дейін жазады. Кейінірек ол сол жаққа алға қарай алға қарай жылжып, анасының туған күнін жазады және т.б.

3. Сабақтың тақырыбымен танысу.

Оқушылардың сабақ барысындағы орындайтын тапсырмалары мен мақсаттары.

«Ми шабуылы »

Сұрақтарға жауап бермес бұрын, сыныптастарымен талқылаңыз.

Оқушыларға арналған сұрақтар

- Эскиз деген не?

- Сіздің ойыңызша, құрылыс сызба деген не?

Оқушылар, сұрақтарды тыңдап болған соң, осы сұрақтарды бір-бірімен талқылайды.Оқушылардың жауаптары.Жауап берушілерге үлкен рахмет.

Интерактивная доска

Презентация Power Point

Слайд № 1

Слайд № 2

Середина урока

10мин.

2мин.

2мин.

1 мин.

1мин.

30мин.

6мин.

Жаңа тақырыппен танысу.

Слайдтарға назар аударыңыз. Бүгін біз «Құрылыс сызбалары туралы жалпы ақпарат» (жоспар, қасбет және секция) әңгімелейтін боламыз.

 Құрылыс сызбалары әртүрлі құрылымдардың жобаланған бейнелерін қамтитын сызбалар деп аталады. Мақсатына байланысты оларды төрт негізгі топқа бөлуге болады:

 азаматтық ғимараттардың ортақ атауы біріктірілген тұрғын және қоғамдық ғимараттар; Оларға жатақханалар, клубтар, ауруханалар, мектептер, түрлі әкімшілік ғимараттар және т.б жатады;

 өндірістік ғимараттар - фабрикалар, зауыттар және басқа өндірістік нысандар, гараждар, электр станциялар, қазандықтар және т.б. құрылысы.

 ауыл шаруашылығы ғимараттары - мал мен құстың қызмет етуіне, ауыл шаруашылығы техникасын жөндеуге және сақтауға, қоймалар мен қоймаларға арналған тауарлар және т.б.

 инженерлік құрылыстар - көпірлер, туннельдер, трассалар, беткейлер, түрлі гидротехникалық және жер жұмыстары, домна пештері, цистерналар және т.б.

 Құрылымдық элемент - ғимарат құрылымының бөлек дербес бөлігі: іргетас, қабырғалар, бөлімдер, төбе, шатыр, терезе немесе есік блок және т.б.

 Техникалық сызба әдетте мыналарды қамтиды: мастер-жоспар, жоспар, қасбет және ғимарат бөлімдері. Осы сызбаларды жасаған кезде ғимараттың негізгі бөліктерінің барлық өлшемдері ғимараттар мен құрылыс нормаларының нормалары мен ережелерін және техникалық және санитарлық талаптарға сәйкес жекелеген бөлшектерді жобалауды ескере отырып тағайындалады.

 Құрылыс салынған ғимараттың, оның өлшемдері мен құрылымдық құрылымдарының орналасуын толық көрсететін сызбалар атқарушы суреттер деп аталады.

 

 Ғимарат құрылысы үшін осындай жұмыс құжаттар құрамына кіреді:

 Ғимараттың сәулет-құрылыс сызбалары (жоспарлар, қасбеттер, секциялар). Металл конструкциялардың жұмыс сызбаларының құрамында құрама жиектердің металл бөліктерін, бөліктерді және терезе саңылауларын толтыруды схемалар жасалады. Құрамында темірбетон конструкцияларының элементтерінің орналасуы әдетте темірбетон конструкцияларының жұмыс сызбаларының негізгі бөлігі ретінде жасалады.

1-кесте. Құрылыс құрылымдарының және олардың элементтерінің шартты графикалық бейнелері

Наименование

Изображение

В плане

Проемы оконные:

- без четверти

Лестница:

-нижний марш

-промежуточные марши

-верхний марш

Примечание. Стрелкой указано направление подъема марша

В масштабе 1:50 и крупнее

В масштабе 1:100 и мельче

 

 

 

 

 

 

 Таблица 1 Продолжение

 

Наименование

Изображение

В плане

Двери, ворота:

- Дверь однопольная

- Дверь двупольная

 Сонымен, барлық құрылыс сызбаларында жобаланған объекті туралы, сондай-ақ дизайнды басқаратын ұйым туралы, орындаушылар және басқа да мәліметтер негізгі мәліметтерде, яғни басты жазумен, негізгі жазылған.

 Әрбір сызба өз өрісін шектейтін рамамен белгіленеді. Жоғарыдан, төменнен және оң жақтан парағының шетінен 5 мм қашықтықта, ал сол жақта - 20 мм (қағаздар) тасымалданады. Шекара сызығы - қатты қалың басты.

 Төменгі оң жақ бұрышында негізгі жазу орналастырылған. Оның пішіні, өлшемі және мазмұны стандартты анықтайды. Оқулықта көре аласыз толтырылған жазу үлгісі. Ол сондай-ақ қатты қалың магистраль сызықпен орындалады.

 1-сурет. блоктың өлшемдері:

 

 1-сурет.

 

 Кескіш. Кескіш ғимараттың тік жазықтықпен психикалық разрезімен алынған кескін деп аталады. Құрылыс сызбалары бойынша бөлімдер жоспарлар мен қасбеттерге қарағанда әртүрлі деңгейде орындалуы мүмкін. Бөлім кесіп тұрған жазықтықта және артында не бар екенін көрсетеді.Секция бөліктен ерекшеленеді, ол тек қана кесу жазықтығында емес, сонымен қатар оның артында тұрғандығын көрсетеді.

 

 Кескіш мен қиманың арасындағы айырмашылық бар. 20 сурет.

 Кесу бөліктен ерекшеленеді, ол тек қана кесу ұшағында не болғанын ғана емес, сонымен қатар оның артында тұрғандығын көрсетеді.

 Фасад. Фасад ғимараттың тік (фронтал) жазықтықтағы проекциясы. Ол құрылымның пайда болуы туралы түсінік беруі керек және екі дерек бойынша - жоспар мен бөлімде үшінші проекция ретінде құрылады. Бұл жоспарды сол шкала бойынша немесе жеке парақта, ал басқа деңгейде бір қасбеттің орындалуы мүмкін, бірақ кейде бүйір (алдыңғы) және артқы фасадтар байқалады.

 Фасад жай және әдемі болуы керек. Кейбір жағдайларда қабырғалардың құрылымы (қабырғалардан жасалған материал) суретте көрсетілуі мүмкін.

 

 Ғимараттың жоспары. Жоспар - ғимараттың көлденең жазықтықтың бір бөлігі, ол терезелерден сәл жоғары орналасқан. Жоспар ғимарат ішіндегі үй-жайлардың орналасуын, қабырғалардың, бөлімдердің, баспалдақтардың, сантехниканың және т.б. орналасуын көрсетеді.

 

 

 

Тапсырмаларды орындау критерийлерін қарастыру:

Ұпайлар

Жеке жұмыс

Негізгі жазудың жолдарын дұрыс қолдану

Уақытты басқару талаптарына сай болу

Баллдардың максималды саны

5 ұпай

5 ұпай

5 ұпай

15 ұпай

 

 №1 Тәжірибелік тапсырма.

 Оқушыларға қарапайым үй жоспарларының суреттері карталарда ұсынылады. Оқушылардың міндеті - суреттегі барлық белгілерді қолданып, сурет салу бойынша үй жоспарын сызу.

  1 нұсқа 2 нұсқа

 

Карталардағы сұрақтарға жауап беріңіз:

Тәжірибелік тапсырманы бекітуге арналған сұрақтар.

1) Суретте қандай суреттер көрсетіледі?

2) Әр бөлменің аумағы қандай?

3) Әр пәтерде қанша есік бар?

Оқушылардың жауаптары.

Жаңа материалдарды бекіту.

Оқушылардың өзіндік жұмысы.Оқытушының басшылығымен тәжірибе.Қателерді уақтылы жою үшін тез кері байланыс.

Өзін-өзі бағалау.

Топтағы оқушылар өз жұмыстарын бір-бірімен алмастырады және 5 баллдық шкала бойынша баға береді. Жұмыстың нәтижелері басқармада жарияланады.

Слайд № 3

Слайд № 4

Слайд № 6

Формат А4, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, рейсшина және т.б.

Слайд № 7

Слайд № 8

Слайд № 9

Слайд № 10

Слайд № 11

Слайд № 12

Үй жоспарларының суреттері

Слайд № 13

Сабақтың соңы

Рефлексия

4мин.

Оқушылар өзін-өзі реттеу және ынтымақтастық принциптерін үйренуін қамтамасыз ету.

1. Сабақ ұнады ма?

2. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар бар ма?

Дифференциация

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Неғұрлым қабілетті оқушылар сыныптың қалған бөлімдерімен бөліседі.

Топтағы оқушылар өз жұмыстарын бір-бірімен алмастырады және 5 ұпайлық шкала бойынша баға береді. Жұмыстың нәтижелері басқармада жарияланады.

Тәжірибелік тапсырманы орындау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабаққа қатысты ойлар

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?

Барлық студенттер орталық органға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу