Табиғи және жасанды материалдар. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 6.2С Заттардың түзілуі және алынуы. | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Табиғи және жасанды материалдар | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - 6.3.3.1 табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | -Кейбір заттардың табиғатта түзілу мысалдарын біледі - Табиғи және жасанды материалдардың ерекшелігін анықтайды -Табиғатта жоқ заттарды алу қажетін түсінеді - Сипаттамасы бойынша табиғи немесе жасанды материалдарды ажыратады | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін ауызша түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология: - табиғи заттар - жасанды заттар Айтылымға қажетті сөз тіркестері: • Х жасанды заттың Ү табиғи затпен салыстырғанда артықшылықтары/кемшіліктері мыналар: …, себебі… Менің ойымша, Х затын қолдану…мүмкіндік береді. Азық-түлік/тұрмыстық химия өнімдерін таңдауда оның ….. қарау қажет, себебі оның … … болуы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| «Мәңгілік ел» құндылықтары Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар. | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Табиғи және жасанды заттарды анықтау барысында биология пәнімен байланыс орнатылады | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| 3.3.1.1 Заттарды шығу тектері мен агрегаттық күйлеріне сәйкес жіктеу 4.3.1.1.Заттарды қасиеттеріне байланысты оларды қолдану салаларын анықтау 5-сынып Табиғатта және жасанды жолмен алынған кейбір заттардың түзілуі туралы мысалдар келтіру 6-сынып Заттарды органикалық және бейорганикалық заттарға жіктеу | |||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер
| Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-8 |
Егер бірде бір оқушы заттарды дұрыс жіктей алмаса , мұғалім көмек көрсетеді немесе өзі заттардың жіктелуі туралы айтады.
2.Мақсатты тұжырымдау. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және бағалау критерийлерін шығарады. | Слайд №1-3
Қосымша №1
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-13 14-19
20-25 29-29 30-38 | 3. Мәтінмен жұмыс: «Табиғи және жасанды заттар» мәтінмен жеке танысады. 4. Мәтіннен оқыған ақпараттарды қолдана отырып, кестені толтырады.
5. Топтық жұмыс. Топтағы оқушылар ұсынылған мәселені талқылайды. 1 топ Сен супермаркеттің директоры болып қызмет атқарасың. Қағаз пакеттердің бағасы полиэтиленнен жасалған пакеттерге қарағанда сәл қымбат екенін білдің. Тұтынушыларға қандай пакеттерді ұсынасың? Өз таңдауыңызды түсіндір. 2 топ Сен сатып алушысың. Супермаркетте саған қағаз және пластикалық пакеттер ұсынылды. Қағаз пакеттері полиэтиленге қарағанда сәл қымбат. Сен қай пакетті таңдайсың? Өз таңдауыңды түсіндір.
Топтар дескрипторларды пайдаланып, бір-бірін бағалайды. Әрбір топқа өз таңдауын түсіндіруге мүмкіндік беріңіз. 6. Бейнефильмді тамашалау. Осыдан соң пластикалық пакеттер, атап айтқанда, пластикалық материалдарды кәдеге жарату мерзімі мен олардың қоршаған ортаға әсері туралы бейнефильмді көрсетіңіз. 7. Постер немесе үндеу хат әзірлеу. Бейнефильмді көріп болған соң оқушылар әртүрлі пакеттерді қолдану туралы пакеттердің «артықшылықтары мен кемшіліктері» бейнеленген постер немесе үндеу хаттарды әзірлеуі тиіс.
Бағалау: дескрипторды қолдана отырып, берілген жауаптарға кері байланыс беріледі | Қосымша №2 Қосымша №3 Слайд 4-5
Слайд 6 Пластик пакеттер жайлы бейнебаян: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 39-40 | 8. Рефлексия «Тірек сөздер» 9.Үй жұмысы «Қоршаған ортаның тазалығын сақтаудағы менің ролім» тақырыбына эссе жаз. Дескрипторлар: 1. Табиғи және жасанды жолмен жасалған материалдарға мысал келтіріледі 2. Қоршаған ортаның тазалығын сақтауға оқушының тигізетін әсері сипатталады 3.Нақты іс-әрекеттерге тоқталады | Слайд 7-8 | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында дарынды оқушылар қолдау қөрсетеді, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейтіледі. Сонымен қатар, топтағы жұмыс барысында басқа оқушыларға қолдау көрсету барысында ұйымдастырушылық, көшбасшылық қабілеттері дамиды | Мұғалім оқушыларды ауызша жауаптары, тапсырмаларды дескрипторға сай орындаулары бойынша кері байланыс береді. Сонымен қатар, өзара бағалау да орын алған. | Сыныптағы қозғалыс жұмыс барысында қауіпсіздік шараларының орындалуы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?