Қазақ тілі 1 сынып 6 бөлім Салт-дәстүр жәнеауыз әдебиеті Ұлттық ойындар туралы түсінік ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Саяхат

Мектеп: Физика-Математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні :

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ұлттық ойындар туралы түсінік

Оқу мақсаттары

Т/А1

Өзгелерді тыңдайды, түсінеді және кейбір тұстардың не туралы екенін біледі.

Сабақ мақсаттары

Қарапайым сипаттама сөздерді қолдананып, саяхатты, саяхат кезіндегі кейіпкерлерді сипаттайды.Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийлері

 

сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.

 Сөздік қор

Саяхат түрлерін, саяхатпен байланысты сөздер мен жер атауларын біледі.Тыныс белгілерінің атауларын, сөздер мен сөйлем ұғымдарын біледі.

Құндылықтарды

дарыту

 Еңбек және шығармашылық.

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану, ғылымға кіріспе

Алдыңғы меңгерілген білім

5-бөлім оқушылардың алдыңғы тоқсанда алған білімдері мен дағдыларға негізделеді. Оқушылар әдеби және әдеби емес мәтін үлгілерімен таныс болады және сөздерді оқу үшін әр түрлі стратегиялармен танысады.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың көңіл күйлерін сұрау.

«Шаттық шеңбері»

Балалар бір - біріне жылулық сыйлап, шеңбер бойымен жүріп, тақпақты хормен айтады.

Шашы – алтын, көзі - от,Шыға ғой, Күн, тезірек.Шуақ берші, жылу бер,Маған, оған, досыма,Тағы, тағы, тағы да!

(Ұ) «Орамал тастамақ» ойынын ойнау

Ойынның шырты:Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші қолындағы орамалды шеңбердің бойымен жүріп, бір оқушының алдына лақтырады. Орамалға ие болған оқушы тұрып, жүргізушіні қуады.Жүргізуші ұсталса, берілген тапсырманы орындайды.

Сабақтың тақырыбын ашу

-Балалар, сендерге ойын ұнады ма?

-Қандай ойын ойнадық?

-Қалай ойлайсыңдар бұл қай ұлттың ойыны?

-Неліктен біз сабағымызды ұлттық ойыннан бастадық?

-Бүгінгі сабақта не біліп, не үйренеміз?

-Қандай қазақ ұлттық ойындарын білесіңдер?

-Басқа ұлттардың ойындарын білесіңдер ме?

/Оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Интерактивті тақтада жазылған өлең жолдары.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты, оқушылардың айтқан критерийлерін жазу үшін флипчарт пен маркерлер

Суреттер

Сабақ ортасы

(Ұ) Ұлттық ойындардың түрлерімен таныстыру

-Балалар, жалпы барлық ұлттық ойындар 3 түрге бөлінеді. Олар:

*Ойын-сауық, тұрмыс салт ойындары.

*Жануарлар дүниесіне, аңшылыққа байланысты ойындар.

*Дене шынықтыру, спорт ойындары.

(МК) Оқушыларға ата-әжелеріміздің балалық шақта ойнаған ойындары туралы айтып беру және фотосуреттерді көрсету.

-Ол ойындар бұл күндері ойнала ма?

-Айырмашылықтары бар ма?

/Оқушылардың жауаптарын тыңдау/

(МК) Сыныпқа кез келген бір ұлттық ойынның қалай ойналатынын көрсету. Нақты, түсінікті нұсқау беріп, ойындарды бірнеше рет қайталау .

Ойын:«Қыз қуу»

Қыз қуу. Ойын үшін жігіттер мен қыздар іріктеліп, ұшқыр жүйрік атқа мініп шығады. Қашықтығы 300, ал ені 30-40 метрлік тегіс, топырағы жұмсақ, ашық алаң таңдалып алынады. Жарыстың басталатын жері – алаңның бір маңдайында қатынасушылар орағытып өту үшін қарақша қойылады. Бұған көбінесе қызыл жалау қағылады. Жарыс жекелей де өтеді. Егер екі топқа бөлінсе, онда қыздар мен жігіттердің саны тең болуы қажет. Төрешінің бірінші белгісі бойынша қыз жігіттен он алда тұрып, шаба жөнеледі. Жігіт қызды бұрылысқа дейін қуып жетіп, жең ұшына ілінген орамалды ілгері алып қашуы керек. Егер жігіт сол бетімен-қарақшыдан сөреге дейін қуғыншыға жеткізбесе, онда-жеңгені. Ал егер қыз қуып жетсе, жігіттің атын, әйтпесе өзін қамшының астына алады. Мұнда қыз жеңді деп есептелінеді. Жарысқа қатынасушыға бір-бірінің атын тоқтатуға, алаңнан сыртқа шығуға, қарақшыға жетпей сөреге оралуға рұқсат етілмейді.

(Ұ) Ойын ережесі туралы аудио материал тыңдату немесе фильм көрсету. Оқушылардан ойынды ережеге сүйене отырып ойнауларын сұрау. Оқушылардың ережеге сәйкес ойнауын бағалау. Сәтті шыққан тәсілдерді бақылау. Тиімді тәсілдердің тізімін жасау.

Ойын: «Арқантарту»

Арқантарту.Бұл өте көне және танымал, ойынға салт – дәстүр бойынша ерлер қатысқан.

Ойынның мақсаты: Белгіленген екі топтың мықтысын анықтау.

Ойынныңшарты:Бұл ойынға тегіс, шалғын жерді таңдап, ортасына сызық пен белгі сызылады. Ойынға ұзын арқан керек. Бұл ойында жеке бір-бір адам немесе екі топқа бөлініп қатысады. Ойынды төрешінің белгісімен бастайды. Кімде-кім белгіленген белгіден өтіп кетсе жеңіледі де мықты топ жеңіске жетеді.

Ұлттық ойындардың фотосуреттері мен атаулары

https://www.youtube.com/watch?v=_4UZ9kifW_c

https://www.youtube.com/watch?v=jqLu12W7BLg

Ұлттықойындар

Таңшолпан бағдарламасы

Сабақтың соңы

Рефлексия:

  • Бекіту сұрақтары:
  • Қандай ұлттық ойындармен таныстық?
  • Ұлттық ойындардың қандай пайдасы бар?

Өз-өзін бағалау:

-Сабақтың соңында кім қандай деңгейде?

-Баспалдақтағы өздеріңнің орындарыңды анықтап, аттарыңды стикерге жазыңдар да баспалдақтағы өз орындарыңа стикерді жабыстырыңдар.

«Баспалдақ» суреті мен стикерлер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Қалыптастырушы бағалау арқылы, тірек сөздер, сюжетсіз суреттер .

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілетті балалар өз ойларын еркін білдіре алады.

Естесақтауғабайланыстытапсырмалар арқылы

Денсаулықсақтаутехнологиялар

Қауіпсіздіктехникасыныңережелеріментаныстыру

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуүшінқандайөзгерісенгізугеболады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылартуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу