Шахмардан Құсайынов «Томирис» драмасы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


САБАҚ: 3

Мектеп:

Мерзімі:

Оқытушының аты-жөні: Угыбаева Г.А.

СЫНЫП: 10 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім

Заман, дәуір тұлғасы

Сабақтың тақырыбы

Шахмардан Құсайынов «Томирис» драмасы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушы

шығармадағы көтерілген мәселелерді талдайды;

Көптеген оқушы

шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырады;

Кейбір оқушы

шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашып жазады, талдайды.

Бағалау критерийі

шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминалогия: ерлік, ел қорғау, батырлық, ұлттық мүдде, тәрбие, бабалар мұраты

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: сақ қызының әлемді дүр сілкіндірген қайратты ерлігі, қайталанбас бейне, қазақ қыздарының батырлық бастауы, өрлік пен ерлік

Мектеп құндылықтары

Ынтымақтастық: өзіне жағымды қатынастарды дамытуды, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыруды және сындарлы көзқарасты дамытуды, өзара қарым-қатынастар құрған кезде сыни ойлай білуді қамтиды.

Алдыңғы сабақта

шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы

идеялық мазмұнын түсінді

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дерек көздері

Сабақтың басы

3 минут

Оқу мақсатымен, бағалау критерийімен танысады.

Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді.

Сабақтың ортасы

15 минут

15 минут

4 минут

Т

Топтарға «Зерттеу ағашы» тәсілімен кесте беріледі. Топтар ақылдаса отырып, шығармадағы мәселелерді анықтап, талқылайды.

  • Шығармадағы мәселе
  • Мәселенің өзектілігі неде?
  • Мәселенің туындау себебі
  • Мәселе қалай шешілді?
  • Мәселені қалай шешуге болар еді?

Тапсырма:

Топ ішінде жұппен бірге сұрақтарды талқылап, ойларыңызды ортаға салыңыз.

  • Томиристің ерлігі қазіргі қазақ қызының бойынан табыла ма?
  • Шығармадан ұлттық намыстың белгісі деп нені таныр едіңіз?
  • Кейіпкер бойындағы өрлік пен батырлықтың ұлт мүддесіне әсері қандай?
  • Шығармада атамекенге сүйіспеншілік, ел қорғау көріністері қалай суреттелді?
  • Шығарманың тәрбиелік маңызы қандай?

Кері байланыс. «Көкпар» тарту

Әр топ өз топтарында кімнің ойын үздік, ерекше пікір деп санаса, сол пікірді қағазға түсіріп, сыныпқа таныстырады да қазандыққа әкеп салады.

Слайд

Слайд

3 минут

Рефлексия

Парақшалар



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу