Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Пәні: қазақ әдебиеті Сабақ тақырыбы: Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» 3- сабақ | Мектеп: | ||||||||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты – жөні: | ||||||||||
Сынып: 10-сынып Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі | Т/Ж 3.Көркем шығармадағы образ | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | 10.Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, әлем әдебиеті, өнер | ||||||||||
АКТ –ны қолдану дағдылары | Таныстырылым (слайдтар) | ||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтай алады. Кейіпкерлерді даралай алады. | ||||||||||
Тілдік міндеттер | Оқушылар түсінеді және сипаттайды... Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: Сабаққа қатысты глоссарийді оқушылар өздері құрайды. Диалог арқылы оқушылардытақырып бойынша сөйлеуге ынталандыру; Топта өз көзқарасын білдіруге машықтанады; Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Біздің ойымызша..... Біз келісеміз... Мен ойлаймын ... | ||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушыларға Ә. Кекілбаевтың «Аңыздың ақыры» шығармасы | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс - әрекеттер | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. «Көңілді әуен» 2.Оқушылар әуенмен қалпақтарды жылжытып бастарына киеді. Әуен тоқтаған кезде қалпақ кімнің басында қалып қойса, кез-келген оқушы өтілген шығарма мазмұны бойынша сұрақ қояды. Оң жақта тұрған оқушы сол сұраққа жауап береді. 3.Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен , күтілетін нәтижелермен таныстырылады. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут 5 минут 5 минут 10 минут | Ой шақыру бөлімі: «Аңыздың ақыры» – аңыздың ізімен жазылып, ондағы оқиғаны философиялық-психологиялық астармен өрбіткен жазушы Әбіш Кекілбаевтың кесек туындысы. Бұл роман алғаш рет «Махаббат мұнарасы» деген атпен жарияланған. Роман төрт бөлімнен тұрады. Шығарманың кейіпкерлері бар болғаны үшеу. Әмірші, Кіші ханым және шебер. Ұлы ханым, күтуші кемпір, бас шебер, Ахмет саудагерлер осы негізгі басты үш бейнені ашу үшін алынған. «Дәйексөз ойынын» ұйымдастыру. Әр топқа мәтіннен белгілі бір дәйексөздер үлестііріледі, сол бойынша өз пікірлерін айтады, оны қазіргі өмірде кездесетін жағдаяттармен дәлелдеп ортаға салады Шығарманың осы бір эпизодына байланысты кейіпкер ойлары мен сезімдеріне негізделген СЭНКВЕЙН жазады. Оқушы жауаптарын тыңдау барысында қажет болса мұғалім дәйексөздің маңыздылығын ашатындай сұрақ беру т.б. арқылы жетелеп отырады 1-тапсырма.ТЖ
_ Әмірші _____________0___ _ Кіші ханым ________________________0 _ Шебер _____________________________________0 Т.б 2. Бұл кейіпкерлердің шығармадағы - орны, - маңызы - оқырманға әсері туралы ойларымен бөліседі. 2-тапсырма. «Сэккуэй» («Бес жол өлең») 1-топ: Әмірші _____________ 2-топ: Кіші ханым \ 3-топ: Шебер Кейіпкерге «бес жолды өлең» құру. Үлгі:
Синоним (5) Топтар өздерін бағалау үшін критерий жасайды. 3-тапсырма Ж «Проблемамен саудалас» стр. 15 мин Шығармадағы адамдар тағдырына, кейіпкерлердің қабылдаған шешіміне, жазушының көзқарастарына, шығарманың көркемдік сипатына байланысты 3 проблемалық сұрақ ойлап жазыңыз. 2 мин
Жазған сұрақтарды жұпта, топта талқылап, ең үздік деген 2 сұрақты таңдап алып, өзге топқа қойып, талдаңыздар, қорытынды шығарыңыздар. Топтар бір-бірін бағалайды. | Суреттер https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/24334/. «Бес жол өлең» | |||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс «Бес саусақ» стр. Сұқ саусақ – ескерту Бас бармақ – ұнаған жағы Қалған саусақтар - сабақ туралы өзінің жеке пікірі Үйге тапсырма. | ||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||||||
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. | Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау | Пәнаралық байланыс:тарих Белсенді оқыту әдістерін қолдану, Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,еліміздің патриоты бола білетін,салауатты өмір салтымен жүретін және саналы да білімді оқушыны дайындау | |||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||
Қорытынды бағалау Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?