алу
👈 қаріп өлшемі 👉
қосу

Жырдағы кейіпкерлердің бейнесі. Қазақ әдебиеті, 5 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

САБАҚ: 3

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жырдағы кейіпкерлердің бейнесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

А/И1. Әдеби шығарманың композициясы

Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы

Сабақтың мақсаттары

А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады

Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді.

Бағалау критерийлері

Жырдағы екі кейіпкердің бейнесін салыстырады;

Кейіпкерлер бейнесіне өмірмен байланыстырып, баға береді.

Тілдік мақсаттар

Әдеби тіл нормаларын сақтайды.

Пән лексикасы және терминология:

Сойыл, ар, намыс, махаббат ,туған жер,батыр; т.б

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін;

Осыған дейін меңгерілген білім

«Қобыланды батыр» жырының мазмұнымен танысты

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Дереккөздер

Сабақтың басы

13 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі

 (Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.)

  Сынып төрт топқа бөлінеді де, тапсырмаларын алады. 

 

ІІ.Қызығушылықты ояту

«Қазына іздеу»

Әр топтан оқушылар сандықшадан кейіпкерге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін алады. Сол сөздер бойынша жырдан үзіндіні оқиды. Қай кейіпкерге қатысты екенін айтады.

Оқушылар әрбір қазынаны тапқаннан кейін, жырдағы типтік кейіпкерді анықтайды.

Сабақтың ортасы

24 минут

Берілетін тапсырмалар :

1.Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз

  • Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады?
  • Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз? 

А) Екі кейіпкерді салыстырыңыз

І топ: Қобыланды мен Қараман

ІІ топ:Қобыланды мен Құртқа

ІІІ топ: Алшағыр мен Қараман

ІV топ: Естеміс пен Қараман

Дескриптор:

Кейіпкерлерді салыстырады;

Кейіпкерлер бейнесін ашады

Ә) Жырдан кейіпкерлердің қарым-қатынасын өз сөздерімен сипаттап «ақыл-ой» картасын жасайды.

Дескриптор:

Ақыл –ой картасын жасайды

Кейіпкерлер қатынасын сипаттайды

Топ жұмыстарын ортада талқылайды.

Топтық бағалау.

ІІ тапсырма

Алдыңғы екі тапсырма бойынша алынған ақпараттарды пайдаланып мәтін жазады.

«Қобыланды кім болған?»

Дескриптор:

Мәтіннің жазылу үлгісін сақтайды

Тақырыптан ауытқымайды.

Сабақты бекіту

5 минут

Ой толғаныс

«Қобыланды батыр » жыры несімен ұнады? 

Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс.

«Екі жұлдыз ,бір тілек»

Үй тапсырмасы

Көркемдегіш құралдардың анықтамасын оқып келу


Құрметті оқырман! Файлдарды күтпестен жүктеу үшін біздің сайтта тіркелуге кеңес береміз! Тіркелгеннен кейін сіз біздің сайттан файлдарды жүктеп қана қоймай, сайтқа ақпарат қоса аласыз! Сайтқа қосылыңыз, өкінбейсіз! Тіркелу
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Кейінірек оқу үшін сақтап қойыңыз:


Қарап көріңіз 👇


