Лазерлер. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Кванттық физика

Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мұхамеджан Н

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Лазерлер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.7.1.7 - лазердің әрекеті мен қолданылуын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

лазердің құрылымы мен жұмыс істеу принципін және оның ғылым мен техникада қолданылуын түсіндіру;

оқушылардың ойлау, салыстыру, жалпылау, талдау, ой-өрісін кеңейту қабілеттерін дамыту.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Лазердің құрылымы мен жұмыс істеу принципін түсіндіреді;

Оны ғылым мен техникада қолдануды атап көрсетеді

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Спонтанды (өздігінен) сәулелену, индукцияланған (еріксіз) сәулелену, когеренттілік, аз ауытқу бұрышы, монохроматтылық

Диалог пен жазу үшін қажет сөз тіркестер:

“Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”-

"индукцияланған сәуленің көмегімен жарықты күшейту»

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады

  • дұрыс шешім қабылдау үшін креативті және сыни ойлау;
  • ұжымда жұмыс істей алу дағдысы;
  • келтірілген пікірлерге құрмет көрсету

 Пәнаралық байланыстар

Формулаларды түрлендіре білу (математика); есептерді шешу кезінде білімді практикалық қолдану

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс, презентация

Бастапқы білім

 

Сәулеленуді генерациялаудың үш деңгейлі жүйесінің жұмыс принципі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқу мақсатымен танысу.

Жаңа материалды игеру

(W) оқушылармен талқылаңыз

1. Спонтанды және индукцияланған сәулелену дегеніміз не?

2. Спонтанды сәуленің қандай сипаттамалары бар?

3. Индукцияланған сәуленің қандай сипаттамалары бар?

4. Индуцирленген сәулеленудің қозу процесін түсіндіріңіз.

5. Белсенді орта дегеніміз не?

6. Қандай процесс накачка деп аталады?

7. Сәулеленуді генерациялаудың үш деңгейлі жүйесінің жұмыс принципін түсіндіріңіз.

Laser сөзі ағылшын фразасының қысқартылған жазбасы —

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”

"индукцияланған сәуленің көмегімен жарықты күшейту»

Осылайша, лазерлердің жұмыс істеу принципі когерентті жарық толқындарын генерациялау үшін инверсия бар жүйелерде мәжбүрлі сәулелендіру өтпелерін пайдалану болып табылады.

Спонтанды (өздігінен) сәулелену

  • атомға сыртқы әсер болмаған кезде болады
  • атомның қозған жай-күйінің тұрақсыздығымен түсіндіріледі
  • когерентті емес болып табылады

Еріксіз (индукцияланған) сәулелену – сыртқы электромагниттік өрістің (құлайтын фотонның) әсерінен фотонды шығаратын жоғарғы энергетикалық деңгейден астыңғы жағына электронның өтуі кезінде екі егіз фотон пайда болатын сәулелену

Үшдеңгейлі жүйе

(G) сыныпты төрт топқа бөліңіз.

Әрбір топ постерде лазердің бір түрі туралы ақпарат дайындайды немесе 3-4 слайдтан тұратын презентация жасайды. 15минут

(W) постер қорғау

Постерді қорғау барысында бір топ сөз сөйлейді, қалған топтар кестені толтырады

Кесте толтырыңыз

Лазердың аты

зат

Атомдардың қозу көзі

Жұмыс режимі

Қолданылуы

Рубин

Газ

Жартылай өткізгіш

Сұйық лазерлер

Рефлексия:

  • не білдім, не үйрендім
  • не түсініксіз болды
  • немен жұмыс істеу қажет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация жұппен, жеке, бірлесіп жұмыс істеуге арналған тапсырмаларды орындағанда жүргізіледі

Мұғалімнің критерийі бойынша оқушылардың жұмысын бағалау, өзара бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Қолданылатын физминуттар және белсенді әрекет түрлері.

қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу