Электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектер. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 В Магнит өрісі | Мектеп: ХББ НЗМ Шымкент қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты –жөні: Джаппарова Нуршат Пердебековна | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектер. | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
• бағыттың өзгеруі арқылы магнит өрісін сипаттау; • Бір мезгілде электр және магнит өрісінде болған зарядталған бөлшектердің қозғалысын түсіну | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лоренц күшінің анықтамасын айта алады. Мысалдар келтіре отырып, оның күнделікті өмірдегі қолданысын түсіндіре алады Арнайы пәндік лексика мен терминология:
| ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есеп шығару барысында математикалық есептеулер жүргізеді. | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар сілтеме арқылы құбылысты көре алады https://www.wiley.com/college/halliday/0470469080/simulations/sim16/sim16.html | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Магнит өрісі. Өткізгіштері ток күшін анықтау. Өткізгіштегі токқа әрекет ететін күштің формуласы. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (0-8 минут) | Миға шабуыл: Электр және магниттік өрістерде қозғалыс схемасын жасау. Өріс бағытындағы электр күші, магнит күші қозғалыстың және өріс бағытына перпендикуляр болып келеді. Магнит күштері қозғалатын бөлшектерге ғана әрекет етеді, заряд қозғалатын және стационарлы түрде жұмыс істей алады. Электр күштері қозғалатын бөлшектердің жылдамдығын өзгерте алады, магниттік күштер олай емес (біреу жұмыс істесе, басқасы істемейді). Студенттің түсінігін бағалау үшін бірнеше шолу сұрағын пайдаланыңыз. Қажет болса, кейбір идеяларды қайталаңыз.
| http://ebooks.dynamic-learning.co.uk/prod_content/extracted_books/9781471809248/OEBPS/as_ch17.htm презентация | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (9-19 минут)
(21-25 минут) (26-35минут) | Есептер шығару: оқушылар станциялардағы мәселелерді шешеді. Оқушылар әрбір станцияда есепте шешу үшін тек 8 минутты жұмсайды. 1 станция: Электр өрісі Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек: -Электр өрісінің күші - Электр өрісінің жұмысы - жылулық эмиссия 2 станция: магнит өрісі Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек: - қозғалыстағы зарядқа әсер ететін күш - Сол қол ережесі - Импульс және кинетикалық энергия 3-станция: Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек: -Электр өрісі Магниттік өріс Балл қою кестесін пайдаланып шешілген есептерді тексеру. | Есеп парақтары Есеп парағы Есеп парағы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (36-40 минут) | Бағалау және нәтижелерді талқылау. | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Топтық тапсырманы түсінеді және орындайды Оқушылардың көпшілігі: Лоренц заңына арналған күрделілігі орта есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Лоренц заңына арналған жоғарғы деңгей есептерін шығара алады. | Тексеру парақтары, бағалау парақтары арқылы бағаланады. Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету арқылы, бағалау критерийлері арқылы бағаланады. | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау ; Көз жаттығуларын орындау ; Кабинетті желдету ; Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру . | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру