Кирхгоф заңдары. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 10сынып.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3АТұрақты ток

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кирхгоф заңдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.6 - тармақталған электр тізбегіне Кирхгоф заңын қолдану

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

- Кирхгоф заңдарын біледі

-Кирхгоф заңдарын қолдана отырып, екі немесе одан да көп резисторларды параллель және тізбектеп жалғау кезіндегі жалпы кедергінің формуласын қорытып шығара алады;

- Кирхгоф заңдарын есептер шығаруда қолданады;

 Бағалау критерийлері:

 Білу

 Түсіну

 Қолдану

 Анализ

 Синтез

 Бағалау

 

Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді,

Кирхгоф заңдарын біледі, сипаттай алады;

Кирхгоф заңдарын қолдана отырып, екі немесе одан да көп резисторларды параллель және тізбектеп жалғау кезіндегі жалпы кедергінің формуласын қорытып шығара алады;

Формуланы есептер шығаруда қолдана алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология: Вольт-амперлік сипаттамалары,

тұрақты металл температурасында металл өткізгіш

жартылайөткізгіштік диод, күлгін шам, Ом заңы, омдық сым, омдық емес өткізгіш, тікелей пропорционалды, сызықты, тікелей, сызықты емес.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз

Тіркестері:

Тұрақты температурада металл өткізгіш үшін ток күші I мен кернеу U тура пропорционал. (Ом заңы).

Қыздыру шамы және жартылай өткізгіш диод Омдық емес қасиетті көрсетеді.

Жартылай өткізгіш диод бір бағытта өте төмен кедергімен өткізеді және басқа ....

Өйткені температура..., кедергі…

График сызықты емес , өйткені... өткізгіш болып табылады.

График сызықты (түзу, координаттар басы арқылы өтетін), өйткені...

Құндылықтарды дарыту

 

 

1.Эксперименттік тапсырмаларды орындауда оқушылардың зерттеушілік қабілеттерін дамыту;

2. Топтық және жұптық жұмыстарды нәтижеге бағыттау бағытында ұйымдастыру;

 Пәнаралық байланыстар

Химия, алгебра

  АКТ қолдану дағдылары

Инженерлік калькуляторларды қолдану дағдыларын қалыптастыру; интернет ресурстарымен жұмысты дамыту;

Бастапқы білім

8-сынып: тұрақты ток тізбектері; U = IR; Ом заңы; электрлік сипаттамалар; тізбек символдары; схемалар; электр энергиясы және қуаты; термисторлар және фоторезисторлар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

W = толық сыныппен жұмыс жасау

Тапсырма :

ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады, қандай шамаларды өлшеуге, ал кай шамаларды есептеуге болады?

Мақсаты:

Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру; зертханалық жұмысқа дайындалу;

Сипаттамасы:

Тізбекте ток болуы үшін токты тасымалдаушы Кулон күшінен басқа бөгде күш әсер етуі керек. Егер Кулон күші әр аттас зарядтарды өзара біріктіретін, потенциал айырымын теңестіретін, электр өрісін жоятын болса, бөгде күш керісінше әр аттас зарядтарды бір-бірінен бөледі де потенциал айырымын тудырады. Бөгде күштер токты токты тасымалдаушы бөлшектерге ток көзінің (гальваникалық элементтің, аккумлятордың, электр генераторының т.б.) ішінде әсер етеді. Егер Кулон күші зарядтың сыртқы тізбегі бойынша қозғалуын қамтамасыз етсе, бөгде күш зарядтардың ток көзінің ішінде электр өрісіне қарсы қозғалуын қамтамасыз етеді. Бөгде күштер ток көзінің энергиясы арқылы зарядтарды қозғау кезінде жұмыс істейді. Осы істелген жұмыстың зарядқа қатынасын электр қозғаушы күш (ЭҚК) деп атайдыТұйық тізбек үшін ток көзінің электр қозғаушы күші сыртқы және ішкі кернеудің кемуінің қосындысына тең болады: осыдан  ; Сонымен ток күші ЭҚК-ке тура, ал сыртқы  және ішкі  кедергілердің қосындысына кері пропорционал болады. 

Толық тізбекке арналған Ом заңы:

; ;

I1R1 + I1R = ε I1r = ε – U1

U2 + I2R = ε I2r = ε – U2

U1 + I1r = U2 + I2r

Мұғалімнің қызметі:

( Т) Техника қауіпсіздігі туралы нұсқама жүргізу.

Оқушының қызметі: ЭҚК мен ішкі кедергіні эксперимент арқылы анықтауға теориялық жағынан дайындалу;

Бағалау: оқушылардың жауаптары тыңдалып,талқыланады,балл беріледі;

Зертханалық жұмыс туралы :

http://chitalky.ru/?p=5651

Сабақтың ортасы

25 минут

G = топпен жұмыс Зертханалық жұмыс №7

Тапсырма: Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін есептеу.

Құрал-жабдықтар:

Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі;

Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау.

Сипаттамасы:

Теориялық түсінік.

Толық тізбекке арналған Ом заңы:

; ;

I1R1 + I1R = ε I1r = ε – U1

U2 + I2R = ε I2r = ε – U2

U1 + I1r = U2 + I2r

Сызба.

  • Жұмыстың барысы.
  • Сұлбаға сәйкес тізбек құрамыз.
  • Кілтті айырып қойып, ε – өлшейміз.
  • Кілтті қосып, U1 және I1 мәндерін аламыз.
  • Реостаттың реттегішін жылжытып, U2 және I2 мәндерін аламыз.
  • формуласы арқылы ішкі кедергіні есептейміз.
  • График сызылып,градиент анықталады.

Мұғалімнің қызметі : оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және қорытындылау;

Оқушының қызметі: зертханалық жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды;

Бағалау: кестені дұрыс толтырады; есептеулерді дұрыс орындайды; графикті дұрыс сызады; градиентті дұрыс анықтайды; жұмысты қорытындылайды

Зерханалық жұмысты орындау барысында «Рhywe»- нің әдістемелік құралын қолдану

Сабақтың соңы

5 минут

3 минут

2 минут

I = жеке жұмыс

Тапсырма: «Тұрақты ток заңдары» тарауы бойынша тест жұмысы.

Мақсаты: білімдерін жинақтау;

Сипаттамасы: оқушылардың білім,білік,дағдыларын жалпылама қорытындылау;

Мұғалімнің қызметі: тест жұмысын өткізуді ұйымдастырады;

Оқушының қызметі: тест жұмысын орындайды;

Бағалау: Тест жұмысының 80 пайызын орындаса, ОМ «жетеді»

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма: § 9.1.-9.5.,9.7.-9.8.

Е.Ж.-10сынып №3.266.—3.269.(123-бет)

Ескерту:

G = топпен жұмыс

I = жеке жұмыс

W = толық сыныппен жұмыс жасау

E = оқушы тәжірибесі

D = мұғалімнің демонстрациясы

(f) = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет

= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес

Қосымша 1

Оқулық «Физика-10» ;

Есептер жинағы-10 сынып; А.П.Рымкевич «Физика есептерінің жинағы» 9-11сыныптарға арналған ;

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

«Тұрақты ток заңдары» тарауы бойынша тест жұмысы

Тест

 1. Осы электр тізбегінің қанша контуры бар?

 

1

2

3

4

1

2

3

4

 

 2. Осы электр тізбегінде қанша түйіні бар?

 

1

2

3

4

1

2

3

4

 3. Бірінші түйін үшін Кирхгофтың I заңын табыңыз:

1

2

3

4

U = IR

I = U/R

 

 4. Екінші түйін үшін Кирхгофтың IІ заңын табыңыз:.

1

2

3

4

I = U/R

U = IR

 

 5. Дұрыс теңдеуді табыңыз:

 

1

2

3

4

I1 + I2 – I3 + I4 = 0

I1 – I2 – I3 + I4 = 0

–I1 – I2 – I3 + I4 = 0

I1 + I2 + I3 + I4 = 0

 

 6. Дұрыс теңдеуді табыңыз:

 

1

2

3

4

I3R3 + I2R2 = E1 – E2

I3R3 – I2R2 = E1

–I3R3 – I2R2 = E1 – E2

–I3R3 – I2R2 = E1

 

 7. Кирхгофа заңы бойынша барлық тармақтардағы токты табу үшін қанша теңдеу құру керек?

 8. Берілген электр тізбегінде қанша контур бар?

 

 

 9. Берілген электр тізбегі үшін Кирхгофтың І заңы бойынша қанша теңдеу құру керек?

 

 10. Берілген электр тізбегі үшін Кирхгофтың ІІ заңы бойынша қанша теңдеу құру керек?

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу