Изопроцестер. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Газ заңдары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

№45

Изопроцестер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу (Бойль-Мариотт заңы);

10.3.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы);

10.3.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы);

Сабақ мақсаты

Изотермалық, изобаралық және изохоралық процестер және олардың айырмашылығын түсіндіру

Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауына жағдай жасау

Бағалау критерийлері

  • Тұрақты температура кезінде қысымның көлемге тәуелді екендігі туралы қорытынды шығарады.
  • Тұрақты қысым кезінде көлемнің температураға байланысты өзгеретіндігі туралы қорытынды жасайды.
  • Тұрақты көлем кезінде қысым температураға тәуелді өзгерісі туралы қорытынды шығарады
  • Дальтон заңын тұжырымдайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Изопроцестерді түсіндіріп береді

Арнайы пәндік лексика және терминология:

Изопроцестер, изотермиялық процесс, изобаралық процесс, изохоралық процесс

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Изопроцестер дегеніміз макроскопиялық параметрлердің бірі тұрақты болып қалатын процестер

Құндылықтарды дарыту

Өз бетінше іздену қабілеттерін дамыта отырып, физика ғылымына деген қызығушылығын арттыру

Пәнаралық байланыстар

Химия

Математика

Бастапқы білім

Қысым түсінігі мен өлшем бірлігі;

Температураның негізгі шкалалары және түсінігі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру.

Қысым, көлем, температура болып сыныпты үш топқа бөлу

Физикалық шамалар жазылған қиындылар

Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

3-5 минут

«Миға шабуыл» Анимацияда көрсетілген процестерді сипаттаңыз

Не байқадыңыз?

Оқушылардың ойлары ортаға салынып, талқыланады

(Қысым, температура, көлем терминдерін қолдана отырып, жауап берулері тиіс)

Сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаттарын таныстыру

Презентация

Слайд №1-3

Мағынаны тану

Теориялық білімді меңгеру

5-10 минут

10-13 минут

13-20 минут

«Джигсо» әдісі (Мәтін бейнероликтер арқылы беріледі)

І топ. Изотермалық процесс

ІІ топ. Изобаралық процесс

ІІІ топ. Изохоралық процесс

Жеке жұмыс

1-қадам. Топтарды қажетті ресурстармен қамтамасыз ету

(Топтың әр мүшесі өздеріне берілген бейнероликерді қарап, қажетті мәліметтерді дәптерге түсіреді)

Бағалау.

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. Қызыл карта көтерген оқушыға мұғалім жеке қолдау көрсетеді

Топтық жұмыс

2-қадам. Топ мүшелері бір топқа жиналып, өздерінің әкелген мәлімметрін ортаға салады. Бірін-бірі толықтырады

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. Қызыл карта көтерген топқа мұғалім жеке қолдау көрсетеді

3-қадам. Әр топ өздерінің тақырыптары бойынша сөз алады

Бағалау. Өзара бағалау. Кері байланыс

Ноутбуктер

Сілтемелер, аудио-видео материалдар

Құлаққап

20-25 минут

Ортақ тапсырма. Сандық және логикалық есептер

№11 және 19 слайдтар

25-30 минут

Топтық тапсырма

Бағалау критерийлері:

  • Тұрақты температура кезінде қысымның көлемге тәуелді екендігі туралы қорытынды шығарады.
  • Тұрақты қысым кезінде көлемнің температураға байланысты өзгеретіндігі туралы қорытынды жасайды.
  • Тұрақты көлем кезінде қысым температураға тәуелді өзгерісі туралы қорытынды шығарады

Дескриптор:

  • Суретті пайдалана отырып, изопроцесті анықтайды
  • Заңды тұжырымдайды
  • Формуласын қорытады
  • Графигін әртүрлі тәуелділікте салады

Бағалау. Дескрипторлер бойынша топтар кері байланыс арқылы бірін-бірі бағалайды

Қосымша №1

30-33 минут

1-қадам. Сайт арқылы оқушыларға видеоматериалдар көрсетіледі

Дальтон заңы

2-қадам. «Диалогтік билет» арқылы оқушылардың түсініктері тексеріледі

https://www.youtube.com/watch?v=ivwYzV9Ar2k&start_radio=1&list=RDivwYzV9Ar2k

Сабақтың соңы

Ой толғаныс

38-40 минут

Бағалау. Кері байланыс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыстар барысында деңгейлік тапсырмалар беріледі

Сабақ барысында өзара бағалау және мұғалім тарапынан кері байланыс жасалып отырады

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу