Изопроцестер грфиктері. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Газ заңдары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

№47

Изопроцестер грфиктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану;

Сабақ мақсаты

Графикалық есептер шығарту арқылы оқушылардың газ заңдары туралы білімдерін қайталау, тереңдету және қорытындылау

Бағалау критерийлері

  • Газ заңдарынын түсініп, олардың физикалық мағынасын айқындау
  • Газ заңдарын қолданып графикалық есептерді шығару
  • Тұрақты температура кезінде қысымның көлемге тәуелді екендігі туралы қорытынды шығарады.
  • Тұрақты қысым кезінде көлемнің температураға байланысты өзгеретіндігі туралы қорытынды жасайды.
  • Тұрақты көлем кезінде қысым температураға тәуелді өзгерісі туралы қорытынды шығарады

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Изопроцестер- iso processes

Изохора – isochoric process

Изотерма - isothermal process

Изобара - isobaric process

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Boyle’s law: pressure and volume

  • as one increases, the other decreases
  • inversely proportional
  • pressure is caused by moving molecules hitting container walls

Charles’s Law: volume and temperature

  • If pressure is constant, gases is expand when heated
  • When temperature, gas molecules move faster and collide with walls more often with greater force
  • to keep the p constant the V must increases

Gay-Lussac's Law

For a gas, temperature and pressure directly proportional

Құндылықтарды дарыту

Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту.

Ағылшын физигі Р. Бойль, француз физиктері Мариотт, Гей-Люссак, және Шарльдің өмірбаянын, ашқан жаңалықтарына тоқталу барысында интернационализмді насихаттау

Пәнаралық байланыстар

Химия. Изопроцестер

Бастапқы білім

Изопроцестер.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 минут

Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау

Ынтымақтастықты қалыптастыру:

Оқушылар қысым, көлем және температура деп жазылған қағаз қиындыларын алады. Мұғалімнің айтқан изопроцестері арқылы оқушылар шатаспай орындарынан тұрып отыру керек.

Ойынның мақсаты:

  • Оқушылар арасындағы ынтымақтастықты қалыптастыру
  • Өткен сабақ бойынша изопроцестерді еске түсіру

Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы арқылы жүзеге асады

Сыныпты үш топқа бөлу

Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

3-8 минут

Семантикалық карта

Дескриптор:

  • Изопроцестерді ашқан ғалысдарды біледі
  • Формулаларын біледі
  • Изопроцестерге анықтама береді
  • Изопроцестердің графиктерін біледі

Слайд №4

Мағынаны тану

Теориялық білімді меңгеру

8-30 минут

Сыныпты оқушылардың деңгейі бойынша топқа бөлу.

Эксперименттік тапсырмалар (Изопроцестерді эксперимент жүзінде дәлелдеу).

І. Изотерма

10.3.1.10 - тұрақты температурада газ көлемі мен қысымның өзгеріс процесін сапалы сипаттау (Бойль-Мариотт заңы);

Бағалау критерийлері:

  • Эксперимент барысын дұрыс (сапалы) анықтайды
  • Экспериментті сапалы жүргізеді
  • Алынған мәліметтер арқылы кесте құрады
  • Алынған мәліметтер арқылы график сала алады
  • Бойль-Мариотт заңын дұрыс қолданып, теңдікті дәлелдейді

ІІ. Изобара

10.3.1.11 - тұрақты қысымда температура мен газ көлемнің өзгеріс процесін сапалы сипаттау (Гей-Люссак заңы);

Бағалау критерийлері:

  • Эксперимент барысын дұрыс (сапалы) анықтайды
  • Экспериментті сапалы жүргізеді
  • Алынған мәліметтер арқылы кесте құрады
  • Алынған мәліметтер арқылы график сала алады
  • Гей-Люссак заңын дұрыс қолданып, теңдікті дәлелдейді

ІІІ. Изохора

10.3.1.12 - тұрақты көлемде температура мен газ қысымының өзгеріс процесін сапалы сипаттау (Шарль заңы);

Бағалау критерийлері:

  • Эксперимент барысын дұрыс (сапалы) анықтайды
  • Экспериментті сапалы жүргізеді
  • Алынған мәліметтер арқылы кесте құрады
  • Алынған мәліметтер арқылы график сала алады
  • Шарль заңын дұрыс қолданып, теңдікті дәлелдейді

Әр топтар өздеріне берілген тапсырманы өзге топтарға түсіндіреді

Өзара бағалау (топтар кері байланыс беру арқылы

бағалайды)

Таратпа материалдар

30-38 минут

Жеке жұмыс. Графиктік есептер

Оқушыларға түрлі деңгейдегі 3 есеп беріледі. Оқушылар өз бетінше орындап болғасын, топқа бірігіп, топ ішінде талдайды.

Бағалау. Өзін-өзі бағалау

Сабақтың соңы

Ой толғаныс

38-40 минут

Рефлексия: «Көңіл күй аралы»

Үйге тапсырма: https://ch301.cm.utexas.edu/section2.php?target=gases/gas-laws/charles-law.html

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар изобаралық процесті зерттейді

Орта деңгейдегі оқушылар изохоралық процесті зерттейді

Төменгі деңгейдегі оқушылар изотермалық процесті зерттейді

Өзін-өзі бағалау

Өзара бағалау

Мұғалімнің кері байланысы

Эксперименттік жұмыстар орындау барысыныда ыстық суды қолданатын болғандықтан, күйіп қалудан сақтану шаралары туралы айтылады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу