Фотоэффект құбылысына есептер шығару. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

9.4А Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар

Мектеп:

Қостанай қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

9

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Фотоэффект құбылысына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;

 Жетістік критерийлері

Фотоэффект құбылысына дұрыс анықтама береді

Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолданады

  Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

Фотонның моделі, жарықтың квантталуы, фотоэлектрлік эффект, уақытты кідірту, сәулелену, шекті жиілік,интенсивтілік, фототок, фотоэлектрондар

Толқындық модель, элементар бөлшектердің моделі

Корпускулалы-толқындық дуализм, кванттық теория

Зонттық теория

photon model, quantisation of light, photoelectric effect, time delay, emission, threshold frequency, intensity, photocurrent, photoelectrons

wave model, particle model

wave-particle duality, quantum theory

zone theory

Модель фотона, квантование света, фотоэлектрический эффект, задержка времени, излучение, предельная частота, интенсивность, фототок, фотоэлектроны

Волновая модель, модель элементарных частиц

Корпускулярно-волновой дуализм, квантовая теория

Зонная теория

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Жарық энергиясы квантталады.

Энергия дискретті квант түрінде беріледі.

Тыйым салынған зонаның шамасы қасиетті анықтауда маңызды болып табылады.

The energy of light is quantised.

Energy is transferred in discrete quanta.

When defining properties, the value of band-gap is important

Энергия света квантируется.

Энергия передается в дискретных квантах.

Величина запрещенной зоны важна при определении свойств

АКТ қолдану дағдылары

http://www.youtube.com/watch?v=YQL2Q5ZArjs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YQL2Q5ZArjs&feature=related

Пәнаралық байланыстар

Математика

Бастапқы білім

Фотоэффект

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

Сабақтың ортасы

15 мин

13 мин

10 мин

Сабықтың соңы

1 мин

Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу.

Оқушыларды

- сабақтың мақсатымен

-жетістік критерийлерімен таныстыру

Өткен сабақтың теориясын қайталап шығу:

  • Фотоэффект дегеніміз не? Оның ашылуына қандай тәжірибе себепкер болды?
  • Фотоэффект құбылысын электромагниттік теорияға сүйеніп түсіндіруде қандай қайшылықтар туды?
  • Фотоээфект құбылысына сүйеніп жарықтың электромагниттік толқындық табиғатын теріс деуге бола ма?
  • Эйнштейн фотоэффект құбылысын түсіндіру үшін қандай жолды таңдап алды?
  • Электронның шығу жұмысы дегеніміз не?
  • Фотоэффект туралы Эйнштейн формуласы қалай жазылады және қалай оқылады?
  • Фотоэффект құбылысның басталу шарты қандай? Фотоэффектінің қызыл шекарасы деп нені айтамыз?
  • Жарық дуализмі дегеніміз не?

Есептер шығару

Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың соңында оқушылар рефлексияны жүргізеді:

"Үш М"

Оқушылар сабақ барысындағы ең жақсы ұш моменттерді және келесі сабақтың жұмысын жақсартуға көмектесетін бір әрекетті а тауды сұрау.

Презентация

http://www.youtube.com/watch?v=YQL2Q5ZArjs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YQL2Q5ZArjs&feature=related

Физика 9 сынып Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар Фотоэффект құбылысына есептер Дидактикалық материал.docx

Физика 9 сынып Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар Фотоэффект құбылысына есептер Қалыптастырушы бағалау.docx

Үй жұмысы

Анықтамаларды, формулаларды қайталау.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Оқушылар фотоэффект анықтамасына анықтама бере алады

Көбісі қызыл шекара, шығу жұмысы анықтама бере алады, Эйнштейн формуласын біледі, есептер шығарады

Кейбіреулері фотоэффектінің қолдану аясын біледі, жарық дуализм туралы пікірін білдіреді

Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу