Музыка және театр. Музыка, 6 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп:

6.3 Музыка және өнер түрлері

Мерзімі: Оқытушы:

Сынып Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Музыка және театр (1)

Сабақта іске асырылатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру

6.1.3.3 – музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Сабақ мақсаты

– ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

– тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

– көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру

– музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

– ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

– тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

– көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру

– музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Тілдік мақсат

- бейнелеу өнері мен поэзияны, театрлық және кинематографиялық қойылымдарды талдау.

Пәндік лексика және терминология

  • Өнер түрі;
  • театр;
  • спектакль;
  • режиссер;
  • актер;
  • костюмер;
  • көркем жетекші;
  • өнер синтезі;

Алдыңғы білімдері

5 сыныпта алған білімдерін толықтыру

Құндылық

Тарих, Мәдениет, және тілдік бірлестік. Өнер синтезі.

Сабақ барысы

Жоспраланған сабақ барысы

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

0-3

3-4

1.Ұйымдастыру кезеңі: коллаборативті ортаны ұйымдастыру. Түрлі елдердің актерлерін карточкаға салып, сыныпты топқа бөлу.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Актерлер бейнесі бар карточкалар

Сабақ ортасы

4-10

10-15

15-20

20-35

35-38

Тапсырма

Сыныпта талқылау.

Ойланып, жауап беріңіздер:

- Сіздер театр туралы не білеіздер?

- Сіздер театрда болдыңыздар ма?

- Сіздер театр тарихын білесіздер ме?

- «антикалық театр» деген не?

- «амфитеатр», «спектакль», «театр режиссері», «актер», «дыбыс режиссері», «костюм тігуші» сөздеріне түсінік беріңіздер.

Оқушылар кішігірім эссе жазады. Тақырып; «Мен театр жайлы не білемін?» (100 сөз)

Тапсырма

Топпен жұмыс.

  • Ұсынылған үлестірме парақшаларды қараңыздар.
  • Алдыңғы сабақтарда өткен опера, балет, симфониялық музыка және т.б. тақырыптарын еске түсіріңіздер.
  • Үлестірме парақшадағы суреттер театрдың қай түріне жатады.
  • Өз жауаптарыңызды түсіндіріңіздер

Тапсырма

Талқылау.

  • Театр қойылымдарында музыка қандай роль атқарады?
  • «Өнер синтезі» сөз тіркесін қалай түсінесіздер?
  • Оларды не біріктіріп тұр, қалай ойлайсыздар?
  • Біз өнердің барлық түрі бір бірімен байланысты және бір бірін толықтырады деп айта аламыз ба?
  • Өз пікірлеріңізбен бөлісіңіздер.

Шығармашылық тапсырма.

Орындау және импровизациялау.

«Мерекеңмен, жан Ана!» атты кішігірім құттықтау қойылымын ойластырыңыз. Ол үшін Б.Бейсенованың «Мама» әнін аккопанимент ретінде қолданыңыз.

Топ ішінде рольдерді сомдаңыз.

Өз қойылымыңызды сыныпта таныстырыңыз.

Өзіңіздің және өзгелердің жұмыстарын кері байланыс беріңіз.

Бағалау криетрийлері:

  • Құттықтау қойылымын құрастыра алады;
  • Б.Бейсенованың «Мама» әнін аккомпанимент ретінде қолдана алады;
  • Өзінің қойылымын сыныпта таныстыра алады.

Дескриптор:

  • Құттықтау қойылымын құрастырды.
  • Әнді аккомпанимент ретінде қолданды;
  • Өз ролін әр оқушы орындады;
  • Өзгенің және өзінің жұмыстарына кері байланыс берді.

Бағалау.

«Күлімде (смайлик)» әдісі арқылы бағалау жүргізу.

Картиналар: Көне Греция картиналары, Ла Скала - опера театры, шығыс театрлары – Кабуки.

Рим театры. Театр өнері қайраткерлерінің портреттері. .

А3 форматынлағы қағаз, фломастерлер

Б.Бейсенова «Мама» әнінің үнтаспасы.

Сабақ соңы

38-40

Оқушылардан кері байланыс алу.

«Нысана» әдісі.

Карточкалар

Дифференциация – мұғалім практикалық жұмыс барысында оқушылардың жұмыстарын бақылап, керек кезде қайта түсіндіріп, көрсетеді, көмектеседі. Аса қабілетті оқушыларға қиындау тапсырманы орындау ұсынылады, мысалға, бірнеше символдарды қолдану.Бағалау – практикалық жұмыс басында оқушылар топ ішінде кестеде бағалау критерийлерін толықтырады.

Бағалау

Қауіпсіздік ережелерін сақтау және денсаулықты қадағалау

Оқушылар шығармашылық жұмысты орындау барысында музыкалық қабілеті дамыған оқушы ықшам шығарманы музыкалық аспапта немесе екі дауыста орындауына жол беріледі.

Қалыптастырушы бағалау

6.1.3.3 – музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Тәжіриебелік және шығармашылық жұмыстарды орындау барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу