«Режиссерлік нұсқа». Музыка, 1 сынып. Сабақ жоспары.


6 бөлім: «Салт-дәстүр және фольклор»

Мектеп: Көкшетау қаласының физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Магавин А.Б.

Сынып: 1

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Тақырып:

«Режиссерлік нұсқа»

Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

1.3.1.1 ұлттық музыканы және өзге әлем мәдениеті музыкасын тыңдау және сезіну

1.3.1.2 қарапайым тіл, қимыл және қарапайым музыкалық көрсетілімді қолдана отырып өз ойлары мен сезімдерін сипаттау арқылы музыканы сезіну

1.2.1.1 өз дауысы мен музыкалық шулы аспаптарды, дыбыстарды, әуендерді, ырғақтарды қолдана отырып еркін зерттеу жүргізу

1.2.1.2 түрлі дыбыс композицияларды шығармашылық түрде ұсыну және зерттей бастау (қарапайым соқпалы музыкалық аспаптар арқылы)

Сабақ мақсаты

  • Оқушыларды Қорқыт туралы аңызбен таныстыру
  • Халық аспабы қыл қобызбен таныстыру;
  • Музыка тыңдай барысында оқушылардың қиылдарын дамыту

Бағалау критерийлері

  • Халыө музыкаын тыңдау барысында өз сезімдерін жеткізе алады
  • Өз жұмысына түсініктеме береді

Пәнаралық баланыс

Дүниетану- оқушылар Қрқыт ата аңызымен танысады, қазақтардың ежелгі жерлері туралы біледі.

Құндылықтар дарыту

Ынтымақтастық - басқа оқушылармен жұмыс жасау, топтарда жұмыс істеу барысында оқушылардың бойында коммуникабельдік белгілер қалыптасады.

Қазақстандық патриотизм- халық өнерімен танысу, өнерге деген құрмет пен сүйіспеншілікпен қарауға баулу

Меңгерілетін сөздер

Тілдік мақсаттар:

• өз жұмысына түсініктеме беріп өзгертулер енгізу

Пән лексикасы мен терминологиясы:

aңыз – легенда – legend;

қыл қобыз – кыл кобыз – kyl kobyz.

Диалог үшін қажетті сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Күйдің сипаты қандай?

Жануарды музыка арқылы қалай сипаттаған?

Алдыңғы білім

Оқушылар дәстүрлермен танысып, дыбыстап сахнлады, халық әні «Қамажайды» үйренді, әнді аспаптармен сүйемелдеу отырып орындады.

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Басы

Ортасы

Аяғы

Оқушылар сыныпқа кірген кезде қыл қобыздың үні ойнап тұрады

Сәлемдесу

Оқушылармен әңгімелесу:

- Балалар, қалай ойлайсыңдар, сендер сыныпқа кірген уақытта қандай музыка ойнап тұрды?

Қазір бәріміз тағы бір рет сол музыканы тыңдайықшы.

Қорқыт «Башпай» қайталап тыңдау

Бүгінгі сабақта сендер бір аспаппен танысасыңдар ал қазір мен сендерге бір аңыз айтып берейін.

Қазақ халқының көптеген аңыздары бар. Оларда тарихта өзіндік із қалдырған, халықтың ықыласына, құрметіне бөленген айрықша адамдар жайлы айтылады. Аңыздар ертегілер секілді ауызданауызға ауызша жеткен. Ел аузында VIII ғасыр шамасында 195 жыл өмір сүрген Қорқыт ата жайлы аңыз айтылады. Аңыз бойынша Қорқыт дүниеде мәңгі өмірді іздеген екен. Өзінің түйесі Желмаямен желіп жүріп, табиғаттағы тіршілік иелерінің үніне құлақ түрген екен. Бір күні ол естігенінің барлығын әуен арқылы жеткізгісі келеді. Қорқыт ағаштан қобыз жасап, осы аспапта күй орындай бастапты. Ол күй ойнаған кезде ұшқан құстар мен жүгірген аңдар тоқтай калып, күй әуенін тыңдайды екен. Содан бері осындай құдіретке ие әуен оның есімі мен шығармасын мәңгілік мұраға айналдырды. Қорқыттың күйлері қазіргі күнге дейін сақталған және көне музыкалық мәдениеттің ескерткіші, құнды мұрасы болып саналады

  • Балалар, сендер қандай аңыздарды білесіңдер?

Аңыз сөзін түсіндіру- аңызды халық ойлап шығарғанын, олардың ешқашан қағаз бетіне түспей, тек ауызша жеткізілген

aңыз – легенда – legend;

Оқушыларды Қорқытпен таныстыру

Музыка тыңдау

Халық күйлері «Аққу», «Қасқыр»

  • Музыка тыңдау барысында аспаптан шыққан дыбысқа назар аударыңыздар. Музыканың сипаты қандай?

Музыканы талдау

  • «Аққу» күйінің сипаты қандай?
  • «Қасқыр» күйінің сипаты қандай?

/ «Қасқыр» күйінде қасқырлардың ұлуы естілсе, «Аққу» күйінде аққулардың дыбыстары естіледі./

Екі күйді тыңдап болған соң, оқушылар күйлерді сипатына қарай бір-бірімен салыстырады. Аспаптың жануар дыбысына қалай еліктегені туралы айтады.

Музыкалық аспаппен танысу

Қыл қобыз әлемдегі ысқышты ең көне аспап болып табылады.

Кыл кобыз является самым древним в мире струнным смычковым музыкальным инструментом.

Қыл қобыз қандай аспаптарға ұқсайды?

/ балалар- скрипка, виолончель деп айтуы мүмкін/

Балаларға презентациядан қыл қобызға ұқсас аспаптарды көрсету

Шығармашылық тапсырма

Сынып екі топқа бөлінеді

Бірінші топ- қасқырлар, екінші топ- аққу.

Оқушылар қимыл-қозғалыс пен музыкалық аспаптар арқылы қасқыр мен аққуды бейнелеу керек.

Топтар жұмыстарын көрсетеді, өзін-өзі бағалау

Ән орындау және аспапта ойнау

Оқушылар өткен сабақта үйренген «Қамажай» халық әнін аспаптарда сүйемелдеу отырып орындайды.

Оқушылармен әңгімелесу, сабақты қорытынылау

  • Балалар, бүгін қандай аспаппен таныстыңдар?
  • Қанджай музыка тыңдадық?
  • Музыка арұқылы жануар немесе құсты қалай бейнелеуге болады екен?

Рефлексия

смайликтер

https://www.youtube.com/watch?v=oQDJYgx4_g0

Коркыт «Башпай»

презентация

Презентация

презентация

Картинки, презентация

презентация

https://www.youtube.com/watch?v=gKrHVRW32FY народный кюи «Аққу»

https://www.youtube.com/watch?v=F8idFGLD178 народный кюи «Қасқыр»

Презентация

Қыл қобыз

Суреті, аспаптың өзі

Музыкальные инструменты

Презентация

Үш түсті смайликтер

Қосымша ақпарат

Дифференциация көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

• шығармашылық тапсырма орындау кезінде саралау жүргізу

бақылау, тыңдау

оқушылар уақытында тоқтап, қосыла ала ма?

Өз жұмысын қалай бағалайды?

бағалау критерийі бойынша

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сабақтағы көңіл-күй неге ұқсас болды?

Менің дифференциялық тұрғыдағы көзқарасым жақсы жұмыс істеді ме? Мен уақытында үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қалар едім?

Осы бөлімді сабақтың рефлексиясы үшін пайланыңыз. Сол жақ бағандағы Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз

Қорытынды баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартатын еді (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуыма көмектесетін қандай деректерді білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
Пікір жазу