Элементтердің орындарын ауыстыру. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Деректер ауқымы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сынып: 9

Сабақ тақырыбы

Элементтердің орындарын ауыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.1 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру

Сабақ мақсаты

Кіріктірілген бағдарламалау ортасында массив элементтерін ауыстыру бойынша бағдарламалар құру

Бағалау критерийлері

  • бірөлшемді массивте екі элементтің орнын ауыстыруды (орын алмасу) бағдарламалық жолмен жүзеге асырады
  • элементтер саны жұп болатын бірөлшемді массивтің екі бөлігінде элементтердің орнын ауыстыра алады
  • қарама-карсы алмастыру әдісін пайдалана отырып бірөлшемді массивтің элементтерінің орнын ауыстыруды бағдарламалай алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Ұғымдар: бір өлшемді массив, массив элементтерінің ауысу түрлері

Пайдалы сөз тіркестері

Массивті қарама-қарсы кескінде көрсету дегеніміз ...

Құндылықтарды дарыту

  • Тайм менеджментінің маңыздылығы
  • Құрал-жабдықтарды ұқыпты ұстау
  • ДК жұмыс барысында денсаулық және қауіпсіздік сақтау

Пәнаралық байланыстар

Математика (айнымалы)

Бастапқы білім

Бірөлшемді массивті жариялау, толтыру. Бір өлшемді массивті экранға шығару.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері:

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқу ресурстары

Lesson 1 / Сабақ 1

Сабақтың басы

 1 мин.

 

 2 мин.

  • Ұйымдастыру кезеңі.

Сабаққа дайындықты тексеру. Сәлемдесу.

Сергіту сәті (Слайд 2)

Сөз емес, сөз әріптерінің түсін атаңыз .

Презентация

Сабақтың ортасы

5 мин.

5 мин.

1 мин.

20 мин.

5 мин.

Білімді өзектендіру (тізбек бойынша жауап) (Слайд 3)

 Мысалы, бізде келесі массив бар (бұрын оқылған материалды қайталау, тізбек бойынша жауап береміз).

 

P

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

А

-10

12

45

9

0

-5

18

36

-7

43

  • Массивтік аты қандай? (массив аты А).
  • Массив элементтерінің индексін анықтайтын айнымалы аты, яғни санауыш аты қандай? анауыш P)
  • Массивтегі элемент саны? (10 элемент)
  • Массивті қалай толтыруға болады? (пернетақтадан, кездейсоқ тәсілмен)
  • Сандар қандай интервалда орналасқан? (-10-нан 45 дейін).
  • Массивтің келесі элементтерін атаңыз А[5], A[8], A[4],
  • егер P=3, онда
  • A[P],
  • A[P-2],
  • A[P*3+1].
  • Массивтің екі элементінің орнын қалай ауыстыруға болады? Тәсілдерді атаңыз.

Мұғалімнің түсіндірмесі:

Сызықтық (бірөлшемді) массивте 3 негізгі ауыстыру алгоритмін жүзеге асыруға болады:

  • Сызықтық массивтегі екі элементтің орнын алмастыру (орын ауыстыру)

  • Массив элементтерінің саны жұп болғанда массивтің алдыңғы және соңғы бөліктеріндегі элементтердің орнын ауыстыру
  • Элементтер саны жұп болғанда бірөлшемді массив элементтерін қарама-қарсы орын ауыстыру

 

Топтарға бөлу (кез-келген тәсілмен)

Топтық жұмыс.

Топтар тапсырмаларды өздері таңдай алады. Тапсырмалар әртүрлі қийындықта.

Бағалау критерий арқылы жүзеге асырылады.

Мағынасы – көбірек балл жинау.

Карта – критерийлермен тапсырма.

Бағдарламаның толық тексі с++ тілінде. Қосымша 2.

Тапсырма 1.

Сызықтық (бірөлшемді) массивте екі элементтің орнын ауыстыру (орын алмастыру) бағдарламасын жазу.

Бағалау критериі.

- массив кездейсоқ сандармен толтырылған - 3 балл (пернетақтадан – 1 балл)

- бастапқы массив экранға шығарылған – 2 балл

- есептің шешімі – 8 балл

- алмастыру нәтижесі экранға шыққан – 2 балл

(Барлығы 15 балл)

Тапсырма 2.

Массивтің алдыңғы және артқы бөліктерін жұп сандар элементтерімен ауыстыратын бағдарламаны құру.

Бағалау критериі.

- массив кездейсоқ сандармен толтырылған - 3 балл (пернетақтадан – 1 балл)

- бастапқы массив экранға шығарылған – 2 балл

- есептің шешімі13 балл

- алмастыру нәтижесі экранға шыққан – 2 балл

(Барлығы 20 балл)

Тапсырма 3.

Массивтің элементтерін қарама-қарсы түрде ауыстыру.

Бағалау критериі.

- массив кездейсоқ сандармен толтырылған - 3 балл (пернетақтадан – 1 балл)

- бастапқы массив экранға шығарылған – 2 балл

- есептің шешімі18 балл

- алмастыру нәтижесі экранға шыққан – 2 балл

(Барлығы 25 балл)

Бағалау өзін-өзі критерийлер арқылы бағалау бойынша жүзеге асады. (Қосымша 1.) Нәтижені айту.

Бағалау кезінде әр топта басқа топтың сарапшысы болады (сағат тілі бойынша)

(Слайд 3)

Сабақтың соңы

2 мин.

2 мин.

3 мин.

Қорытындылау. Жеңімпаздарды жариялау.

Сұрақтарға жауап беру.

Үй тапсырмасы.

Элементтердің саны тақ массивтің эілементтерін қарама-қарсы ауыстыратын бағдарлама жасау.

Кері байланыс:

Стикерлерде келесі мәлімет жазу:

Аты-жөні......

Жақсы түсіндім.......

Түсініксіз қалды........

(Қосымша 2)

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Оқушылар бейнематериалдарды талқылау кезінде өз тәжірибесімен бөліседі, топтық жұмыста өздерін кеңесші ретінде немесе оқушы ретінде көрсете алады

Бағалау кестесін толтыру кезінде жауаптардың тереңдігін бағалау

Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын талқылау.

Қосымша 1.

Тапсырма №

1 Критерий

(балл)

2 Критерий

(Балл)

3 Критерий

(Балл)

4 критерий

(Балл)

Тапсырма үшін барлығы

Баллдардың жалпы саны:

Эксперттің аты-жөні__________________________________

Тапсырма №

1 Критерий

(балл)

2 Критерий

(Балл)

3 Критерий

(Балл)

4 критерий

(Балл)

Тапсырма үшін барлығы

Баллдардың жалпы саны:

Эксперттің аты-жөні__________________________________

Тапсырма №

1 Критерий

(балл)

2 Критерий

(Балл)

3 Критерий

(Балл)

4 критерий

(Балл)

Тапсырма үшін барлығы

Баллдардың жалпы саны:

Эксперттің аты-жөні__________________________________

Қосымша 2

#include <iostream>

#include <cstdlib> // system

#include <ctime>

using namespace std;

void func() { // функция

setlocale(LC_ALL, "Russian");

int a[10] = {};

int buf;

const int lovlim = 7;

const int uplim = 14;

int n = 5;

cout << "Бірөлшемді кездейсоқ сандар массиві";

cout << "\n";

srand(time(NULL));

for (int i = 0; i < 10; i++) // толтырамыз және көрсетеміз

{

a[i] = lovlim + rand() % (uplim - lovlim + 1);

cout << a[i] << " | ";

}

cout << "\n";

cout << "Бірінші және соңғы элементтердің орнын ауыстырдық";

cout << "\n";

buf = a[0];

a[0] = a[9];

a[9] = buf;

for (int i = 0; i < 10; i++) // толтырамыз және көрсетеміз

{

cout << a[i] << " | ";

}

cout << "\n";

for (int i = 0; i < 5; i++) // толтырамыз және көрсетеміз

{

buf = a[i];

a[i] = a[n + i];

a[n + i] = buf;

}

cout << "Жартысының орнын ауыстырдық ";

cout << "\n";

for (int i = 0; i < 10; i++) // толтырамыз және көрсетеміз

{

cout << a[i] << " | ";

}

cout << "\n";

cout << "Қарама-қарсы ауыстырдық";

cout << "\n";

for (int i = 0; i < 5; i++)

{

buf = a[i];

a[i] = a[2*n-1-i];

a[2*n-1-i] = buf;

}

for (int i = 0; i < 10; i++) // толтырамыз және көрсетеміз

{

cout << a[i] << " | ";

}

}

int main()

{

func();

cout << "\n";

system("pause");

return 0;

}



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу