Файлдарды мұрағаттау. Информация, 7 сынып, сабақ жоспары.


«Бекітемін» ____________

Пән : Информатика 7 сынып

Бөлім 7.1A Компьютерлік жады және ақпаратты өлшеу

Орал қ. ФМБ НЗМ

Күні:

ФИО Нурмуханова Гульзухра Аманжоловна

Сыныбы: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Файлдарды мұрағаттау

Сабақтың түрі

Жаңа тақырып

Оқыту мақсаттары

Әр түрлі форматтағы мұрағаттарды құру және мұрағаттан шығару

 Сабақтың мақсаттары

  • әр түрлі форматтағы файлдарды қолданады;
  • әр түрлі мұрағатардың түрлерімен және принциптерімен танысады;
  • әр түрлі мұрағатарды қолдануды үйренеді;
  • әр түрлі файлдардың сығу дәрежесін салыстырады;
  • әр түрлі форматтағы мұрағаттарды құру және мұрағаттан шығару

 Сабақтың түрі

Жаңа тақырып

 Бағалау критерийлері

Білу:

    • файлдардың түрлері мен форматтарын анықтайды;
    • мұрағат файлды анықтайды.

Түсіну:

    • файлдардың форматтарының маңыздылығын түсіндіреді;

Қолдану:

    • әр түрлі форматтағы мұрағаттарды құрады және мұрағаттан шығарады.

Анализ:

    • әр түрлі файлдарды сығу туралы қорытынды жасайды.

 Тілдік мақсаты

Пәндік лексика және терминология:

Файл форматы, архив, сығу дәрежесі

Сұқбат / жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясыСуреттерді желі арқылы жариялау үшін ... пішімін пайдаланған тиімді.Желі арқылы файлдарды тасымалдау үшін ... пайдаланған тиімді.

Құндылықтар

ынтымақтастық, құрмет пен жауапкершілік

Пәнаралық байланыстар

математика

Алдынғы оқу

файл өлшемі туралы біледі

Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(9 мин)

1. Ұйымдастыру кезеңі. (1 мин)

2. Кестені толтыру (3 мин)

Мақсаты: Үй тапсырмасын тексеру.

Сынып 4 топқа бөлініп, әр топ келесі топқа арнап түрлі форматтағы 8 файлды жазады да сағат тілімен келесі топқа толтыруға жалғайды.

Графиктік файлдар

Мәтіндік файлдар

Дыбыстық файлдар

Бейне файлдар

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

әр түрлі форматтағы файлдарды қолданады

Файлдар түрлерін біледі

Файлдар форматын біледі

3. Ребус шешу. (3 мин)

Мақсаты: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Ребусты көрсету үшін белсенді тақта қолданады.

4. Оқушылар кестенің бірінші бағанын толтырады KWL. (2 мин)

Мақсаты: Дифференциация жүргізу үшін оқушылардың деңгейін анықтау.

Файлдарды мұрағаттау туралы не білемін?

Файлдарды мұрағаттау туралы не білдім?

Файлдарды мұрағаттау туралы не білгім келеді?

Презентация

Сабақтың ортасы

31 мин

  • Сұрақ-жауап: (5 мин).
  • Мұрағаттау не үшін қажет?
  • Мұрағаттау дегеніміз не?
  • Файлдарды мұрағаттау үшін қандай файлдар қолданылады?

Мақсат: оқушыларға сұрақтың жауабын табуға мүмкіндік беру.

  • Практикалық жұмыс. (20 мин)

1 топ. Тапсырма. WinRAR мұрағаттаушысымен жұмыс. Файлдың әр түрлі форматта сығу дәрежесін салыстыру: RAR және ZIP.

2  топ. Тапсырма. WinRAR мұрағаттаушысымен жұмыс. Мәтіндік, графиктік және орындау файлдарының сығу дәрежесін салыстыру.

Мақсаты: мұрағатқа файлдарды қаптауды және мұрағаттан файлдарды шығару әрекеттерін үйрету.

Сыныпты тапсырманың қиындық деңгейіне байланысты бөліп, тапсырма беру.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

файлдардың түрлері мен форматтарын анықтайды

Файлдар түрлерін біледі

Файлдар форматын біледі

мұрағат файлды анықтайды

Мұрағатталған файл туралы біледі

әр түрлі форматтағы мұрағаттарды құрады және мұрағаттан шығарады

Мұрағатталған файлды қажетті бумаға енгізеді

Қажетті бумаға файлды мұрағаттан шығарады

Сығылған файлдың коэффициентін формула бойынша есептейді

Файлды сығу үшін мұрағаттаушы бағдарламаны қолданады

әр түрлі файлдарды сығу туралы қорытынды жасайды

Мәтіндік және графиктік файлдардың сығу дәрежесін салыстырады

  • Сұрақ-жауап: (6 мин)

Мақсаты: Материалды бекіту:

  • Мұрағаттау дегеніміз не?
  • Мұрағаттау файлы дегеніміз не?
  • Мәліметті сығу дегеніміз не?
  • Қандай мұрағатталған форматтарды білесіз?
  • Мұрағаттан шығару дегеніміз не?
  • Сығу деңгейі неге байланысты?
  • Сығу деңгейі қандай формула арқылы анықталады?
  • Мәтіндік ақпаратты сығу әдісін сипаттау.
  • Графикті ақпаратты сығу әдісін сипаттау. 

Бағалау

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

мұрағат файлды анықтайды

Мұрағаттау туралы біледі.

Мұрағат файлдар туралы біледі.

Сығылған мәлімет туралы біледі.

Мұрағат форматтары туралы біледі.

Мұрағаттан шығару туралы біледі.

әр түрлі форматтағы мұрағаттарды құрады және мұрағаттан шығарады

Сығу дәрежесін түсіндіреді.

Сығу дәрежесінің формуласын айтады.

Мәтіндік ақпаратты сығу дәрежесінің тәсілін айтады.

Графиктік ақпаратты сығу дәрежесінің тәсілін айтады.

Үлестірме материал

Сабақтың аяғы

(5 мин)

Сабақты қорытындылау және рефлексия. (4 мин)

Оқушылар кестенің екінші және үшінші бағандарын толтырады KWL. (2 мин)

Файлдарды мұрағаттау туралы не білемін?

Файлдарды мұрағаттау туралы не білдім?

Файлдарды мұрағаттау туралы не білгім келеді?

Үй тапсырмасы (1 мин)

Практикалық жұмыстың нәтижесінде зерттеу жұмыстарының қорытындысын көрсететін презентация дайындап, қорытынды шығару.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу