Бөлшектердің қосылыстары. Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бөлшектердің қосылыстары. Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.6.2.1 Ажырайтын (бұранда) және ажырамайтын біріктірулерді және оны кескіндеуді білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар ажырайтын және ажырамайтын қосылыстар мен оларды бейнелеу ережелері туралы білетін болады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1.Оқушылар Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды анықтайды 2.Бұрандаманың суретін орындау ережесін қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Стандарттау, өзара алмастыру, біріздендіру, бөлшектер және құрастыру бірліктері туралы жалпы ұғымдарды білу.
Оқушылар: Пәнге тән стандарттау, лексика мен терминология: Бөлшектер, құрастыру бірліктері, алмалы-салмалы қосылыстар, алынбайтын қосылыстар. Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы сөйлемдер: - Ажырайтын қосылыстардың артықшылықтары мен кемшіліктері... - Ажырамайтын қосылыстардың артықшылықтары мен кемшіліктері... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өз және бөтен жұмыстарға қатысты басқалардың ой-пікірлерін тыңдай және дұрыс әрекет ете білу. Білімді одан әрі дамыту мақсатында қолданудың маңыздылығын мойындау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | математика, геометрия, өнер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурстар, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Стандарттау. Бұйымдар, бөлшектер және олардың элементтері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Сабаққа дайындығын тексеру. 2.Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| Жаңа материалды зерттеу 1.Оқушыларды техника, тігін ісінде, дизайнда, адам өмірі мен тұрмысында жиі қолданылатын бөлшектердің ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарының әртүрлі типтерімен таныстыру. 2.Оқушылармен талқылаңыз: Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың қандай артықшылықтары мен кемшіліктерін атай аласыз ? Оқушыларға оларға белгілі ажырамайтын қосылыстардың түрлерін атаңыз және осы қосылыстарды пайдалану мысалдарын келтіріңіз. Қандай қосылыс бұйымның құрамдас бөліктерінің бүтіндігін бұзбайды? Қосылыстардың бейнелері мен шартты стандартты белгілеріне оқушылардың назарын аударыңыз. Практикалық тапсырма. 3.Жұмыс дәптерінде шартты және оңайлатуларды пайдалана отырып, бөлшектерді таңдау бойынша жалғау нобайларын орындауды ұсыныңыз. 4.Материалды бекіту үшін оқушыларға « ұшақты құрастыру. https://www.youtube.com/watch?v=YnkB40BofBw » және сұрақтарға жауап беру: Бұйымды құрастыру үшін қандай қосылыстар қолданылды? Олар қосылыстың қандай түріне жатады? 5. Оқушыларды оюдың пайда болуымен, оны жасау технологиясымен, негізгі түсініктерімен, элементтерімен және сыныптамасымен таныстыру. Өзекте, гайкада, бұрандалы қосылыстардың кесіндісінде бұранданы шартты белгілеу мысалдарын келтіріңіз.
6. А4 форматындағы оқушыларға ойма сызбасын орындауды ұсыныңыз. Бұрандаманың қарапайым бейнесі
d – бұранданың номиналды диаметрі h1 – 1 қосыл. бөлшектің қалыңдығыh2 – 2 қосыл. бөлшектің қалыңдығы L – болттың ұзындығы (L = h1 + h2 + Sш +m + a + c), ГОСТ бойынша таңдаладыm – гайка биіктігі (m = 0,8d) Sш – шайба биіктігі (Sш = 0,15d) К – болт басының биіктігі (К = 0,7d) D – басы мен гайканың сипатталған шеңберінің диаметрі (D = 2d) S – кілттің өлшемі (ГОСТ бойынша таңдалады) d1 – бұранданың ішкі диаметрі (d1 = 0,85d) d2 – шайбаның сыртқы диаметрі (d2 = 2,2d) а – Болттың шығыңқы аяғы (а = 0,15d) с – фасканың биіктігі (c = 0,15d) | Дәптер Сызу құралдары: дайын, рейсшина, лекало, транспортир, угольник, өшіргіш және т. б. Қарапайым қарындаштар жиынтығы Интернет көздері: /202/102.html stu.ru/wolchin /umm/in_graph /ig/004/000. htm http:// cadinstructor. org/eg/lectures /6-nerazyemnie-soedinenia/ Бейнефильм. Ұшақты құрастыру. youtube.com/ watch?v= YnkB40 BofBw | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Қорытынды жасау, кері байланыс. Үй тапсырмасы: Бұрандаманың сызбасын аяқтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру