Қозғалыс және оның қасиеттері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар

Жазықтықтағы түрлендірулер

Сабақ тақырыбы

Қозғалыс және оның қасиеттері (1 сағат)

 Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.10

жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару

 Сабақтың мақсаты

  • жазықтықтағы түрлендіруді қолдана отырып есептер шығара алады;
  • Geogebra бағдарламасының көмегімен фигураларды түрлендіруді орындай алады

 Жетістік критерийлері

Дағдылар

Білу

Түсіну

қолдану

Жетістік критерийлері

 Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • Фигураларды түрлендіру;
  • Қозғалыс, ұқсастық;
  • Центрлік симметрия, осьтік симметрия, бұру, параллель көшіру

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Нүктелер арасындағы қашықтық сақталады;
  • Нүктелер арасындағы қашықтық бірдей сан есе өзгереді;
  • … әртүрлі жақтарында;
  • … бір жағында;
  • … түзуіне ортақ перпендикулярында;
  • … бірдей қашықтықта;
  • фигура өз-өзіне көшеді;
  • берілген фигураның симметрия осі;

Қалыптастыратын құндылықтар

Өзіне құрмет басқаға құрмет

Академиялық шынайлылық

Өмір бойы оқу

Ынтымақтастық

Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды.

Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді.

Оқушы есеп шығару барысында өткен сабақтың білімін қолданады.

Жұптық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады.

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, компьютер

Алдыңғы меңгерілген білім

Функция және оның графигі

Сабақ барысы

Сабақтыңкезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқытуресурстары

Ұйымдастыру бөлімі

5 мин

  • Сәлемдесу.
  • Excel электронды кесте көмегімен сыныпты кездейсоқтық әдіспен 3 топқа бөлу.

Қайталау сұрақтары:

1. Жазықтықтағы түрлендіру дегеніміз не ?

Топтық жұмыс

8 мин

Жеке жұмыс

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық жұмыс

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ

тың соңы

 5 мин

 

 

 

 

 

2. Қозғалыс деп нені айтады?

3. Қозғалыстың қандай қасиеттері бар?

4. Қандай фигураларды центрлік симметриялы фигура деп атайды?

5. Фигураның симметрия центрі дегеніміз не?

1-топ.

  • Центрі А(-2; 1) және радиусы 3 болатын шеңбер сызыңыз.
  • Берілген шеңберді А центріне симметриялы етіп салыңыз.
  • Қорытынды жасаңыз.

2-топ.

  • АВ кесіндісін салыңыз, мұндағы А(-4; 0), В(3; 6).
  • Кесінді ортасының координаталарын есептеңіз.
  • Кесіндіні оның ортасына қарағанда симметриялы болатындай симметриялы етіп салыңыз.
  • Қорытынды жасаңыз.

3-топ.

А(-3;2), В(3;2), С(3;-2) және D(-3;-2) нүктелері берілген.

  • Салуды орындамай, АВСD төртбұрышының түрін анықтаңыз.
  • АВСD төртбұрышын салыңыз.
  • АВСD төртбұрышын координаттар бас нүктесіне қарағанда симметриялы етіп бейнелеңіз. Осы түрлендіруден шыққан фигураны салыңыз.
  • Координаттар бас нүктесі АВСD төртбұрышы үшін не болып табылады?
  • Қорытынды жасаңыз.

Жеке жұмыс:

№1. Түрлендіру түрін анықтап, теңдеуін жазыңыз:

№2. Түрлендіру түрін анықтап, теңдеуін жазыңыз:

Жұптық жұмыс

Бағалау критерийі:

  • берілген фигураға симметриялы фигураны салып, өзгерісін сипаттай алады;
  • берілген фигураны координата басына қарағанда 900 және 1800 градусқа бұрады;
  • сызбаны зерттей отырып, симметрия осінің теңдеуін жаза алады;
  • сызбаны талдай отырып, берілген фигураның қанша градусқа бұрылғанын анықтайды.

№1. Берілген фигураға түзуіне қарағанда симметриялы фигура сал.

Дескрипторлар:

1. симметрия осін салады;

2. фигураның төбелерін симметрия осіне қатысты симметриялайды;

3. симметрияланған нүктелерді әріптермен белгілейді;

4. нүктелерді қосып, берілген фигураға симметриялы фигураны салады.

№2. Берілген фигураны координаталар басы бойынша сағат тіліне қарама-қарсы бағытта 900-қа бұрыңыз.

1. бұру центрін белгілейді;

2. фигураның төбелерін транспортир немесе сызғыштың көмегімен координата басына қатысты берілген бұрышқа симметриялайды;

3. симметрияланған нүктелерді әріптермен белгілейді;

4. нүктелерді қосып, координата басына қатысты белгілі бір бұрышқа симметрияланған фигураны салады.

Өзіндік жұмыс

Геогебрамен жұмыс жасау. Фигураларды түрлендіру

№1. А(4; 0), В(4; -3) және С(2; 1) нүктелері арқылы үшбұрыш салыңыз. Салынған үшбұрышқа у=-2х+3 түзуі бойынша симметриялы үшбұрыш салыңыз.

№2. Параллель көшіру кезінде (1; -2) нүктесі (3; 1) нүктесіне көшеді. Координата басы қандай нүктеге көшеді?

№3. А(-2;3) нүктесінің бейнесінің координатасын табыңыз, егер у = 1 түзуіне қарағанда осьтік симметриялы болса.

№4.

А(-2;5) және В(-3;4) нүктелеріне ордината осіне қатысты симметриялы нүктелердің координаталарын табыңыз

№5. А(-1; 2), В(5;2) және С(4;-2) параллелограмның төбелері. D төбесінің координатасын табыңыз. y=-x түзуіне қатысты симметриялы фигураға түрлендіріңіз

Үй жұмысы

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 минут)

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

  • Бүгінгі сабақта... білдім
  • … үйрендім
  • … қиындықтар туындады
  • … әлі де жұмыс жасауым керек
  • … маған қызық болды?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу