Алкиндердің химиялық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2 А Көмірсутектер және олардың көздері | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Алкиндердің химиялық қасиеттері | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.26 алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру. | |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Алкиндердің химиялық қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттау/ түсіндіру. Пәнге тән лексика және терминология: қанықпаған (қанықпаған), электрофильді қосылу, π-электронды тығыздық, бірнеше байланысқа сапалы реакция, Марковников ережесі, Кучеров реакциясы, димеризация, тримеризация. Диалогтар мен жазба үшін пайдалы сөз тіркестері: Алкин қосыла алады … Алкиндерді анықтауға сапалы реакция - ... соңғы өнімдер ... реакциялар … Соңғы үштік байланысы бар алкиндердің ерекшелігі-олардың әрекет ету қабілеті ... яғни ... қасиеттерін көрсету. | |||||
Бастапқы білім | Алкандар, алкендер. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Басы 1 мин 2-7 мин 8-11 мин 12-15 мин | (W) Амандасу (W) (f) Алдыңғы сабақтың білімін қайталау. Студенттер тапсырмаларды жеке орындайды. Әр тапсырманы орындағаннан кейін студенттер бір бірін өзара бағалайды. (W) Сабақтың тақырыбын анықтау. Келесі айналуларды жүргізуге болатын реакция теңдеулерін жазыңыз: СН3-СН2Cl С2Н4 С2Н2 СН2=СН2 4 5
СО2 С6Н6
Алкиндерге реакцияның басқа қандай түрлері тән? Жауабыңызды түсіндіріңіз. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ұсыныңыз. (W) Тақырыпты ұсыну, сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін талқылау. | Тапсырма 1 Слайд 1 Слайд 2-4 | ||||
Ортасы 16-27 мин 28-30 мин 31-37 мин | (G) Студенттерді ақпараттық парақтары бар түрлі-түсті карталар бойынша үш топқа бөлу. Студенттер берілген ақпаратты оқып, мәтіндегі кілт сөздердің астын сызады. Содан кейін олар осы кілт сөздерді топта талқылайды және кестені 2-тапсырмада 4 минут ішінде толтырады. Топ өз санынан бір спикерді таңдайды. Осы уақыттан кейін спикерлер сыныпта сағат тілімен қозғалады және ақпараттың бір бөлігін түсіндіреді. Қалған қатысушылар басқа топтың спикерінен алынған ақпаратты жазады (кестені толтырады). Қажет болса, сұрақтар қойыңыз. Әр 2 минут сайын спикерлер топтан топқа ауысады. Соңғы екі минут ішінде спикер өз тобына оралады, онда қалған қатысушылар оған басқа топтардың спикерлерінен алған білімдерін түсіндіреді. (I) (P) Студенттер ақпараттық парақты оқу барысында 3-тапсырмада алкандар, алкендер және алкиндердің химиялық қасиеттерінің салыстырмалы кестесін жеке толтырады. Содан кейін жұптағы студенттер кестені талқылайды. (f) (I) Тапсырмаларды өз бетінше орындау. Оқушылар тапсырмаларды орындайды. Тапсырманы орындағаннан кейін тапсырмалар дескрипторлары бойынша өзара бағалау жүзеге асырылады. Әр тапсырманы тексергеннен кейін оқушы мұғалімге түрлі – түсті карталар арқылы сигнал береді: Жасыл – орындалудың жоғары пайызы; сары – аздап қиындықтар бар; қызыл-мұғалімнің көмегі қажет. Дескрипторлар: оқушы мақсатқа жетеді, егер... - егер ацетиленмен әрекеттесе алатын заттардың 80 пайыздан астамын дұрыс анықтаса (1); - егер ол реакциялар теңдеулерін дұрыс құрып, реакциялардың 80 пайыздан астамының өнімдерін атаса (2,3); - егер бромның массасын және қоспадағы көмірсутектердің көлемдік үлестерін дұрыс анықтаса (4.5). | Тапсырма 2 Тапсырма 3 Тапсырма 4 | ||||
Соңы 38-40 мин | (W)(f) Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысын беру. | Слайд 5 және Рефлексия парағы | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру