Алкендер. Полиэтилен. (Физикалық және химиялық қасиеттері). Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар : 11.1B Көмірсутектер және олардың көздері

Мектеп:

Күні :

Мұғалім:

11 сынып (ҚГБ)

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы:

Алкендер. Полиэтилен. (Физикалық және химиялық қасиеттері)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.19 алкендердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру:

 Сабақ мақсаттары

Алендердің физикалық қасиеттерін сипаттау

Алкендердің химиялық реакция теңдеулерін жазу

 Жетістік критерийлері

Алендердің физикалық қасиеттерін сипаттайды

Алкендердің химиялық реакция теңдеулерін жазады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • Алкандар мен алкендердің айырмашылығын түсіндіреді. Алкандар мен алкендердің жалпы формуласын жазады, алдкендердің құрылымдық формулаларын құрастырады.

Пәндік лексика және терминология : алкендер, көмірсулар қаныққан, қанықпаған (термиялық) крекинг, қосылу, тұтқырлығы , жанғыш, изомерлері, көміртек, құрылымдық формулалар.

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер: Алкендер / тек Х құрайды..... санына байланысты қасиеттері өзгереді.........қайнау нүктесі/жанғыш / өртке қауіптілігі жоғары /санымен түседі.... көміртек атомы көбейген сайын, соншалықты жоғары / соншалықты төмен ...

 Құндылықтарды дарыту

құрметтеу, өмір бойы оқу

 Пәнаралық байланыстар

География және биология

Бастапқы білім

11.1A Органикалық химияға кіріспе

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ой қозғау

1-3мин

Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу. Жағымды атмосфера қалыпастыру

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын , күтілетін нәтижелерді талқылау.

Презентация

Мағынаны тану

4-9 мин

10-13 мин

14-19 мин

20-30 мин

31-37 мин

1. Сыныппен жұмыс: сұрақтарды талқылау :

Сұрақ: Этилен көмірсутек үшін қандай химиялық қасиеттер тән деп ойлайсыздар? Не себептен екенін түсіндіріңіз .

(жауап: алкендер үшін қосылу реакциясы , π – байланысының тұрақсыз болуымен түсіндіріледі, себебі тез үзіледі, алкендер су мен иісті газ түзіле жанады.

Сұрақ: алкандардан алкендердің химиялық қасиеттерінің айырмашылығы неде екенін болжаңыз және қорытындылаңыз.

(Жауап: алкандарда π – байланысы болмаған себептен қосылу реакциялары жоқ. Алкандарған орынбасу реакциялары тән, галогендену мезанизімі бойынша. Алкендер алкандарға қарағанда көптеген реакцияға түсуге қабілетті болып келеді, себебі құрамында s пен π байланыстары бар).

Сұрақ: қандай бөлшектер радикалдар деп аталады?

(бос радикалдар – атомы, атомдар тобы, жұптық емес (жалғыз) электрондар).

Қандай бөлшектер электрофилді болып келеді?

(электрофилді – катиондар немесе молекулалар, электронды орбиталдары толтырылмаған, электрондарын толтыруға талыпнатын , атом конфигурациясының электрондарын толыруына қабілеттігі).

Жауап: электрофилді реагент ретінде π – байланысы оңай үзеді, сол себептен алкендерге электрофилді қосылу реакциясы тән.

bilimland.kz. сайтынан бейнежазба көрсетіу ұсынылады. Бейнежазбаны көру кезінде оқушылар алкендердің физикалық және химиялық қасиеттеріне тән реакциялары мен қажетті материалдарды дәптерлеріне жазып алады.

Бейнежазбаларды талқылау:

  • алкендер қандай физикалық қасиеттерге ие?
  • Алкендердің химиялық қасиеттері

Сұрақ : алкендерде қандай жағдайда қосылу реакциясы жүреді?

(жауап: гидрлену, галогендену, гидратациялау, гидрогалогендену)

Марковников ережелерін талқылау.

Алкендердің химиялық қасиеттеріне тапсырмалар орындау үсынылады. Оқушылар химиялық қасиеттеріне байланысты реакция теңдеулерін жазады. Презентациядағы жауаптармен салысытырып, тексереді.

Өзін –өзі бағалау.

Сабақтың мақсатына қайта оралу. Қорытындылау.

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/ximicheskie-svojstva-alkenov-pravilo-markovnikova

Презентация

Таратпа парақ

Кері байланыс

38-40 мин

Сабақ соңында кері байланыс жүргізеді.

  • Не білдім, не үйрендім
  • Не түсініксіз болды
  • Немен жұмыс жасауым қажет

Критерий бойынша оқушылар өз жұмыстарын және сыныптастарын бағалай алады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация оқушының нәтижелері мен жауаптарына байланысты өзгерцулер болуы мүмкін, оқушыларға жеке қолдау көрсетуіне байланысты, оқушылардың жеке қабілеттеріне байланысты материалдар мен ресурстардың өзгерулері.

(Гаренрдің көптеген теориясы бойынша).

Дифференциация сабақтың кез келген кезеңдерінде (бөлігенде) уақытқа байланысты қолданылады .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру