Металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттері. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары
Қызылорда қаласындағы химия-биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Пәні: Химия Сабақ жоспары | ||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Кәсіби даму мақсатының тақырыбы: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттері | |||||||
|
| |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру | |||||||
Сабақ мақсаттары | -металдарға тән қасиеттерді және олардың реакцияларын ажырату - барлық металдардың мұндай қасиеттерге ие емес екендігін ұғыну | |||||||
Жетістік критерийлері | 2 және одан көп металдарды сипаттайтын қасиеттерін анықтай алады 2 және одан көп металдардың сумен, қышқылдармен, т.б. әрекеттесу реакцияларын жазады 2-3 металдардың физикалық қасиеттерін олардың тор ішіндегі байланысына тәуелді дұрыс түсіндіреді металдардың физикалық қасиеттері үшін мысалдарды дұрыс келтіреді | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындаулары тиіс Пәнге қатысты лексика мен терминология Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Барлық/көпшілік метал: - жоғары қайнау/балқу температурасына ие - үш сыртқы электроннан артық емеске ие - оң иондарды түзейді Барлығы/көпшілік металл: -ион қоспалары - жылтыр, иілгіш, созылымды Кейбір металдар Х түзбейді/болып табылмайды/ие болмайды. | |||||||
Құндылықтарды дамыту | Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | |||||||
Бастапқы білім |
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын қалыптастыру Сұрақ Неліктен металдардың физикалық қасиеттері ұқсас? Оқу мақсатымен таныстыру | Слайд | |||||
Сабақтың ортасы 6-36 мин | Топтық жқмыс І Металдардың жалпыға тән физикалық қасиеттерін зерттеу (топтарға мәтіндер беру, постер жасау) 1-топ. Металдардың электр- және жылуөткізгіштігі 2-топ. Металдық жылтыр 3-топ. Металдардың иілімділігі Топтық жұмысты бағалау критерийлері:
Металдардың жалпы қасиеттерімен бірге металдардың өзіне тән қасиеттері бар. Оның себебі неде деп ойлайсыздар? Себебі: Металдардың атомдары мен иондарының радиустары әр түрлі және олардың кеңістікте орналасуы да түрліше. Металдардың валенттілік электрондары мен метлдық байлансының беріктігі де бірлей емес. Металдардың өздеріне тән қасиеттер
Металдардың өздеріне тән қасиеттерге байланысты берілетін жұптық тапсырма 1.Ең қиын балқитын металл 2.Ең оңай балқитын металл 3.Ең жеңіл металдар 4.Ең ауыр металдар 5.Ең қатты металл 6.Ең жұмсақ металл Жұптық жұмысты бағалау критерийлері:
(5-минут орындауға, 1-минут сқрақтарға жауап беру) ІІ. Металдардың тән химиялық қасиеттерін зерттеу Металл атомдары тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсетеді. Неліктен? Оқушылар пікірі тыңдалады Мұғалім металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсетеніне байланысты түсіндірме жасайды, бейнетаспалар көрсетіледі Дәптермен жұмыс Реакция теңдеулерін жазу Металл + оттек Металл + су Меалл + қышқыл Мыс + күміс нитраты Оқушылармен жеке жұмыс орындалады Мынадай айналымдардың химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар Мg → MgSO4 Zn→ZnO Ba → Ba(OH)2 Al→ AlCl3 | ||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлексия. Бүгінгі сабақта... Металдар белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болатынын білемін Металдардың өзіне тән ерекше физикалық қасиеттерінің себебін түсіндім Металдар тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететін білемін Металдардың химиялық қасиеттерін олардың атомдарының құрылысына сүйеніп түсіндіре аламын Ұсыныс: Үйге тапсырма
| ||||||
Саралау –оқушыларғақалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Барлық оқушылар: Металдарға тән қасиеттерлі біледі. Көптеген оқушылар: Металдардың химиялық қасиеттеріне сәйкес реакция теңдеулерін жазып дағдыланады. Кейбір оқушылар: - металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттайды, металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін жақсы түсінгендіктерін көрсетіп, реакция теңдеулерін жаза алады. | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Топтық, жұптық жұмыс тапсырмалары арқылы. | Партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?