Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

10.3D – Эволюциялық даму және селекция негіздері

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

САБАҚ Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдері

Осы сабақтың

көмегімен қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін зерттеу

Сабақтың мақсаты

Жердегі тіршіліктің негізгі кезеңдерін сипаттау

Бағалау критерийі

  • Жердегі тіршіліктің даму кезеңдерін сипаттайды
  • Әрбір кезеңдегі тірі ағзалардың пайда болуын сипаттайды

 

Тілдік мақсат

Пәндік лексика және терминология

Архей протерозой палеозой мезозой кайнозой Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Жердегі тіршілік дамуының негізгі кезеңдері Айды құрады

Жер газ мен шаңның мол бұлтынан қалыптасты

Астероидтар мен жұлдыздар геологияға әсер етті

толығымен мұзбен жабылған

тұрақты өзгерістеріне ұшырайды

 

Құндылықтарды дарыту

 

Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Жалпыұлттық идея «Мәңгілік ел» Дені сау ұрпақ пен бәсекеге қабілетті Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыруда оқушылардың ғылымға қызығушылығын арттыру

Пәнаралық байланыстар

Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы білімдерін дамытуда тарих және география пәндерімен байланысады

АКТ қолдану дағдылары

АКТ сабақтың басында тақырып бойынша суреттер, видеофильмдерді көрсетуге қолданылады.

Алдын-ала білімдер

Линней, Ламарк және Дарвин жұмыстары туралы білу

Эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау

Өсіру үшін жасанды іріктеу маңыздылығын түсіну

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

0 – 4 мин

Сабақтың тақырыбын ашу :жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерінің суреттерін көрсету

Сабақтың басталуы,сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау

05- 36мин

(T) Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін көрсету үшін бейне баян немесе бейне баяннан бірнеше үзінділер немесе суреттер реттілігін көрсетіңіз

(G) Оқушылар жердегі тіршілік кезеңдерін зерттейді.Әр кезеңді бір топқа беру арқылы уақыт үнемдеуге болады. Кейбір оқушылар өз бетінше зерттеу жүргізуі мүмкін

Зерттеу нәтижелерін топпен бөліседі

(G) Оқушылар жердегі негізгі кезеңдерін тіршіліктің дамуының бейнелеу үшін геохронологиялық шкала құрайды. Әрбір кезең негізгі оқиғалардың суреттерімен, және тірі ағзалардың түрлерімен анықталуы мүмкін.

(I) Оқушылар сілтемелер көзі ретінде уақыт шкаласын қолданып, Жердегі тіршілікті жинақтау үшін карточкаларды логикалық бірізділікпен тізіп қояды.

Өзара ауызша сұрақтар дайындап, білімді тексереді,шағын топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі

Сабақтың презентациясы

Пайдалы ақпарат:

http://goo.gl/Vwd6N

және

http://goo.gl/t0MZm

Толық және кеңейтілген талдау:

http://goo.gl/pMBRy

37-40мин

Сабақты қорытындылау .

Рефлексия.

Сабақ соңында түсінікті болды..............

Маған қиын болды...........................

Барлық мақсатқа жету үшін мен.......................

Үйге тапсырма:

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

Бағалау – оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Оқушыларды зерттеу жүргізу дағдыларына сай қажетті ресурстармен қамтамасыз ету

Кейбір оқушыларға көмек көрсету

.

Әр кезеңді сипаттаулары бойынша

Сынып бөлмесінде қауіпсіздік ережесін сақтайды



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу