Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4А Көбею | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімніңа ты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.1.1 –адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | -адамның жыныс жүйесінің құрылысын біледі; -аталық және аналық жыныс жүйесінің құрылысы ерекшеліктеріне қарай атқаратын қызметін сипаттайды; - аталық және аналық жыныс жүйесінің құрылысына сай қызметінің ерекшеліктеріне талдау жүргізе алады. | |||||||||||
Бағалау критерийлері | -аталық және аналық жыныс жүйесінің қызметін сипаттайтын кесте толтырады; -аталық, аналық жыныс жүйесінің «мылқау» сызбасын толтырады. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: бейнебаянды түсіне отырып, бір-біріне сұрақтар қоя отырып, өз жауаптарына толықтырулар жүргізеді. Пәнге тән лексика мен терминология:гаметалар, жұмыртқа жасуша, аталық без, ұма, фаллопиев түтігі, жатыр, жұмыртқа жасуша, жатыр түтігі, қынап және т.б. Диалог/ жазбада қажетті сөз тіркестері: Аталық без құрсақ бөлімнен бөлек, ....... орналасқан. ........ шырыш пен әлсіз сілтілі сұйықтық бөледі. ....... бойымен жұмыртқа жасуша аналық безден жатырға түседі. | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұпта, топта, жұмыс істей білу, қоршаған ортаның пікірлеріне құрмет және басқалардың алдында өз міндеттері үшін жауапкершілігін түсіну. Басқа оқушылардың пікірін және әрбір идеяның құндылықтарын ескере білу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Медицинамен байланысты оқушыларға физиология мен гигиена жөнінде мағлұматтар беру | |||||||||||
АКТ қолданудағдылары | Оқу үрдісін активтендіру бейнебаян көру үшін интерактивті тақталарды пайдалану. | |||||||||||
Бастапқы білім | Омыртқалы жануарлардың көбеюі (8 сынып). | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-05 мин | (Ұ) Оқушыларға гермофродитті және дара жынысты ағзалардың суреттері көрсетіледі, оқушылар ол ағзалардың жыныс жүйесіндегі айырмашылығына талдау жүргізу. Оқушылар талдау барысында жынысты және жыныссыз көбеюге мән беру қажет. | РРТ | ||||||||||
Сабақтың ортасы 06-16 мин
17-22 мин 23-33 мин
33-38 мин | (Ұ) Оқушылар бейнебаян тыңдайды. Бейнебаян бойынша әр жұп бір-біріне сұрақ дайындайды және бір-бірінің жауабын тыңдайды, толықтырулар жүргізеді. (Жж) Оқушылар ақпарат парағын пайдаланып, жыныс мүшелерін және оның қызметтерін сипаттайтын кесте толтырады. Жұпта кестені талқылап, толықтыру жүргізеді. (Жж) (ҚБ) оқушылар аталық, аналық жыныс жүйесінің «мылқау» сызбасын толтырады. Оқушылар жұпта бір-бірінің жұмыстарын тексере отырып, жұмыстарын бағалайды.
| Жыныс жүйесінің құрылысы 1 мин 15 сек тан 7 мин. дейін: https://www.youtube.com/watch?v=X1UEtwTx5Mc немесе https://twig-bilim.kz/kz/film/sperm https://bilimland.kz/kk#lesson=12818 аналық жыныс жүйесінің құрылысы ағылшын тілінде: https://www.youtube.com/watch?v=a8fgm-zEYjQ ақпарат парағы, мылқау сызба | ||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Шаршыны лақтыру | шаршы | ||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудеңгейінқалайтексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлық оқушылар: адамның жыныс жүйесінің құрылысын біледі; Көптеген оқушылар: аталық және аналық жыныс жүйесінің құрылысы ерекшеліктеріне қарай атқаратын қызметін сипаттайды; аталық және аналық жыныс жүйесінің құрылысына сай қызметінің ерекшеліктеріне талдау жүргізе алады. | Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою және жауаптарын толықтыру барысында; жұптық жұмыс кезіндегі ойларын бақылау арқылы; жұпта бір-бірінің жұмыстарын тексере отырып, жұмыстарын бағалау барысын. | Бейнебаян көріп болғннан кейін көз жаттығуын жасату. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру