Кездейсоқ шамалар. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.4А Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кездейсоқ шамалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.4 – кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру

 Сабақ мақсаттары

Кездейсоқ шамалардың түрлерін ажыратады және оларға мысалдар келтіруді үйрену

 Жетістік критерийлері

Кездейсоқ шаманы біледі

Кездейсоқ шамаға мысалдар келтіреді

Кездейсоқ шамалардың түрлерін ажыратады, мысалдар келтіреді

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • биномдықүлестірім;
  • орта мән, мода, медиана;
  • стандарт ауытқу;
  • деректер жиыны;

математикалық күтілім

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Егер мен х қосылғыштарды белгілі бір тәртіппен реттесем, онда саны у мүмкін орын ауыстырулар шығады.
  • p мүмкіндіктерден m қосылғыштарды таңдаудың n тәсілі бар.
  • Егер мен/сіз Х санын осы тәсілмен реттесем(ңіз), мұндай жағдайда не болуы мүмкін?
  • Егер сіз х өзге тәсілмен реттесеңіз не болады? Қандай нәтиже алуыңыз мүмкін?

 Құндылықтарды дардарыту

Құрмет; ынтымақтастық; жауапкершілік; шынайлық; функционалдық сауаттылық; өмір бойы білім алу.

 Пәнаралық баббайланыстар

Бастапқы білім

Қарапайым ықтималдықтарды түсіну және есептеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Қандайда бір кездейсоқ тәжірибенің u1, u2 ..., uN орындалу шарты шекті болсын, яғни кез келген тәжірибе нәтижесі орындау шартының біреуі болуы тиіс. U = {u1, ..., uN} жиыны элементар нәтижелер кеңістігі (ЭНК) деп аталады, ал u1, ..., uN — элементар нәтиже элементтері.

ЭНК негізгі қасиеттері:

1) ЭНК кез келген тәжірибе нәтижесі орындау шартының біреуі болады;

2) ЭНК екі бірдей нәтиже бермеуі тиіс;

Сабақтың ортасы

3 минут

10 минут

7 минут

9 минут

Анықтама. Кездейсоқ шама деп - элементар нәтижелер кеңістігінде анықталған, сандық функцияны атайды.

Кездейсоқ шамалардың белгіленуі латын әріптерімен: X = X(u), Y = Y(u), Z = Z(u) жазылады.

Жұптық жұмыс

1. Екі монетаны лақтыра отырып және әр нәтижеде түскен цифрларға сәйкес сан жазып, ЭНК құрыңыз.

2. ойын сүйегін лақтыра отырып және әр нәтижеде түскен ұпайларға сәйкес сан жазып, ЭНК құрыңыз.

3. Үш оғы бар мылтық ата отырып және нысанаға дәл тигізгенге дейін атқан оқ санына байланысты әр оқтың санына қарай сәйкес сан беріп, ЭНК құрыңыз.

Мысалдарды талдау

1 және 2 мысалдарында үш рет лақтыру кезіндегі герб түсу, мылтықты екі рет атқандағы ұпай саны түсу, мұның бәрі дискретті кездейсоқ шама деп қарастырылды.

Теория. Оқушыларға кездейсоқ шамалар түрлерімен бөлісіп, оларға мысалдарды келтіріп көруге мүмкіндік беріңіз. Содан соң өз нұсқаңызды ұсыныңыз.

Х кездейсоқ шамасы х мәнін қабылдаса, онда ол кездейсоқ жағдай деп аталады. Бұны (Х = х) бегілейміз.

Бақылау нәтижесінде барлық мүмкін шамалар орындалатын болса, онда оны дискретті кездейсоқ шама дейміз. Белгілі бір уақытта зауыттан шыққан тетіктердің ақаулығы, жол қиылысындағы жол апаттары дискретті кездейсоқ шамалардың мысалдары бола алады..

Қандайда бір интервалда кез келген мәнді қабылдайтын кездейсоқ шаманы үзіліссіз деп атайды. Физикалық шаманы (массалар, кернеулер, температуралар) өлшеу нәтижелері, фермердің астығының жемісі, белгілі бір биологиялық түрлердің массалары және өлшемдері, ғарыштық бөлшектердің энергиясы үзіліссіз кездейсоқ шамаға мысалдар бола алады.

Жеке тапсырмалар.

Дескрипторлар

Есептің мәтінінен қажетті ақпаратты табады

Кездейсоқ шаманы анықтайды

Дұрыс тұжырым жасайды

Қосымша

Сабақтың соңы

2 минут

2 минут

Үй жұмысы

Рефлексия

“бүгінгі сабақтан білгендерім...”;

“бүгінгі сабақтан үйренгенім...”

“бүгінгі сабақта танысқаным...”

“бүгінгі сабақта келесі анықтамалар мен тақырыптарды түсіндім...

Статистика. Вероятность. Комбинаторика - Бродский Я.С - 2008 - 544с

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылар ОМ қол жеткізді.

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу