Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: математика

Мұғалімнің аты-жөні:

Дата:

Класс:

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

10.3B Туындының қолданылуы (15 сағ)

Сабақтың тақырыбы

Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу

Оқыту мақсаттары

10.3.1.18 - туындының көмегімен функция қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;

 Сабақтың мақсаттары

функцияны бірінші ретті туынды көмегімен зерттейді және графигінің эскизін салады;

Бағалау критерийлері

  • Функцияны зерттеу этаптарын біледі
  • Функцияны зерттей алады
  • Функция графигін сала алады

 Тілдік

 мақсаттар

 

Оқушылар:

Оқытудың тілдік мақсаттары

туындының геометриялық және физикалық мағынасын түсіндіреді;

туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы функцияны зерттеу бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады.

Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • аргументтің өсімшесі;
  • функцияның өсімшесі;
  • көлбеу бұрышының тангенсі (градиент);
  • функцияның графигіне жанама және нормаль;
  • дифференциал;
  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері;
  • стационарлық, кризистік нүктелер;
  • экстремум нүктелері және функцияның экстремумдары;
  • кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;

-функцияны зерттеу.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда...

- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда.....

- Функцияның монотондылық аралықтарын табу үшін, ...қажет

-Графикке жанаманың теңдеуін табу үшін...

- Қосындының туындысы ...тең.

 Құндылықтарды

 дарыту

Топтық және жұптық жұмыс кезінде құрметтеу, толеранттылық, серіктестік құндылықтарын дарыту;

Өзара тексеру және өзін өзі бағалау жұмысы кезінде адалдыққа баулу

Ағылшын және орыс тілдерінде есеп шығару арқылы үштілділік құндылғын көрсету

 

 Пәнаралық байланыстар

Пән

геометрия

Кезең

Бастапқы білім

Алгебралық және тригонометриялық өрнектерді түрлендіре алу Туындының анықтамасын білу

Дифференциалдау ережелерін қоладана білу

Күрделі функциялардың туындысын табу

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Бірінші сабақ

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. Орындаған жұмыстарына кері байланыс беру

ІІІ. Оқушылар білімін өзектендіру.

Оқушылармен біріге отырып, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері анықталады.

Презентация

Сабақтың ортасы

5 минут

7 минут

5 минут

15 минут

Ұ

Оқушылардың назарын, функция графигінін көмегімен бірінші ретті туындының таңбасын, ал туындынын графигінін көмегімен функцияның монотондылығын анықтауға болатындығына, аударыңыз.

Дайын суреттер бойынша сұрақ –жауап жүргізіңіз.

  • 1 суретте (а және б) бейнеленген функциялардың туындысының абсциссалары -4, -2, 1, 3, 5-ке тең болатын, нүктелердегі таңбасы қандай?

2) Функцияның өсу және кему аралығын көрсетіңіз.

3) 2 суретте функцияның туындысының графигі берілген. Функцияның өсу және кему аралығын көрсетіңіз.

1 сурет

2 сурет

Ө

  • Функцияны зерттеу этаптарын анықтау.Оқулықпен жұмыс.
  • Презентация арқылы мысал негізінде функцияның зерттеу этаптарын талдау.
  • Оқулықтағы мысалды өз беттерімен талдау
  • Оқушыларға жұпқа тапсырма беру. Фугкцияны зерттеп графигін салу.

Бағалау:

Оқушылар өздерінің дұрыс орындағандарын geogebra программасында тексереді. Оқушының жұмысы сканерленіп тақтада көрсетіледі. (Оқушының қалауымен.)Мұғалімнің кері байланысы.

Шыныбеков Ә.Н.

Алгебра 10 кл

Презентация

3 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасауйды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек?

Екінші сабақ

Сабақтың басы

3 минут

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Оқушылармен біріге сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және жетістік критерийлерін еске түсіру.

Сабақтың ортасы

15 минут

15 минут

Оқушыларға төмендегі мысалды беріп өз беттерімен зерттеуге ұсыну.

Оқулықтағы №515-518 есептерді шығару

Шыныбеков А.Н. 2014 ж

Презентация

Сабақтың соңы

2 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Үй тапсырмасын беру Функцияларды зерттеңіз.

Мысалы:

  •  ;
  •  ;
  •  ;
  •  .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу