Функцияның нүктедегі шегі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 Функцияның шегі мен үздіксіздігі

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Есенгубекова Ж.С.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Функцияның нүктедегі шегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.8 функцияның нүкетедегі шегінің анықтамасын біледі. Оны есептей алады.

Сабақ мақсаттары

Функцияның нүкетедегі шегінің анықтамасын түсініп, оны есептей шығаруда қолдану

Бағалау критерийлері

Білу: функцияның нүкетедегі шегінің анықтамасын біледі;

Түсіну: х0 нүктесіндегі функцияның оң жақ шегі, сол жақты шегі ұғымын түсінеді;

Қолдану: функцияның нүкетедегі шегінің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады;

Синтез: функцияның берілген нүктесіне оңнан және солдан ұмтылғандағы шекті зерттей алады, қорытынды шығара алады;

Бағыттаушы сұрақтар

Функцияның нүкетедегі шегі дегеніміз не?

Функцияның нүкетедегі шегін қалай анықтаймыз?

Функцияның нүкетедегі шегі не үшін қажет?

Миссия, ұстаным, құндылықтар

МИССИЯ

-Зияткерлік қабілетін нығайту

-Шығармашылықты нығайту+

-Әлемдік білім беруді түсіну

-Инновацияларды жүзеге асыру+

-Көптілділікті жүзеге асыру

-Математиканы қолдану+

-Ғылымды жүзеге асыру+

ПАЙЫМДАУ

-Адамгершілікке бағытталған сапалы білім беру

-Көшбасшылыққа бағытталған сапалы білім беру

-Патриоттыққа бағытталған жоғары сапалы білім беру

-Әлеуметтік жауапкершілікті дамыту+

-Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту+

-Қазақстанның белсенді азаматтарын дамыту

-Әлемді жақсартуға үлес қосу

ҚҰНДЫЛЫҚТАР

-Жайлылық

-Құрмет+

-Жарқындылық

-Ынтымақтастық+

-Мақсаттылық+

-Жауапкершілік+

-Өмір бойы оқу+

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • айнымалының белгілі бір нүктеге жақындаған кездегі функцияның өзгеруін сипаттайды;
  • Есептің шешімін дәйектейді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- функция;

- нүкте;

-оң жақтан (сол жақтан) жақындау;

- шек;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Функцияның мәні ... ұмтылады.

- Функцияның осы нүктедегі шегі ... тең.

- Шектің нүктедегі мәнін табу ... білдіреді.

 АКТ қолдану дағдылары

Сабақтың әр кезеңінде жаңа материалды меңгеруді, қорытындылауды тиімді жүзеге асыру үшін презентациямен жұмыс және тапсырмаларды Activ Board –та орындау арқылы интерактив тақтамен жұмыстану дағдыларын дамыту.

Бастапқы білім

Функцияның қасиеттері, функцияның гафигі және оның теңдеуі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

1.Ұйымдастыру сәті.

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

2. Жұпқа бөлу.

Мақсаты: сабақ барысында жаңа материалды меңгеруде қажетті функцияның графигін анықтау, еске түсіру. Тапсырмаларды сыныптасымен талдап, бір-біріне түсіндіріп, орындауды ұйымдастыру үшін жұпқа бөлу.

Мұғалімнің іс-әрекеті: Топшамалар беріп, жұпқа бөлінуін қадағалау.

Оқушының іс-әрекеті: Топшамалардың бірінде функцияның аналитикалық түрде берілсе, келесі топшамаларды олардың графигі берілген. Функцияның теңдеуі мен графигін сәйкестендіру арқылы жұптарын анықтайды.

Топшамалар

Қосымша№1

Сабақтың ортасы

4 мин

10 мин

12 мин

4 мин

5 мин

3. Жаңа тақырыпқа кіріспе.

Оқушының іс-әрекеті:

*Қойылған сұрақтарға жауап береді:

-Аргуметтің кез-келген мәнінде функцияның мәні табыла ма?

-y=2x функциясы берілген. Аргументтің x=2,02; 2,01; 2,005; мәндерінде функцияның мәндері нешеге ұмтылады?

- Функцияның нүкетедегі шегі дегеніміз не?

-Функцияның нүтекдегі шегіне қандай анықтама бере едіңіз?

*Берілген топшалардан өздеріңіздің функцияларыңыздың кестемен берілуін таңдап алыңыз.

Мұғалімнің іс-әрекеті: бағыттаушы сұрақтар қояды

Нәтижені бағалау: ынталандыру

4. Жаңа тақырып.

Мақсаты: жаңа тақырыпты өз бетінше меңгеріп көруге мүмкіндік туғызу, мұғалімнің көмегімен жаңа тақырып тапсырмаларын талқылап, ережені оқушының өзі қорытып шығаратындай мүмкіндік туғызу

Сипаты: Презентацияның көмегімен жаңа материал функцияның нүкетедегі шегін еңгізіледі. Анықтамасы беріледі, шек ұғымын графиктің көмегімен түсіндііріледі, мысал көрсетіледі, қасиеттерін меңгеріп есеп шығаруда қолданамыз.

Оқушының іс-әрекеті: мұғалімнің басшылығымен жаңа тақырып мазмұнын меңгеруге берілген тапсырмаларды талдайды

Мұғалімнің іс-әрекеті: жаңа материалды меңгерту, қосымша сұрақтар беру арқылы оқушыға бағыт береді.

Бағалау: Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар ауызша марапаттау, ынталандыру.

5. Жұптық жұмыс. Бекіту тапсырмаларын орындау.

Мақсаты: Функцияның нүкетедегі шегінің қасиеттерін есеп шығаруда қолдану; нүктесіне оңнан және солдан ұмтылғандағы шекті зерттеу және қорытынды жасау. Есептің шартын қанағаттандыратын қандай да бір функцияның графигін тұрғызады.

Сипаты: №№39.18-21 А.Г.Мордкович, Алгебра-10, Задачник, тапсымаларын жұбымен бірге талдап, ауызша жауаап береді.

№№362, 363 Шыныбекеов А.Н. Алгебра-10 жұбымен бірге дәптерлеріне орындайды.

Оқушының іс-әрекеті: берілген тапсырманы орындайды, көмек қажет болған жағдайда сыныптастарынан не мұғалімнен көмек сұрайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті: бағыттаушы, жетелеуші, қажетті жағдайда көмек беруші жұмысын атқарады.

Бағалау:

6. Жұптық жұмыс. BilimLand тапсырмасын орындау.

Мақсаты: функцияның нүкетедегі шегінің анықтамасын түсініп, оны есептей алады.

Оқушының іс-әрекеті: берілген тапсырманы жеке орындайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті: қажетті жағдайда көмек беруші жұмысын атқарады.

Бағалау: оқушы берілген тапсырмаға қате жауап берілсе, бағдарлама өзі дұрыс шешімін көрсетеді, бұл оқушылардың сабақ барысындағы олқылықтарын жоюға септігін тигізеді. Дұрыс орындаса келесі тапсырманы орындайды.

7. Жеке жұмыс. Тест тапсырмасын орындау.

Мақсаты: функцияның нүкетедегі шегінің анықтамасын түсініп, оны есептей алады.

Оқушының іс-әрекеті: берілген тапсырманы жеке орындайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті: қажетті жағдайда көмек беруші жұмысын атқарады.

Бағалау: Дайын жауапен бір-бірін бағалау.

Топшамалар, кестелер

(функцияның мәндері)

Қосымша №2

презентация

https://bilimland.kz/kk/courses/math_kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya_shegi_funkcziya_uzilissizdigi/lesson/funkcziya-shegi-funkcziya-shegin-esepteu

Қосымша №3

Сабақтың соңы

2 мин

8. Сабақты қорытындылап, рефлексия жүргізу. Өзін-өзі бағалау анализі

-Бүгінгі сабақта сен үшін жаңалық болған материалдар 2-3 мәлімет айтыңыз

-Сабақтың мақсаты қандай болды, тұжырымдап беріңіз.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

– Сұраққа жауап беруде қабілетті оқушылардын жауаптарын математикалық жолмен дәлелдеулерін талап етіледі;

– Қойылған сұрақтың қиындығына және жауаптың толықтығын қадағалап тексеріп отырамын;

–-Ынталандыру, қолдау көрсету

Сабақ үстіндегі оқушылардың көңіл-күйін қадағалап отыру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қосымша №1

Қосымша №2

Қосымша №3

Функцияның нүктедегі шегі.

Тест

1. Шекті анықтаңыз:

A) ∞ B) Ø C) 1/18 D) 0

2. Шекті анықтаңыз:

A) 8 B) 7 C) 5 D) 6

3. Шекті анықтаңыз:

A) -4 B)∞ C) 1 D) 0

4. Шекті анықтаңыз:

A) 0 B) 2,5 C) 1 D) ∞

5. Берілген гафик бойынша функцияның 3-ке ұмтылғандағы шегін табыңыз:

  • 3 B) 4 C) Ø D)∞

6. Берілген гафик бойынша функцияның 3-ке ұмтылғандағы шегін табыңыз:

A) 5 B) 4 C) Ø D) 3

Жауабы: 1- D, 2- В, 3- А, 4-В, 5- В, 6-С,



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу