Тригонометриялық функциялардың  формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

9.4А - бөлім

Негізгі тригонометриялық функциялар

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тригонометриялық функциялардың формулалары

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.9 тригонометриялық функциялардың келтіру формулаларын

(sin(180°-A) = sinA т.б) қосу формулаларын

т.б., қос және жарты аргументтіңформулаларын, қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын

көбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және есептер шығару кезінде қолданады;

9.2.4.10 аргументі берілген аралықта анықталған тригонометриялық өрнектің мәнін табу үшін тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдана біледі. мысалы, және

 Сабақ мақсаттары

Тригонометриялық функциялардың анықтамаларын біледі;

Функциялардың анықтамаларына сүйене отырып, тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады, сонымен қатар бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады

 Жетістік критерийлер

Білу және түсіну

келтіру, қосынды, екі еселі(жартылай) аргумент формулаларын біледі

 

Білімін қолдану

келтіру формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды

функциялар қосындысы формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды

аргументтер қосындысы формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды

екі еселі аргумент формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіруді қарастырады және көрсете алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

sin, cos, tan (синус, косинус, тангенс) жоғары/төмен бұрыштар кері, көлденең, остер (осі), анықталу облысы, арксинус, арккосинус, арктангенс, келтіру /қосу формуласы, қиылысу нүктесіндегі түрлендіру, функцияны түрлендіру

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Калькуляторды қолдану жөнінде нақты нұсқалар беріңіз, мысалы: Функцияны енгізу. Үшінші қатардағы [тәртіпке} өту . Өзгерту/үлкейту таңдау. Интервал қадамын орнату . Max/Min түріне келтіру. Батырманы басу. Сілтеуішті қолдану

 Құндылықтарды дарыту

сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Физика

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Негізгі тригонометриялық функциялар түсінігі (9.3B бөлімінен); графиктерді талқылау дағдылары; графиктік калькулятор және интерактивті геометриялық бағдарламаларды қолдана білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

  5 – мин

І. Ұйымдастыру.

Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

10 - мин

І. Ой – түрткі:

Формулаларды сәйкестендіру (Жұпта отырып)

20 - мин

Жұптық жұмыс

Тригонометриялық функциялардың формулаларын пайдалана отырып, өрнектерді ықшамдау:

№1. cos2 , cosα = 0.4

№2.

№3.

№4. Sin200 sin400 sin800

№5.

45 - мин

Өткен тақырыптар бойынша дағдыны қалыптастыру үшін «Аялдама» ойыны ойнатылады. Оқушылар жұпқа бөлініп, мұғалімнің нұсқауы бойынша ойынды бастайды.

Сыныпты 5 не 6 – жұпқа бөлеміз, әр жұп бір аялдамада түйісіп қалмайтындай, кезектесетіндей тапсырмаларды орындайтындай ретпен орналастыру керек. Келген аялдамадағы тапсырмаларды орындайды, келесі аялдамаға көшеді, сөйтіп тапсырмалар орындалып болған соң дәптерлері тексеріледі.Бірінші бастағанда қай жұп қандай тапсырма орындады сол жұпты мұғалім критерий бойынша тексереді, ол жұп қалған жұптарды критерий бойынша тексереді, әрі бағалайды.

А – аялдамасы тапсырмасы:

№1. Табыңдар:

№2. ( cos2α – sin2α )2 – 4sin2α cos2α.

Критерийлері:

  • Қос бұрыштың формуласын біледі.
  • Екі еселі аргумент формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Әр түрлі тригонометриялық формулаларды қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

В – аялдамасы тапсырмасы:

№1. sin2 , cosα = 0.4

№2. cos2α = , sin4α + cos4α - ?

Критерийлері:

  • Жарты бұрыштың формуласын біледі.
  • Жарты бұрыштың формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

С – аялдамасы тапсырмасы:

№1. sin 1650

№2. Теңбе – теңдікті дәлелдеңдер:

cos( - α) cos( + α) = sinα

Критерийлері:

  • Қосу формуласын біледі.
  • Қосу формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

Д – аялдамасы тапсырмасы:

№1.

№2. Теңбе – теңдікті дәлелдеңдер:

Критерийлері:

  • Қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі.
  • Қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

Е – аялдамасы тапсырмасы:

№1.

sin200 sin400 sin800

№2.

.

Критерийлері:

  • Kөбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулаларын біледі.
  • Kөбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулаларын қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

K – аялдамасы тапсырмасы:

№1.

1 +

№2.

Критерийлері:

  • Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктерді біледі.
  • Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктерді қолданып түрлендіруге арналған тапсырмалар орындайды.
  • Тепе-тең түрлендірулерді орындайды.
  • Алынған өрнектің мәнін табады.

Сабақтың соңы

10 - мин

VIII. Рефлексия

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге: №492 Шыныбеков А.Н.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу